تلگرام

اطلاعیه فروشگاه

بازدید کننده گرامی: در این فروشگاه کلیه اسناد علمی و پژوهشی از قبیل: مقاله، کتاب، تحقیق، و غیره با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می گیرد. امیدواریم فایل هایی که در این فروشگاه عرضه می شود کمک شایانی به دانشجویان و بازدیدکنندگان در جهت به دست آوردن اطلاعات علمی صحیح و آسان در هر زمینه از مطالب مختلف کرده باشد. با عضویت در کانال تلگرام ما از زمان قرارگیری فایل های جدید در این فروشگاه به صورت 24 ساعته مطلع شوید

دانلود تحقیق تفسیر سوره مباركه طور آيه 24

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 15

 

سوره مباركه طور آيه24

وَ يَطوف عَلَيهِمْ غِلْمَانٌ لَّهُمْ كَأَنهُمْ لُؤْلُؤٌ مَّكْنُونٌ(24)

ترجمه:

و پيوسته در گرد آنها نوجوانانى براى خدمت آنان گردش مى كنند كه همچون مرواريدهاى در صدفند!

تفسير:

نمونه:

سپس به چهارمين نعمت كه نعمت وجود خدمتگذاران بهشتى است پرداخته مى گويد: (( پيوسته گرداگرد آنها نوجوانانى براى خدمت آنان گردش مى كنند كه همچون مرواريدهاى در صدفند )) و يطوف عليهم غلمان لهم كانهم لؤلؤ مكنون.

مرواريد در درون صدف به قدرى تازه و شفاف و زيبا است كه حد ندارد هر چند در بيرون صدف نيز قسمت زيادى از زيبائى خود را حفظ مى كند ولى گرد و غبار هوا و آلودگى دست ها هر چه باشد از صفاى آن مى كاهد، خدمتگذاران بهشتى آنقدر زيبا و سفيد چهره و باصفا هستند كه گوئى مرواريد هائى در صدفند! تعبير به يطوف عليهم ((بر آنها طواف مى كنند)) اشاره به آمادگى دائمى آنها براى خدمت است . گرچه در بهشت نيازى به خدمتكار نيست ، و هر چه بخواهند در اختيار آنها قرار مى گيرد، ولى اين خود احترام و اكرام بيشترى براى بهشتيان است . در حديثى آمده است كه از رسول اكرم (صلى اللّه عليه و آله ) سؤال كردند اگر خدمتگذار همچون مرواريد در صدف باشد، مخدوم ( يعنى مؤمنان بهشتى ) چگونه اند، فرمود: (( و الذى نفسى بيده فضل المخدوم على الخادم كفضل القمر ليله البدر على سائر الكواكب )) برترى مخدوم بر خدمتگذار در آنجا همچون برترى ماه در شب چهارده بر ساير كواكب است . تعبير به (( لهم )) نشان مى دهد كه هر يك از مؤمنان خدمتگذارانى مخصوص به خود دارد. و از آنجا كه بهشت جاى غم و اندوه نيست آن خدمتگذاران نيز از خدمت مؤمنان نهايت لذت را مى برند.

الميزان:

مراد از طواف كردن غلمان در پيرامون بهشتيان آمد و شد آنان براى خدمت است . بعضى از مفسرين گفته اند: اينكه بطور نكره فرمود: غلمان لهم ( غلمانى كه دارند ) و نفرمود غلمانهم ( غلمانشان ) ، براى اين است كه شنونده توهم نكند مراد از آن غلمان همان خدمتكارانى هستند كه در دنيا داشتند ، و بفهماند كه غلمان نيز مانند حور از مخلوقات بهشتيند ، كه از شدت زيبايى و صفا و حسن مانند لولو اى هستند كه از ترس دستبرد اجانب در گنجينه اش جاى مى دهند.

سوره مباركه قلم آيه21

فَتَنَادَوْا مُصبِحِينَ(21)

ترجمه:

صبحگاهان يكديگر را صدا زدند.

تفسير:

نمونه:

داستان عبرت انگيز (( اصحاب الجنه ))

به تناسب بحثى كه در آيات گذشته پيرامون ثروتمندان خودخواه و مغرور بود كه بر اثر فزونى مال و فرزندان پشت پا به همه چيز مى زنند، در اين آيات داستانى را درباره عده اى از ثروتمندان پيشين كه داراى باغ خرم و سرسبزى بودند، و سرانجام بر اثر خيره سرى نابود شدند ذكر مى كند، داستانى به نظر مى رسد در آن عصر در ميان مردم معروف بوده ، و به همين دليل به آن استشهاد شده است . نخست مى فرمايد: ما آنها را آزموديم همانگونه كه صاحبان باغ را آزمايش كرديم((انا بلوناهم كما بلونا اصحاب الجنه)) ماجرا چنين بود كه اين باغ در اختيار پيرمرد مؤمن قرار داشت، او به قدر نياز از آن برمى گرفت و بقيه را به مستحقان و نيازمندان مى داد، اما هنگامى كه چشم از دنيا پوشيد، فرزندانش گفتند: ما خود به محصول اين باغ سزاوارتريم ، چرا كه عيال و فرزندان ما بسيارند، و ما نمى توانيم مانند پدرمان عمل كنيم! و به اين ترتيب تصميم گرفتند تمام مستمندان را كه هر ساله از آن بهره مى گرفتند محروم سازند. و سرنوشت آنها همان شد كه در اين آيات مى خوانيم : مى گويد: ما آنها را آزموديم ، آن زمان كه سوگند ياد كردند كه ميوه هاى باغ را صبحگاهان و دور از انظار مستمندان بچينند (( اذ اقسموا ليصرمنها مصبحين ))

و هيچ از آن استثنا نكنند و براى مستمندان چيزى فرو نگذارند (( و لا يستثنون ))

سپس در ادامه اين سخن مى افزايد: به هنگام شب ، در آن موقع كه همه آنها در خواب بودند عذاب و بلائى فراگير از ناحيه پروردگارت بر تمام باغ فرود آمد در حالى كه همه در خواب بودند(( فطاف عليها طائف من ربك و هم نائمون )) آتشى سوزان و صاعقه اى مرگبار چنان بر آن مسلط شد كه آن باغ خرم و سرسبز همچون شب سياه و ظلمانى گرديد و جز مشتى خاكستر از آن باقى نماند (( فاصبحت كالصريم ))

به هر حال صاحبان باغ به گمان اينكه درخت هاى پربارشان آماده براى چيدن ميوه است در آغاز صبح يكديگر را صدا زدند (( فتنادوا مصبحين )) و گفتند: به سوى كشتزار و باغستان خود حركت كنيد، اگر مى خواهيد ميوه هاى خود را بچينيد (( اغدوا على حرثكم ان كنتم صارمين ))به اين ترتيب آنها به سوى باغشان حركت كردند در حالى كه آهسته با هم سخن مى گفتند((فانطلقوا و هم يتخافتون))كه مواظب باشيد امروز حتى يك فقير وارد بر شما نشود (( ان لا يدخلنها اليوم عليكم مسكين ))

و به اين ترتيب آنها صبحگاهان به قصد باغ و كشتزار خود با قدرت تمام بر منع مستمندان حركت كردند (( و غدوا على حرد قادرين )) هنگامى كه آنها باغ خود را ديدند چنان اوضاع به هم ريخته بود كه گفتند اين باغ ما نيست ، ما راه را گم كرده ايم (( فلما راءوها قالوا انا لضالون ))

سپس افزودند بلكه ما محرومان واقعى هستيم (( بل نحن محرومون ))مى خواستيم مستمندان و نيازمندان را محروم كنيم اما خودمان از همه بيشتر محروم شديم ، هم محروم از درآمد مادى ، و هم بركات معنوى كه از طريق انفاق در راه خدا و به نيازمندان به دست مى آيد.در اين ميان يكى از آنها كه از همه عاقلتر بود گفت : آيا به شما نگفتم چرا تسبيح خدا نمى گوئيد (( قال اوسطهم ا لم اقل لكم لو لا تسبحون ))آنها نيز لحظه اى بيدار شدند و به گناه خود اعتراف كردند و گفتند منزه است پروردگار ما، مسلما ما ظالم و ستمگر بوديم هم بر خويشتن ستم كرديم و هم بر ديگران (( قالوا سبحان ربنا انا كنا ظالمين )) ولى مطلب به اينجا خاتمه نيافت آنها رو به هم كردند و شروع به ملامت و سرزنش يكديگر نمودند (( فاقبل بعضهم على بعض ‍ يتلاومون ))

سپس مى افزايد: هنگامى كه به عمق بدبختى خود آگاه شدند فريادشان بلند شد وگفتند: واى بر ما كه طغيانگر بوديم (( قالوا يا ويلنا انا كنا طاغين ))

سرانجام آنها بعد از اين بيدارى و هشيارى و اعتراف به گناه و بازگشت به سوى خدا، رو به درگاه او آوردند، و گفتند: اميد است پروردگارمان گناهان ما را ببخشد، و باغستان بهتر از اين باغ بجاى آن در اختيار ما بگذارد (( عسى ربنا ان يبدلنا خيرا منه)) چرا كه ما به سوى او روى آورده ايم ، و به ذات پاكش دل بسته ايم ، و حل اين مشكل را نيز از قدرت بى پايان او مى طلبيم .

در آخرين آيه مورد بحث به عنوان يك نتيجه گيرى كلى و درس همگانى مى فرمايد: عذاب خداوند اينگونه است ، و عذاب آخرت از آن هم بزرگتر است اگر مى دانستند (( ذلك العذاب و لعذاب الاخرة اكبر لو كانوا يعلمون )) شما نيز اگر به خاطر مال و ثروت و امكانات مادى مست و مغرور شويد، و روح انحصارطلبى بر شما چيره گردد، همه چيز را براى خود بخواهيد، و نيازمندان را محروم كنيد، سرنوشتى بهتر از اين نخواهيد داشت ، منتها يك روزصاعقه آمد و آن باغ را آتش زد، امروز ممكن است آفت هاى ديگر، و حتى جنگ هاى خانمانسوز جهانى و منطقه اى اين نعمت ها را بر باد دهد.

الميزان:

كلمه تنادى كه مصدر فعل تنادوا است به معناى ندا كردن يكديگر است ، اين او را ندا كند و او اين را. و كلمه اصباح كه مصدر اسم فاعل مصبحين است ، به معناى داخل در صبح شدن است و جمله فتنادوا مصبحين به معناى اين است كه چون داخل صبح شدند يكديگر را به قصد رفتن به باغ و چيدن ميوه صدا كردند.

سوره مباركه نسا آيه1

يَأَيهَا النَّاس اتَّقُوا رَبَّكُمُ الَّذِى خَلَقَكم مِّن نَّفْسٍ وَحِدَةٍ وَ خَلَقَ مِنهَا زَوْجَهَا وَ بَث مِنهُمَا رِجَالاً كَثِيراً وَ نِساءً وَ اتَّقُوا اللَّهَ الَّذِى تَساءَلُونَ بِهِ وَ الاَرْحَامَ إِنَّ اللَّهَ كانَ عَلَيْكُمْ رَقِيباً(1(

ترجمه:

اى مردم ! از ( مخالفت ) پروردگارتان بپرهيزيد! كه همه شما را از يك انسان آفريد؛ و همسر او را (نيز) از جنس او خلق كرد؛ و از آن دو، مردان و زنان فراوانى (در روى زمين ) منتشر ساخت . و از خدايى بپرهيزيد كه (همگى به عظمت او معترفيد و) هنگامى كه چيزى از يكديگر مى خواهيد نام او را ميبريد، (و نيز) از خويشاوندان خود (يعنى قطع ارتباط با آنها) پرهيز كنيد، زيرا خداوند مراقب شما است .

تفسير:

نمونه:

مبارزه با تبعيض ها

روى سخن در نخستين آيه اين سوره به تمام افراد انسان است زيرا محتويات اين سوره در حقيقت همان مسائلى است كه تمام افراد بشر در زندگى خود به آن نيازمند هستند.

سپس دعوت به تقوى و پرهيزكارى مى كند كه ريشه اصلى برنامه هاى سالم سازى اجتماع مى باشد، اداى حقوق يكديگر، تقسيم عادلانه ارث ، حمايت از يتيمان و رعايت حقوق خانوادگى و مانند اينها همه از امورى است كه بدون پشتوانه تقوى و پرهيزكارى به جايى نمى رسد، لذا اين سوره را - كه محتوى همه اين مسايل است - با دعوت به تقوى آغاز مى كند، مى فرمايد: (( اى مردم ! از پروردگارتان بپرهيزيد )) (يا ايها الناس اتقوا ربكم ).پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file89_1385008_2730.zip40k