تلگرام

اطلاعیه فروشگاه

بازدید کننده گرامی: در این فروشگاه کلیه اسناد علمی و پژوهشی از قبیل: مقاله، کتاب، تحقیق، و غیره با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می گیرد. امیدواریم فایل هایی که در این فروشگاه عرضه می شود کمک شایانی به دانشجویان و بازدیدکنندگان در جهت به دست آوردن اطلاعات علمی صحیح و آسان در هر زمینه از مطالب مختلف کرده باشد. با عضویت در کانال تلگرام ما از زمان قرارگیری فایل های جدید در این فروشگاه به صورت 24 ساعته مطلع شوید

دانلود مقاله انواع و اشکالات فني ورق و قوطي هاي فلزي

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 12

 

انواع و اشکالات فني ورق و قوطي هاي فلزي

تعاريفورق فلزي

در ساخت قوطي فلزي مي‌توان از ورقهاي فولادي و يا آلومينيومي استفاده نمود.ورق فولادي سياه

اين نوع ورق از فولاد نرم كم كربن ساخته مي‌شود كه فاقد هر گونه پوشش محافظي در سطح مي‌باشد.

پوشش محافظ فلزي

ورق مورد استفاده در ساخت قوطي مواد غذايي در سطوح داخلي و خارجي بايد داراي پوشش محافظ فلزي مناسبي باشد. انتخاب لاك مناسب براي محصول مورد نظر در قوطي فوق العاده مهم است و بسته به اسيديته و تركيب شيميائي محصول بايد لاك مناسب انتخاب شد.

ورق فولادي

ورق‌هاي فولادي مورد استفاده در ساخت قوطيهاي فلزي بايد ويژگهاي لازم از قبيل تركيب آلياژي، خواص مكانيكي، پوشش فلزي محافظ و غيره را دارا باشد.

از ورقهاي فولادي سياه كه فاقد هرگونه پوشش فلزي محافظ سطحي است نمي‌توان در ساخت قوطي فلزي جهت بسته‌بندي موادغذايي استفاده كرد.

درز بدنه

قسمت بهم چسبيده دو لبه ورق بدنه در ظروف سه تكه است كه به روش چسبانيدن با چسبهاي پليمري، جوشكاري الكتريكي و يا هر شيوه مناسب ديگري انجام مي‌گيرد .سختي سنجي راكول

روش تعيين سختي ورق فولادي است كه با استفاده از دستگاه سختي‌سنج راكول انجام مي‌شود داراي درجه بندي مختلفي است. سختي ورقهاي فولادي مورد استفاده در ساخت بسته بندي‌هاي فلزي با مقياس (HR30T) و يا (HR15T) بيان مي‌شوند.

تمپرمشخصه‌اي است كه خواص مكانيكي ورق فولادي مانند سختي، مقاومت در برابر كشش، مقاومت در برابر تنش و غيره را نشان مي‌دهد، كه هر يك از اين خواص به تنهايي گوياي مشخصات ورق فولادي نيستند. كدگذاري تمپر يك نوع كدگذاري تو افقي است كه در مورد ورق‌هاي يك بار نورد شده بر اساس سختي راكول انجام مي‌گيرد و قابليت شكل پذيري را نشان مي‌دهد. در مورد ورقهاي دوبار نورد شده براساس حد تنش گسيختگي بيان مي‌شود.

ورق فولادي دوبار نورد شده  (DR)

ورق‌هاي فولادي نرم كم كربن كه يك بار ديگر پس از عمليات حرارتي به حالت سرد نورد مي‌شوند تا سختي لازم را بدست آوردند، ورق فولادي دوبار نورد شده گويند.ورق فولادي يكبار نورد شده

ورق فولادي نرم كم كربني كه با كاهش ضخامت در يك مرحله و معمولاً با نورد كردن در حالت سرد ساخته مي‌شود.

يکبار نورد سرد براي انواعي از ورق فولادي به کار مي رود که در يک فرايند نورد سرد به ضخامت مورد نظر رسيده و سپس آنلينگ و نورد حرارتي شده اند.

تركيب آلياژي

تركيب آلياژي مختلفي در ساخت ورقهاي فولادي كاربرد دارد. اما بايد به اين نكته توجه داشت كه تركيب آلياژي ورق نبايد داراي عناصر سمي و مضر براي سلامتي انسان باشد.قطر اسمي

قطر داخلي قوطي‌هاي گرد و يا قطر وتري قوطي‌هاي چهار گوش است كه بر حسب ميلي‌متر به نزديكترين عدد بدون اعشار گرد شده است.

پسيويشن اين عمل موجب تثبيت روكش سطحي قلع مي گردد و با كنترل رشد فيلم اكسيد قلع كه بطور طبيعي ايجاد مي گردد صورت مي پذيرد. رشد اكسيد بصورت غير كنترل شده باعث ايجاد رنگ زرد بر روي سطح صفحات فولادي شده و متعاقب آن اثر منفي بر روي رنگ پذيري و چسبيدن لاك ميگذارند.

روغنكاري عمل روغن كاري سطح صفحات آخرين عملي است كه در كارخانجات توليد صفحات فولادي انجام مي گيرد اصولا علت اصلي اين عمل آن است كه در ورقها هنگام مصرف در «قوطي سازي» به سهولت ايجاد لغزش شده و خراش سطحي و چسبندگي در آنها كاهش مي يابد.

ورق هاي مصرفي 

مشکلات موجود در واردات ورق هاي قلع اندود منجر به کاهش کيفيت بسته بندي فلزي مي گردد.

اشکال وارده :عدم وجود و رعايت حداقل ميزان قلع به مقدار 2.8 گرم بر متر مربعمشکل ايجاد شده در عمل : باعث کاهش پايداري قوطي مي گردد.

اشکال وارده :عدم وجود پسيويشن مناسب مشکل ايجاد شده درعمل  : باعث کاهش چسبندگي پوشش هاي شيميايي به ورق مي گردد.

اشکال وارده :استفاده از ورق هاي با ضخامت پايين ، با توجه به مشکلات واردات ،سازندگان قوطي ها از ورق ضخامت پايين استفاده مي کنند تا در ميزان واردات يکسان ،تعداد بيشتري از ورق را وارد کنند.

مشکل ايجاد شده درعمل:  اينن ورق ها معمولا از مقاومت بسيار کمتري در برابر ضربه و صدمات ناشي از فشار اتو کلاو برخوردارند و قادر نيستندکيفيت ماده غذايي کنسرو شده را تا پايين تاريخ انقضا به خوبي حفظ نمايد.به علاوه به دليل ضخامت کمتر از حدود استاندارد ،فاکتور هاي مناسب دوخت را تامين نمي کنند و به همين سبب عدم ثابت بودن فاکتور هاي مناسب دوخت توسط دستگاه ربندي از مشکلات عمده ناشي از آن به شمار مي رود.

لذا تبعات ناشي از استفاده ورق هاي با ضخامت کم را مي توان به اين صورت بيان کرد:     الف - مقاومت بسيار کم قوطي ها در برابر ضربه و فشار ناشي از اتو کلاو     ب - ندادن فاکتور هاي مناسب دوخت توسط دستگاه دربند     پ - وجود چين و چروک در قلاب سر ( حتي در کف بندي مشاهده مي شود.)     ت-  جلو وعقب بودن لبه درزجوش و يکسان نبودن دوخت قوطي در قسمت هاي مختلف

از آن جايي که قوطي ها در دو طرف درز جوش از يکنواختي برخوردار نيستند در موقع دوخت مضاعف توسط دستگاه دربند به دليل ضخامت بسيار کم ورق بدنه منجر به ايجاد تفاوت بسيار زياد در فاکتور هاي دوخت دو طرف درزجوش مي شود و اغلب تفاوت فاحشي را در نقاط مختلف شاهد هستيم.

     ث - زنگ زدگي به خصوص در محل درز جوش

اين موضوع از اثر مضاعف ضخامت کم ورق و استفاده از ورق با قلع پايين ديده مي شود.که با وجود رعايت تمام شرايط رطوبتي محيط ،مدت زمان خنک کردن قوطي ها ،سختي آب مورد استفاده جهت خنک کردن و رعايت شرايط انبارش قوطي ها ،متاسفانه شاهد زنگ زدگي و خوردگي در سطح ورق به خصوص در محل کف و درزجوش هستيم.     ج - مقاومت بسيار کم قوطي هاي دربندي شده در محل درزجوش  به طوري که با بالا رفتن مقدار جزيي فشار بيش از 0.5 بار در اتوکلاو در اين محل وجود peak  را شاهد هستيم.

ورقهاي فولادي قلع اندود شده

مقدمهبدون ترديد بسته بندي فلزي بيشترين طرف داران را در بين ديگر موارد بسته بندي به خود اختصاص داده است و به طورطبيعي ورق فلزي هم به عنوان ماده اوليه ساخت قوطي هاي فلزي، در اين بين نقشي تعيين کننده دارد. دراين مقاله سعي مي شود، با معرفي کافي از ورق قلع اندود و فرآيند توليد آن و انواع ورق و کاربرد هاي آن ، علاقه مندان اين صنعت را تا اندازه اي در انتخاب مناسب ورق و قوطي ياري دهند.

تاريخچهتاريخچه نگهداري مواد غذايي شايد به 5000 سال قبل از ميلاد مسيح برسد. زماني که انسان با نمک پاشي به مواد غذايي آن را براي مدتي محدود نگه مي داشت.پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file1_1641513_2363.zip41.4k