تلگرام

اطلاعیه فروشگاه

بازدید کننده گرامی: در این فروشگاه کلیه اسناد علمی و پژوهشی از قبیل: مقاله، کتاب، تحقیق، و غیره با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می گیرد. امیدواریم فایل هایی که در این فروشگاه عرضه می شود کمک شایانی به دانشجویان و بازدیدکنندگان در جهت به دست آوردن اطلاعات علمی صحیح و آسان در هر زمینه از مطالب مختلف کرده باشد. با عضویت در کانال تلگرام ما از زمان قرارگیری فایل های جدید در این فروشگاه به صورت 24 ساعته مطلع شوید

دانلود پاورپوینت ذخيره‌سازي انرژي در معماري سنتي

دانلود پاورپوینت ذخيره‌سازي انرژي در معماري سنتي
مقدمه

     توليد سرپناه هميشه يكي از اوليه‌ترين اقدامات بشر بوده است. اولين منازل به صورت ساخت انواع چادر، كپر و يا ايجاد حفره در تپه‌ها و كوهها شكل گرفته‌اند. بعدها انسان به فكر احداث سرپناه از مواد محكم‌تر افتاد. استفاده از گل و سنگ و ساختن خانه و استفاده از چوب براي پوشاندن سقف و ايجاد خانه‌ها جزو پيشرفت‌هاي بشر بوده است. سپس نوبت به ابداع خشت خام از گل و ساخت ديوارهاي خانه و مسكن با استفاده از خشت خام رسيد. زماني طول كشيد تا بشر توانست با استفاده از خشت خام و گل منحني قوسي كه اصطلاحاً طاق‌ضربي ناميده مي‌شود ابداع كند و بدين وسيله سردر ورودي ايوانها و سقف خانه‌ها را كه اصطلاحاً گنبد ناميده مي‌شود بسازد. اين بزرگترين تحول در ساخت مسكن بود.

      تحول بعدي، تاختن يا پختن خشت خام بود. قدم بعدي، توليد ملاتي قوي‌تر از گل بود كه آنرا سارج مي‌نامند. با استفاده از آجر و سارج و تكنولوژي طاق‌ضربي بشر توانسته‌ است بديع‌‌ترين ساختمانها و سازه‌ها را به وجود آورد. كم‌كم دانش معماري به وجود آمد. توسعة دانش معماري نه تنها به زيباسازي بناها كمك كرد بلكه به استفاده از درست و بهينه از فضاها نيز كمك كرده است.

     شايان ذكر است ضمن گذشت از جنبه‌هاي هنري بناها كه چشم جهانيان را در تمام دوره‌ها به خود دوخته‌ است، اين بناها با نوع طراحي كه توسط مهندسان و معماران ماهر ساخته شده است، شما را براي داشتن خانه‌اي خنك در تابستان‌هاي سوزان و مأمني گرم در زمستانهاي سرد تضمين مي‌كند.

 

تابش نور به پنجره تحت زاوية 45 درجه مطلوب خواهد بود. كمتر يا بطور كلي بيشتر از مقدار متناسب و ذكر شده باعث نقصان و يا انعكاس نور از شيشه به درون فضا خواهد شد. چنانچه يك فضا داراي دو پنجره باشد بايد نحوة طراحي آن طوري باشد كه كوران باد در دو پنجره بكار رفته متناسب باشد و فضا با دريافت تهوية طبيعي در وضوع مطلوب باعث نقصان دماي داخلي فضا نشده و ضمناً تهويه‌اي مطبوع و يكنواخت در فضا داشته باشد.

تأثير سايه‌بان بر روي پنجره

     وجود سايه‌بان روي پنجره مي‌تواند از بسياري جهات جالب و مفيد باشد كه به شرح آن مي‌پردازيم:

خنثي نمودن و عدم انعكاسات نوري كه بر سطح نما و در نتيجه به پنجره منتقل مي‌شود. به وسيلة سايه‌بان و يا قرنيز گرفته شده كه در مجموع آرام‌بخش فضا مي‌گردد.
وجود سايه‌بان و قاب‌سازي در جوار و اطراف پنجره كه با فضاي خارجي مربوط مي‌شود باعث تقليل دما جهت رسيدن به قسمتهاي داخلي مي‌گردد.
 

پيشگيري از ريزش آب باران بر سطح شيشه و نفوذ آب به پشت پنجره در مناطق سرد موجب پيشگيري از يخ‌زدگي سطوح خارجي پنجره و شيشه‌ها مي‌شود. قابل توجه اينكه براي نقاط گرم و خشك و يا گرم و مرطوب وجود سايه‌بان با پيش‌آمدگي جهت تعادل دما در تابستان مورد توجه بوده تا جايي كه در شهرهاي جنوبي كشور پيشخوان‌سازي جهت مغازه‌ها به شكل فضاي سرپوشيده در عرض پياده‌رو مورد توجه مي‌باشد. انعكاس نور و اثر تابش آفتاب را به مقدار قابل توجهي تا 90 درصد تقليل مي‌دهد.

توجه: تقليل اثر انرژي حرارتي از تابش خورشيد به وسيله سايه‌بان در نقاط گرمسيري با اقليم گرم و خشك و يا اقليم گرم و مرطوب مورد توجه مي‌باشد.

در مواردي از وجود سايه‌بانهاي متحرك به صورت افقي در بالاي پنجره و در مورادي در سه جهت يعني دو پهلوي پنجره به صورت عمودي و بالاي پنجره به صورت افقي نصب مي‌شود. سايه‌بانهاي متحرك مي‌تواند در جهات مختلف و تحت زواياي دلخوان حركت داشته باشد، به طوري كه انعكاسات نوري و حرارتي را در شرايط دلخواه كنترل كرده تا در مواقع نياز مورد استفاده باشد. بديهي است رنگ سايه‌بان در جذب و يا دفع نور و انرژي حرارتي در اقليمهاي مختلف قابل توجه مي‌باشد. لازم به تذكر است در سايه‌بانهاي طبيعي به مانند درختهاي گوناگون و بلند در تعادل وضع اقليمهاي گرم در جوار ساختمانها بسيار مؤثر خواهد بود.

ضمناً وجود گل و گياه و سبزه در تعادل و رطوبت‌ هواي گرم منطقه و همچنين در محوطه بناها بسيار مفيد بوده است. اين روش در وضع اقليمهاي گرم به‌مانند زابل بسيار مؤثر بوده تا جايي‌كه اين شهر كويري را داراي آب و هواي مطلوب ساخته است.

 

رطوبت در ساختمان باعث مي‌شود كه ديوارهاي ساختمان نمور شده و مكاني مناسب براي رشد و نمود انواع ميكروبها و باكتريها بوجود آمده و در نتيجه اثر رطوبت در فضاهاي مسكوني باعث سرماخوردگي‌هاي مكرر و امراضي چون رماتيسم و غيره مي‌شود.

وجود رطوبت باعث عرق كردن ديوارهاي فضا مي‌شود كه زيادي آن باعث مي‌شود.

 املاح نمكي در مصالح حل شده و بر سطوح فضاها بصورت شوره و سفيدك ديده شود. اين نقيصه كمك فراوان در رشد انواع قارچها كرده. ضمناً بوي ناخوشايندي به وجود مي‌آورد و زندگي در اين محلها را با اشكال و ناراحتي مواجه مي‌سازد. اثرات مداوم رطوبت در اختمان باعث تغيير شكل يافتن بسياري از مصالح در استخوان‌بندي بنا بخصوص پوسيدگي چوبهاي بكار رفته در ساختمان و زنگ‌زدگي در و پنجره‌هاي فلزي و كابينتهاي آشپزخانه مي شود. در موارد ديگر باعث نرم شدن سطوح گچ‌كاري و كوپ‌كردن آنها و در نتيجه جدا شدن از سطح ديوارها مي‌شود، در اين موارد، مي‌توان با تهوية طبيعي و اصولي در ساختمان و همچنين استفاده از دستگاههاي گرم‌كننده كه مي‌توانند تعرق سطوح ديوارها و در نتيجه نم ساختمان را به ميزان قابل توجهي كاهش دهند، جلوي رطوبت يا افزايش آن را گرفت.

 
 
 
 
فایل پاورپوینت 34 اسلاید


پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
fileaa_2004661_8008.zip499.7k