تلگرام

اطلاعیه فروشگاه

بازدید کننده گرامی: در این فروشگاه کلیه اسناد علمی و پژوهشی از قبیل: مقاله، کتاب، تحقیق، و غیره با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می گیرد. امیدواریم فایل هایی که در این فروشگاه عرضه می شود کمک شایانی به دانشجویان و بازدیدکنندگان در جهت به دست آوردن اطلاعات علمی صحیح و آسان در هر زمینه از مطالب مختلف کرده باشد. با عضویت در کانال تلگرام ما از زمان قرارگیری فایل های جدید در این فروشگاه به صورت 24 ساعته مطلع شوید

دانلود تحقیق اعجاز قرآن از نظر علوم روز

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 9

 

«اعجاز قرآن از نظر علوم روز»

با آنكه مردم عرب در زمان «پيامبر اسلام» صلي الله عليه و اله و سلم حتّي از علوم زمان خودبيبهره بودند و دانشمندان آن زمان نيز در اثر نداشتن وسائل علمي امروز بهخرافات عجيبي مبتلا بودند، مثلاً اعتقاد آنها درباره كره زمين اين بود كه زميندر مركز معيّني ايستاده و افلاك هفتگانه گرد او ميچرخند. و يا زمين غيركروي است و هيچ گونه حركت وضعي و انتقالي ندارد، در چنين شرائطي اگر«پيامبر اسلام» صلي الله عليه و اله و سلم ميخواست قرآن را از جانب خود تدوين كند طبعاً بايد طبقآنچه در ميان مردم معمولي يا نهايت دانشمندان آن زمان شايع بوده بنويسد،نه آنكه مطالبي برخلاف دانشمندان آن روز و موافق علم امروز در كلمات وعبارات قرآن بياورد كه دانشمندان امروز انگشت حيرت به دهان بگيرند.

ما در اينجا نمي خواهيم كتابهاي «قرآن و اكتشافات جديد» يا «قرآن از نظرعلومروز» و يا «علم روز و قرآن» و يا «قرآن برفراز اعصار» و يا كتاب «عذرتقصير بهپيشگاهمحمّد صلي الله عليه و اله و سلم و قرآن» و دهها كتاب ديگر از اين قبيل رارونويس كنيم، زيرا بهقول معروف در اين صورت «مثنوي هفتاد من كاغذشود».

ولي به ياري پروردگار ميخواهيم چند نمونه از آنچه در بين مردم آنزمان شايع بوده و قرآن برخلاف آنها و طبق علم روز سخن گفته است، براياثبات اعجاز قرآن بيان نمائيم.

اوّل:

«مسأله آهن»

در روزگاري كه مردم از آهن جز براي شمشير و چاقو و نهايت چند آلتديگر استفاده نميكردند، در زماني كه از نظر مردم آهن بيشتر از مواد ديگرمورد استفاده نبود بلكه طلا و نقره از نظر اقتصادي در آن زمان اهميّتزيادتري داشت، در عين حال قرآن آنچنان به مسأله آهن و استفاده عجيبي كهاز آن در اين زمانها ميشود توجّه داشته كه يك سوره به نام حديد (آهن) درقرآن ديده ميشود و در آيه 24 همين سوره ميگويد: «وَ اَنْزَلْنَا الْحَديِدَ فيِهِ بَأْسٌشَديِدٌ وَ مَنَافِعُ لِلنَّاسِ» «و ما آهن را كه در آن صلابت و محكمي شديد و منافعيبراي مردمان در آن است نازل نموديم».

دانشمند معروف آقاي «نوفل» در كتاب «القرآن و العلم الحديث» ميگويد:

«تا قرن هيجدهم يعني دوازده قرن پس از نزولقرآن هنوز كارهاي فلزي در نهايت ضعف بود و نه تنهاارزش آن شناخته نشده بود بلكه اساساً مهمّ و قابلتوجّه تلقّي نميشد تا آنكه ناگهان چشم دنيا به آهندوخته شد و رقابت عجيبي در ميان دانشمندان براياستخراج و استفاده بهتر از آن بوجود آمد تا آنجا كه بهاين دو قرن دوران نهضت و پيشرفت و عصر فلز اطلاقشده و دنيا حقّاً منافع آن را آنچنانكه بايد دريافته وصدق يكي ديگر از حقايق قرآن، نقاب از صورت بهيكسو زده است. امروز منافع آهن آنچنان براي مردم دنياروشن شده كه احتياج بهتوضيحندارد».

و قرآن تقريباً در هزار و چهارصد سال قبل برخلاف نظريّه مردم آن روز وموافق علم امروز سخن در اهميّت «آهن» گفته و از اين راه اعجاز خود رااثبات كرده است.

دوّم:

«مسأله حركت زمين»

در روزگاري كه نظريّه «بطلميوس» به عنوان بهترين فرضيّه در موضوعافلاك شناخته شده بود، در زماني كه جز سكون زمين و حركت افلاك به دورآن چيز ديگري براي افراد بشر مفهوم نداشت، در عهدي كه وسائل علمي بههيچ وجه در اختيار بشر قرار نگرفته بود تا به غير محسوسات خود بهحقيقت ديگري متوجّه شوند، قرآن با لطافت خاصّي كه نه با نظرات مردم آنزمان صريحاً مبارزه كرده باشد كه آنها از اسلام دوري كنند و نه حقيقت رابيان نكرده باشد، در چند مورد به حركت وضعي و انتقالي زمين اشارهفرموده و ميگويد:

«اَلَمْ نَجْعَلِ الاَْرْضَ كِفَاتاً اَحْيَائاً وَ اَمْوَاتاً وَ جَعَلْنَا فيِهَا رَوَاسِيَشَامِخَاتٍ وَ اَسْقَيْنَاكُمْ مَاءً فُرَاتاً».

يعني: آيا ما براي شما زمين را مروركننده سريع و زنده و مرده قرار ندادهايم؟ بلكه در آن كوههاي ثابت وبلندي قرار داديم و براي شما از آن آبهاي پاك و گواراآفريديم.

در گذشته مفسّرين در تفسير اين آيه شريفه دچار اشكالاتي شده بودند،زيرا كلمه «كفات» در لغت عرب به معني «موجودي كه با سرعتپروازميكند»، ميباشد. و آنها به عناويني اين جمله را تأويل ميكردند وليپس از كشف حركت انتقالي زمين، معني آيه شريفه كاملاً واضح شد و نيزمعلوم گرديد كه چرا پروردگار پس از جمله «كفات» كه در آيه شريفه ذكر شده،زنده شدن و مردن زمين كه بوسيله جمله «احياءً و امواتاً» گفته شده كه مسلّم باضميمه آيات ديگر مراد تابستان و زمستان است و بوجود آمدن تابستان وزمستان در اثر حركت انتقالي زمين است.

و يا در نتيجه حركت انتقالي زمين و بوجود آمدن فصل زمستان وتابستان جريان آب از اقيانوسها به سطح خشكي و تصفيه آنها بوسيله ابرها وآشاميدن بشر از آب پاك و قابل شرب را نام ميبرد.

و يا در سوره نباء آيه 5 ميفرمايد:

«اَلَمْ نَجْعَلِ الاَْرْضَ مِهَاداً وَ الْجِبَالَ اَوْتَاداً».

آيا ما زمين را براي شما گهواره و كوهها راميخهائي بر آن قرار نداديم؟

و در سوره طه آيه 53 ميگويد: «اَلَّذِي جَعَلَ لَكُم ُالاَْرْضَ مَهْداً» خدا آن كسي است كه زمين را براي شماگاهواره قرار داد.

ترديدي نيست كه اين دو آيه با تشبيه كاملاً جالبي كه اهل دقّت متوجّهآن هستند به حركت وضعي زمين اشاره كرده است.

و چون در معني اين آيه بين مفسّرين اختلاف شديدي است، ما دراينجا خلاصه كلام يكي از مراجع بزرگ را در تفسير اين دو آيهنقل ميكنيم:

در صفحه 86 تفسير «البيان» آمده است.

«خواننده محترم! تأمّل كن كه چگونه اين آياتبهحركت زمين نيكو اشاره كرده، چقدر عالي گاهواره رابراي زمين به استعاره گرفته، آنچنانكه گهواره بهمنظوررشد و استراحت طفل حركت داده ميشود،همچنان زمين در اثر حركت سبب رشد و استراحت بشرو حيوانات ميگردد».پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file49_1384562_2856.zip16.3k