تلگرام

اطلاعیه فروشگاه

بازدید کننده گرامی: در این فروشگاه کلیه اسناد علمی و پژوهشی از قبیل: مقاله، کتاب، تحقیق، و غیره با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می گیرد. امیدواریم فایل هایی که در این فروشگاه عرضه می شود کمک شایانی به دانشجویان و بازدیدکنندگان در جهت به دست آوردن اطلاعات علمی صحیح و آسان در هر زمینه از مطالب مختلف کرده باشد. با عضویت در کانال تلگرام ما از زمان قرارگیری فایل های جدید در این فروشگاه به صورت 24 ساعته مطلع شوید

دانلود پاورپوینت پلي اكسو متالات

دانلود پاورپوینت پلي اكسو متالات

  مقدمه

يكي از زمينه‌هاي تحقيقاتي كه در سال هاي اخير رشد چشمگيري داشته، مطالعه كلاسترهاي آنيوني بوده كه از آنها تحت عنوان پلي اكسومتالات‌ها (POMs) نام برده مي شود و توجه بسياري از گروه‌هاي تحقيقاتي در كشورهاي مختلف را به خود جلب نموده‌اند. كشورهاي روسيه، آمريكا و چين بيشترين سهم را در تحقيقات بر روي اين دسته از كلاسترها به خود اختصاص داده‌اند.

 

اين تركيبات كه دسته بزرگي از كلاسترهاي معدني را تشكيل مي دهند داراي ساختار فلز – اكسيژن بوده و اغلب شامل فلزات واسطه گروه پنج و شش (M = V , Nb , Mo , W , …) در بالاترين حالت اكسايش آنها (V , VI) مي باشند. پلي اكسو متالات‌ها تنوع ساختاري فراواني دارند به عنوان مثال ساختارهاي كگين، داوسون، آندرسون، پرايسلر و ساندويچي را مي توان نام برد. اندازه بزرگ پلي اكسومتالات‌ها، همچنين تنوع ساختاري و خواص الكتروني و شيميايي منحصر به فرد اين تركيبات موجب شده است تا در زمينه هاي مختلف از جمله در شيمي كاتاليزوري، دارويي (ضد سرطان، آنتي باكتريال و آنتي HIV)، شيمي تجزيه و بيولوژيكي (حمل كننده هاي الكترون) كاربردهاي جالبي از خود نشان دهند.

 

با توجه به كاربردهاي فراوان اين آنيون هاي معدني، توجه و علاقه به مطالعه بر روي اين دسته از تركيبات روز به روز در حال افزايش مي باشد.

-2 اصول ساختاري پلي اكسومتالات ها (POMs)

پلي اكسو متالات ها توسط فلز مركزي M و گروهي از اتم ها كه معمولا اتم هاي اكسيژن هستند، شناسايي مي شوند. اگرچه بعضي از مشتقات آنها با Br , F , S و عناصر ديگري از بلوك P نيز شناخته شده‌اند. اين تركيبات داراي واحدهاي mo بوده كه معمولا 6 = x و در بعضي موارد مي تواند 4، 5 ويا 7 باشد. عناصر زيادي به عنوان M شناخته شده‌اند كه مي توانند با اكسيژن تركيبات كئوردينه اكتاهدرالي را تشكيل دهند اما همه آنها نمي توانند به صورت واحدهاي MO6 آرايش مربوط به كلاسترهاي چند هسته‌اي فلز – اكسيژن را بپذيرند.

 

 

مطالعات انجام شده نشان مي دهد كه ساختار POMs تابع بار الكتروستاتيكي (q) و شعاع يوني (r) مربوط به فلز مركزي است و تنها مقادير انتخاب شده‌اي از نسبت بار/ شعاع در تركيبات Mn+ با اكسيژن مشاهده مي شود. به همين دليل عناصر محدودي به عنوان عنصر M شناخته شده‌اند كه مي توانند در ساختار POMs شركت كنند. در جدول 1-1 اين عناصر نشان داده شده‌اند.

جدول 1-1 كاتيون هاي متداول فلزي Mn+ كه در ساختار POMs شركت مي كنند

 

با توجه به مطالب گفته شده، غير از عناصر واسطه تعدادي از عناصر بلوك P نيز مي تواند به عنوان M براي ايجاد واحدهاي MO6 مورد استفاده قرار گيرند اما تنها قانون بار و شعاع موجب نمي شود كه واحدهاي MO6 در كنار يكديگر به صورت پايدار جمع شوند. پارامتر ديگر مطرح شده مربوط به توانائي فلز M در تشكيل پيوندهاي dπ – pπ با اكسيژن مي باشد. در بلوك هاي MO6 اكتاهدرال، فلز مركزي دقيقا در وسط پلي هدرال نبوده و كمي از موقعيت مركزي به سمت يكي از گوشه‌ها جابجا شده است. به صورت دقيق تر انحراف به سوي گوشه هايي وجود دارد كه با اكتاهدرال ديگري مشترك نشده اند. در اين حالت اتم اكسيژن با فلز مركزي پيوند دوگانه تشكيل داده است.

 

 

به غير از M و O عناصر ديگري كه با X نشان داده مي شوند مي توانند در ساختار پلي اكسومتالات‌ها شركت كنند. براساس حضور يا عدم حضور عنصر X، اين تركيبات به دو دسته كلي تقسيم بندي مي‌شوند:

1) ايزوپلي آنيون‌ها                   2) هتروپلي آنيون‌ها

 

 

1-3 ايزوپلي آنيون ها

اين تركيبات داراي فرمول عمومي [MmOy]n- بوده و ساختار آنها فقط شامل اتم هاي فلز، ليگاندهاي اكسيژن و در برخي موارد اتم هاي هيدروژن است. اين دسته از تركيبات با توجه به محيط واكنش (PH و غلظت) داراي ساختارهاي متفاوتي مي باشند.

در ايزوپلي آنيون ها واحدهاي MO6 اكتاهدرالي به صورت گوشه مشترك يا لبه مشترك در كنار هم قرار گرفته‌اند. تعدادي از اين آنيون‌ها شامل واحدهاي تتراهدرال MO4 نيز مي باشند. ساختار نمونه هايي از ايزوپلي آنيونها در شكل 1-2 و 1-3 نشان داده شده است.

 

در ايزوپلي آنيون [M2O7]2- زنجير پليمري شامل جفت هاي MO6 اكتاهدرال بوده كه توسط پيوندهاي دوگانه به واحدهاي MO4 تتراهدرال پل شده متصل شده‌اند.

 

 

 

فایل پاورپوینت 61 اسلایدپرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
fileaa_2001230_2962.zip3.2 MB