تلگرام

اطلاعیه فروشگاه

بازدید کننده گرامی: در این فروشگاه کلیه اسناد علمی و پژوهشی از قبیل: مقاله، کتاب، تحقیق، و غیره با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می گیرد. امیدواریم فایل هایی که در این فروشگاه عرضه می شود کمک شایانی به دانشجویان و بازدیدکنندگان در جهت به دست آوردن اطلاعات علمی صحیح و آسان در هر زمینه از مطالب مختلف کرده باشد. با عضویت در کانال تلگرام ما از زمان قرارگیری فایل های جدید در این فروشگاه به صورت 24 ساعته مطلع شوید

دانلود تحقیق سيري در آيات حجاب

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 16

 

سيري در آيات حجاب

مقدمه:

حمد و سپاس بيكران خداي را كه جهان را هستي بخشيد و چرا عقل را در آدمي بر افروخت او را با سرمايه علم و فطرت امتياز بخشيد و استعدادهاي نهتفته اش را با الهامات فطري و پيروي از ره آورد پيامبران الهي شكوفا ساخت. حياء را در نهاد او به وديعت نهاد و لباس و پوشاك را در لابلاي نعمتهايش به بشر ارزاني داشت. اشتياق دروني زن را به پوش در شرايع الهي محكم ساخت تا گوهر هستي زن در صدف پوشش صيانت گردد و جامعه از فروافتادن به گرداب فساد و تباهي نجات يابد.

با كمال تاسف در اوج شكوفايي علم و صنعت در جهان معاصر الهامات دروني زن لگمال هوسهاي زودگذر و سود جوييهاي اقتصادي گرديد و قانون الهي حجاب ناديده گرفته شد و به نام آزادي فرهنگ خود آرايي و بي بند و باري ترويج گرديد. در نتيجه نظام خانواده از هم گسسته شد و التهابات روحي افزايش يافت و ماراض جسمي فزوني گرفت.

آري نهضت آزادي زنان اگر چه محدوديتهايي را در جهان غرب از زن برداشت ولي بدبختي‌هاي فراواني را براي زن و جامعه بشريت به ارمغان آورد. غم انگيزترين فاجعه آن است كه به تدريج خودآرايي ‹ ارزش › شد و وسيله پيشرفت قلمداد گرديد و حجاب ارتجاع نام گرفت و علامت عقب ماندگي معرفي شد و متاسفانه كشوهاي اسلامي هم با روي باز از راه و رسم دشمن استقبال نمودند.

معيار پوشش مناسب از ديدگاه قرآن

قبل از آنكه به ديدگاه قرآن و سنت در اين ارتباط بپردازيم شايسته است مقداري در ارتباط با واژه ‹ حجاب › در لغت و اصلاح بحث كنيم.

حجاب در لغت

‹ حجاب › واژه اي است عربي با معاني متعدد مانند پوشش، وسيله پوشيدن، حايل و ... در كتاب لسان العرب درباره معاني آن چنين آمده است:

" حجاب به معناي پوشش است زن محجوبه يعني زني كه به وسيله اي پوشيده شده است. هم چنين حجاب نامي است براي آنچه بدان خود را مي‌پوشانند. آنچه ميان دو چيز حايل گردد نيز حجاب ناميده مي‌شود. جمع آن حُجُب است كلام خداوند متعال كه مي‌فرمايد: ( و من بنينا و بنيك حجاب ... ) بدين معناست كه ميان ما و شما حاجز و فاصله اي در نحله و دين وجود دارد. "

در زبان فارسي با توجه به اينكه اين واژه عربي است معاني متفاوتي را براي آن نقل شده است. در فرهنگ معين براي ‹ حجاب › معاني ذيل ارائه شده است :

‹ پرده، ستر، نقابي كه زنان بدان خود را بپوشانند، روي بند، برقع، چادري كه زنان سرتاپاي خود را بدان بپوشانند›

از مجموع اين كلمات مي‌توان نتيجه گرفت كه واژه ‹ حجاب › در لغت اغلب به معناي پرده و حايل استعمال شده است و پوشش زن را به اعتبار پشت پرده واقع شدن حجاب ناميده اند.

اما به طور مسلم امروز و به ويژه معناي مصطلح واژه حجاب به معناي پوشش مخصصو زنان به كار مي‌رود و از معناي پرده منسلخ شده است.

از اين رو در كلمات فقها و مفسرين ممتاخر و نويسنگدان معاصر به جاي كلمه ستر يا پوشش زنان از واژه حجاب استفاده مي‌شود.

پوشش در اسلام

بي شك پوشش زن در برابر مردان بيگانه يي از ضروريات دين اسلام است كه نمي تواند در باره آن ترديدي به خود راه داد. همه اديان الهي در پاسخ به نداي دروني فطرت پوشش را بر همه زنان واجب دانسته اند.

اسلام كه آخرين و بالطبع كاملترين اديان الهي است و براي هميشه و همه بشريت از طرف خداوند عالم نازل شده است لباس را هديه الهي معرفي نموده و موجب پوشش زنان را باتعديل و انتظام مناسبي به جامعه بشري ارزاني داشته است از انحرافات و يا افراط و تفريطهايي كه پيرامون پوشش زنان وجود داشته است اجتناب نموده و در تشريع قانون حدي متناسب با غرايز انساني را در نظر گرفته است.

در حجاب اسلامي سهل انگاري‌هايي مضر و سخت گيري‌هايي بي مورد وجود ندارد پوشش اسلامي آنگونه كه غرب تبليغ مي‌كند به معناي حبس زن در خانه نيست و همچنين بمعناي پرده نشيني و عدم شركت در مسائل اجتماعي، بلكه بدين معناست كه زن در معاشرت خود با بيگانگان موي سر و اندام خويش را بپوشاند و به جلوه گري و خودنمايي نپردازد. با توجه به غريزه آتشين جنسي در بشر دستورات اسلام تدابيري است در جهت تعديل و رام كردن و هم چنين ارضاي صحيح اين غريزه، حرمت چشم چراني كه بين زن و مرد مشترك است و يا وجوب پوشش كه مختص زنان است از همين حقيقت سر چشمه مي‌گيرد. از آنجا كه ميل به خود نمايي و خود آرايي مختص زنانپرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file139_1385397_7135.zip106k