تلگرام

اطلاعیه فروشگاه

بازدید کننده گرامی: در این فروشگاه کلیه اسناد علمی و پژوهشی از قبیل: مقاله، کتاب، تحقیق، و غیره با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می گیرد. امیدواریم فایل هایی که در این فروشگاه عرضه می شود کمک شایانی به دانشجویان و بازدیدکنندگان در جهت به دست آوردن اطلاعات علمی صحیح و آسان در هر زمینه از مطالب مختلف کرده باشد. با عضویت در کانال تلگرام ما از زمان قرارگیری فایل های جدید در این فروشگاه به صورت 24 ساعته مطلع شوید

دانلود تحقیق زرتشت

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 16

 

مقدمه

كتابي كه امروزه به عنوان كتاب ديني زرتشتيان با نام «اوستا» در دنيا مشهور است، مجموعه‌ايست از سرودهاي آسماني اشو زرتشت، نمازها، سرودهاي حماسي، مراسم و آداب ديني، اما تنها آن قسمت از اوستا كه به «گاثاها» مشهور است، پيام آسماني و از سرودهاي اشو زرتشت مي‌باشد، و هرگاه به ديانت زرتشتي در دوران اوليه اشاره شود، هرگونه برداشتي جز از گات‌ها از اشو زرتشت نيست، بلكه منسوب به وي است.

كتاب اوستا تنها كتابي است به زبان اوستايي كه ما را از فرهنگ و باور و انديشه نياكانمان آگاه مي‌سازد. بسياري از اين باورها و انديشه‌ها به نگهداري سينه به سينه در گذر زمان سبب بوجود آمدن كتاب‌هاي ديگر از جمله بندمش، دينكر، خداي نامك و ... گرديد كه شادروان فردوسي طوسي با الهام از آنها بخصوص خداي نامك توانست شاهنامه را به نظم درآورد و تاريخ و فرهنگ و زبان ايران را زنده كند. بنابراين وظيفه هر ايراني ميهن‌پرستي است كه از تمدن و فرهنگ نياكانش آگاهي داشته و با افزودن به آگاهي‌هاي خود اين پرچم پرافتخار را هميشه برافراشته دارد.

درود بر فروهر پاك انديشمنداني چون ابوريحان بيروني، سهروردي، ابراهيم پورداود، بهرام فره‌وشي و .... كه براي شناساندن فرهنگ اين مرز و بوم از هيچ كوششي دريغ نورزيدند.

نظاره‌اي كوتاه به زندگي، زمان، مكان تولد و نوع تولد اشور زرتشت

زندگي

نوشتن و پرداختن به شرح حال بزرگاني چون پيامبران، شاعران و شخصيت‌هاي تاريخي، در واقع كاري بسيار بس دشوار و سخت است. اين دشواري درباره انديشه‌ها و افكار و عقايدشان، در پيچيدگي بيشتر آشكار مي‌شود، اما آنچه كه روشن و محقق است، نگارش شرح حال و يا به اصطلاح پرداختن سيره‌اي براي زرتشت از همه پيامبران و بزرگان روزگار گذشته دشوارتر و بلكه ناممكن مي‌باشد.

اين دشواري كه انجام كار را به محال مي‌كشد، به موجب كهنه بودن و قدمت زيادي است كه زمان زرتشت داشته است.

بزرگترين سند ما درباره زرتشت گاثاها يا سرودهاي وي مي‌باشد. در اين سرودها كه با زباني بسيار كهن گفته شده، از نام و نشان و آموزش‌ها و برپايي يك دگرگوني ژرف و انديشه ديني و اجتماعي آن زمانه آگاه مي‌شويم.

مختصري از تولد تا پايان عمر وي

پيش از زايش وي شگفتي‌هايي به ظهور مي‌رسد. مقدمات تولدش از آسمان‌ها و توسط خداوند و فرشتگان معين مي‌شود. ديوان و جاد و ان درصدد برمي‌آيند تا نابودش كنند، اما بارها مي‌آزمايند و موفق نمي‌شوند تا آنكه سرانجام مي‌بالد و بزرگ مي‌شود. رويدادها و نگرش اوضاع و احوال به انديشه و تفكر برمي‌انگيزدش. به كوهي پناه مي‌برد تا در سكوت و تنهايي بيانديشد. ده سال اين گوشه‌گيري و انديشيدن به طول مي‌انجامد . چون پايه و شالوده فراخواندن را تدوين كرده. به ميان مردم بازگشته و پيام اهورا مزدا خداوندگار بزرگ و يكتا را بر مردم مي‌خواند.

در راه بازگشت به پيرمردي برمي‌خورد كه به او مي‌گويد كه آموزش اين مردم فايده‌اي ندارد. وي بي‌اعتنا رو به شهر مي‌رود. در شهر شروع به سخن گفتن مي‌نمايد، اما اين سخنراني به جايي نمي‌رسد و مردم به او اعتنايي نمي‌كنند و زرتشت به اين نتيجه مي‌رسد كه در ميان جامعه خداوند مرده است.

مردمان را از پرستش خدايان بسيار و دروغين و قرباني و مراسم پرطول و تفصيل عبادت منع مي‌كند. «گوي‌»ها و «گرپن‌»ها كه كاهنان مردم بودند، با وي از در ستيز برمي‌آيند و بارها قصد جانش را مي‌كنند، اما خداوند و فرشتگانش او را حفظ و پشتيباني كرده و حمايتش مي‌كنند. در آغاز امر، خواندن به پرستش خداي يكتا به دشواري انتشار مي‌يابد. به دربار شاه رفته و دين تازه را توصيف و تشريح مي‌نمايد. شاه فرمان مي‌دهد تا بزرگان و دانشمندان با وي در نشست‌هايي گفت و شنود كرده و حقانيت گفته‌ها و ادعاهايش را بيازمايند و دانش وي را بسنجند.

در چند دور طولاني و پس از روي دادن حوادث و وقايعي، شاه و به پيروي از وي، بزرگان دربار و مردمان، دين نوين را مي‌پذيرند. به زودي آيين مزدايي زرتشتي انتشار پيدا مي‌كند، اما بر سر اين پذيرش و دين‌آوري، ميان دو گروه از ايرانيان جنگ درمي‌گيرد. گروهي از ايرانيان (=تورانيان) حاضر به قبول دين زرتشت نشده و «ويشتاسپ» شاه را كه دين پذيرفته و از آيين ديرينه روگردانده نكوهش كردند و به ترك دين و مجازات دين‌آوران فرمان مي‌دهند. چون شاه چنين نمي‌كند، جنگ در مي‌گيرد. يك جنگ طولاني كه سرانجام پيامبر زرتشت اين بزرگمرد ايراني بوسيله دشمنان كشته مي‌شود. اين بود چكيده‌اي كوتاه از زندگي زرتست.

زمان

همانطور كه مي‌دانيد به دليل دوري اين بزرگمرد تاريخ ايران به سادگي نمي‌توان زمان زندگي او را تخمين زد، اما «خسانتوس» اين دوران درخشان را در حدود 6000 سال قبل از حمله خشايارشاه به يونان تخمين زده كه اين عدد دور از باور است، اما استاد پورداود معتقد است كه خبر خسانتوس رقم 6000 سال پيش از حمله‌ي خشايار شاه به يونان (480 پيش از ميلاد) نمي‌باشد، بلكه 600 بوده كه توسط كاتب و نسخه‌بردار صفري افزوده شده است. با اين حساب زمان زرتشت 1080 سال پيش از ميلاد مي‌شود.

ميهن زرتشت در خاور ايران و بلخ بود. در اوستا زادگاه وي «ايران ويج» ياد شده است. به موجب سنت در ماخذ اخير، زرتشتيان در خرداد روز (روز ششم) از ماه فروردين زاده شد. فره ايزدي از ستارگان به آتشگاه خاندان «فراهيم» فرود آمد آنگاه اين فره به «دغدو» دختر «فراهيم» كه با «پو رو شسپ» عروسي كرده بود منتقل گشت و زرتشت با آن فره به دنيا آمد. هنگامي كه زاده شد، خنديد كه موجب شگفتي همگان شد.

بدان كه صبح زمان ديمه داد زراتشت فرخ ز مادر بزاد

بخنديد چون شد ز مادر جدا درخشان شد از خنده او سرا

عجب ماند در كار او باب او وزان خنده و خوبي و آب او

به دل گفت كاين فره ايزدي‌ست جز اين هر كه از مادر آمد گريست

دريشت سيزدهم موسوم به فروردين يشت و يشت نوزدهم ـ زامياد يشت و پرگرد نوزدهم وي ـ دثو دات به مطالبي درباره زايش زرتشت و رستاخيز طبيعت و مسايلي ديگر اشاره شده است. در بندهاي 93 تا 95 فروردين يشت، با زيبايي و شعري لطيف كه ژرفاي رسالت پيامبر را نمودار مي‌سازد، آمده است:

«به گاه زايش و نشو و نمايش، آب‌ها و گياهان شادمان شدند. به گاه نشو و نمايش، آبها و گياهان باليدند. به گاه زايش و نشو و نماي او، همه‌ي آفريدگان سپنتامينيو به خود مژده‌ي رستگاري دادند (اين چنين):پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file129_1385321_6324.zip26.2k