تلگرام

اطلاعیه فروشگاه

بازدید کننده گرامی: در این فروشگاه کلیه اسناد علمی و پژوهشی از قبیل: مقاله، کتاب، تحقیق، و غیره با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می گیرد. امیدواریم فایل هایی که در این فروشگاه عرضه می شود کمک شایانی به دانشجویان و بازدیدکنندگان در جهت به دست آوردن اطلاعات علمی صحیح و آسان در هر زمینه از مطالب مختلف کرده باشد. با عضویت در کانال تلگرام ما از زمان قرارگیری فایل های جدید در این فروشگاه به صورت 24 ساعته مطلع شوید

دانلود پاورپوینت واحد تقطير مايعات گازی

دانلود پاورپوینت واحد تقطير مايعات گازی
—عمليات تقطير

مقدمه: مايعــات گازي عبارتند از مواد سبك و سنگين هيدروكربوري كه همراه گاز از چاههـــاي گازخارج مي كردند . اين مواد با توجه به ميزان توليد و شرايط چاههاي گاز و ميزان برداشت از چاههاي گاز متفاوت مي باشند . مايعات گازي قابليت تبديل به مواد سبك تقطير و ميان تقطير را دارا بوده و قبلاً اين مايعات در اين پالايشگاه به عنوان سوخت دوم ديگهاي بخار استفاده مي شد و مقداري نيز به چاله هاي آتش هدايت مي گرديد و در ديگر مناطق با توجه به شرايط جغرافيايي منطقه تثبيت و يا صادر مي گرديد . اين مايعات با پالايش مناسب مي توانند ارزش افزوده مناسبي را به دست آورند و در بازارهاي جهاني طرفداران زيادي دارد . مايعات گازي نسبت به نفت خام داراي درصد بالايي از مواد سبك و ميان تقطير است و همچنين داراي مواد سنگين كمتري نسبت به نفت مي باشد . اين مايعات را مي توان به راحتي با سيستم فرآورش تقطير تبديل به فرآورده هاي با ارزشي مانند حلال (Solvent) بنزين خام يا نفتا (Naphtha)    نفت سفيد (Kerosene) و گازوئيل (Diesel) نمود . در راستاي رسيدن به اين هدف طراحي و ساخت واحدهاي تقطير مايعات نفتي از سال 1373 شروع شد .    

—سيستم پالايش واحدهاي تقطير

  واحدهاي تقطير به صورت دو رديف موازي ساختــه شده اند و هر يك از واحدها داراي 1150 بشكه ( 183 متر مكعـب در روز ) در روز ظرفيــت پالايشي بوده و داراي تجهيزات زير مي باشد :

.1برج اصلي تقطير با 31 سيني به طول 29،1 متر و قطر 1219 و 914 ميليمتر
.2مبدلهاي خنك كننده هوايي
.3برج تثبيت نفتا به طول 6،71 متر و قطر 610 ميليمتر
.4برج تثبيت نفت سفيد به طول 11،67 متر و قطر 460 ميليمتر
.5سيستم مبدلهاي خنك كننده آبي جهت خنك كردن محصولات
.6كوره اصلي
.7دستگاه جوشاننده
.8سيستم هاي كنترلي و ساير امكانات جانبي
—شرح فرآيند
1
.1مايعـات گازي پس از تثبيـت در تانك هاي خوراك به وسيله پمپ هاي P-310A,B&C به طرف واحد پمپ مي گردند . اين مايعـــات پس از عبور از كنتــــرل ولو FV-301 وارد سيني ششم برج تقطير مي گردد . مقـدار جريان مايعـات را مي توانيــم به وسيلــه FV-301 كنترل نماييم . پس از وارد شدن مايعات به سيني  ششم به دليل دمــاي بالاي اين سيني  بخارات ايجاد شده در اين ناحيه به سمت بالا و سيني هفتم حركت مي كنند و در روي سيني هفتم و ديـگر سيني ها با مايعاتي كه به سمت پاييــن جريان دارند تمـاس پيدا مي كنند و در نتيجه تركيبات داراي نقطه جوش بالا در بخار ميعاـن يافته و مايـــع مي شوند و تركيبات داراي نقطـــه جوش پاييــــن در مايـــع نيز بخـــار مي شونـد و به بالا حركت مي كننــد و اين عمــل روي همه سيني ها  تكـــرار مي شود . قسمتـــــي از مايعاتي كــــه روي سيني دهـــم جمــع مي شونـد از طريـــق يك لاين خــارج و به برج V-304 ( KEROSENE STRIPPER)  وارد مي شونــد . كنتــرل سطـح مايع برج بوسيله LV-305 كه در ورودي برج نصب شده كنترل مي گردد .
—شرح فرآيند
2
—به وسيله پمپ هاي P-303A/B بخشي از مايعات برج وارد مبدل E-305 شده و تا حدود 35 درجه سانتيگراد خنك مي گردد و سپس بعد از كنترل كننده جريان FV-308 به طرف مخازن فرستاده مي شود و مابقي مايعات وارد مبدل E-304 شده و با ديزل داغ تبادل حرارت داده مي شود تا بدين طريق دماي برج V-304 در حد نرمال نگه داري شود و مقدار FLASH POINT نفت نيز به حد استاندارد برسد. براي رسيدن به دماي مطلوب V-304 مي توانيم از كنترل كننده جريان ديزل عبوري از مبدل E-304 كه توسط TV-317 كنترل مي شود استفاده نماييم . بخارات و هيدروكربنهاي سبك كه در برج V-304 آزاد شده اند ، از بالاي برج خارج شده و از طريق سيني سيزدهم وارد برج V-301 مي شـود و با بخــارات اين سينــي مخلوط شــده و به طرف بالا مي رود . از سيني بيست و چهارم نيز نفتا خارج مي شود و توسط يك لاين به برج سرج درام نفتا (NAPHTHA SURGE DRUM) وارد مي شود . مقدار سطح مايع اين برج به وسيله كنترل  ولو LV-304 كه در ورودي برج نصب شده است كنترل مي گردد .
—
 
فایل پاورپوینت 20 اسلاید


پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
fileaa_1996290_3775.zip1.1 MB