تلگرام

اطلاعیه فروشگاه

بازدید کننده گرامی: در این فروشگاه کلیه اسناد علمی و پژوهشی از قبیل: مقاله، کتاب، تحقیق، و غیره با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می گیرد. امیدواریم فایل هایی که در این فروشگاه عرضه می شود کمک شایانی به دانشجویان و بازدیدکنندگان در جهت به دست آوردن اطلاعات علمی صحیح و آسان در هر زمینه از مطالب مختلف کرده باشد. با عضویت در کانال تلگرام ما از زمان قرارگیری فایل های جدید در این فروشگاه به صورت 24 ساعته مطلع شوید

دانلود پاورپوینت جایگاه آب در معماری اسلامی

دانلود پاورپوینت جایگاه آب در معماری اسلامی
عنوان:
آب در آیین مقدس دینی
معنی ومفهوم عنصر آب در معماری
معرفی بناهایی که در ارتباط با آب هستند
آب جايگاهي ويژه در آيين و اعتقادات بسياري از اديان دارد:
نخست آنكه آب پاك كننده است و آلودگي‌ها و ناپاكي‌ها را تطهير مي‌كند
دوم آنكه آب مايه اصلي حيات است و گرچه قدرت ويرانگري آن كمتر از هستي بخش بودنش نيست اما بدون آن حيات غيرممكن است.

 

آب در اديان و مذاهب مختلف نقشي كليدي دارد، تمامي اديان بر اين نكته كه آب مايه حيات و منشا آبادي و آباداني و مايه تطهير و پاكي است متفق القولند.

آب در برخي اديان به‌عنوان خدا يا الهه آسماني پذيرفته شده است. رودخانه‌ها، باران، درياچه‌ها، برف، طوفان‌ها، رگبارها و... اشكال مختلف آب هستند كه در اديان و فرهنگ‌هاي مختلف ستايش شده‌اند.

آب در ادیان مقدس دینی:

اسلام

    در اسلام اهميت آب در تطهير و پالايش است. مسلمانان بايد هنگام نيايش و پيش از تقرب جستن به خدا پاك و منزه باشند. در ميان حياط بعضي از مساجد حوض آب پاكيزه‌اي وجود دارد. اما در بيشتر مسجدها، وضوخانه در پشت ديوارها واقع شده است. فواره‌ها كه سمبل پاكي به شمار مي‌روند از ديگر چيزهايي هستند كه درمساجد يافت مي‌شوند. در اسلام، طهارت پيش از بجاي آوردن واجبات ديني مخصوصاً نماز، از اصول ضروري است.

يهوديت:

   در آيين يهود، مراسم تطهير، نماد احياء و حفظ پاكي و خلوص مذهبي است و ريشه‌هاي آنرا مي‌توان در تورات يافت. اين غسلها شامل شستشوي دستها، شستشوي دستها و پاها و يا فروبردن تمام بدن به زير آب مي‌شوند كه بايد با آب جاري كه آب دريا، رودخانه و يا چشمه است، انجام گيرند.

   يهوديان در مناسك ديني خود از آب استفاده مي‌كنند تا پاكي و طهارت خود را حفظ كنند. شستن دست‌ها قبل و بعد از خوردن غذا واجب است. گرچه آيين استحمام در گذشته در جامعه يهوديان بسيار حائز اهميت بوده است، ولي در حال حاضر از اهميت اين مراسم كاسته شده است، با اين حال اين فريضه براي وارد شدن به دين يهود واجب و ضروري  است.

مسيحيت:

   آب ذاتا در دين مسيح با غسل تعميد پيوندخورده است (مراسمي كه براي خوشامدگويي و پذيرش يك نفر در كليساي مسيحيان برگزار مي‌شود). در اين مراسم، بخشي از بدن فرد يا كل بدن وي وارد آب مي‌شود يا چند قطره آب بر سر او پاشيده مي‌شود. اين آيين ديني ريشه در انجيل دارد (از اين مراسم مقدس در انجيل نيز ياد شده است(

    ارزش نمادين آب در مسيحيت:

   آب، آلودگي‌ها را مي‌زدايد و پاك مي‌گرداند،  اهميت ديگر آب در مسيحيت آن چيزي است كه مسيح عليه‌السلام آنرا آب حيات ناميده است.

زرتشت:

   دين زرتشت بر پايه تقابل خوب و بد استوار است. براساس اعتقادات پيروان اين آيين، در زمان خلقت جهان، روح شيطاني به زمين حمله ور شده و بخشي از آب‌هاي آن را شور كرده است. پاكي و آلودگي در باور زرتشتيان بسيار حائز اهميت است. ايشان آلودگي را مظهر شيطان و بدي مي‌دانند و تقدس و احترام فراواني براي آب پاك قائلند. تف كردن و شستن دست‌ها در رودخانه‌ها مجاز نيست، چراكه اين اعمال قداست و پاكي آب را از بين  می برد.

 هندو:

  آب نزد هندوها سرشار از قداست و پاكي روحاني است؛ براي اين افراداستحمام صبحگاهي يكي از فرايض و واجبات روزانه است. معبدهاي هندوها در نزديكي آب احداث شده‌اند و پيروان اين آيين قبل از ورود به معبد بايستي بدن خود را بشويند. تعداد زيادي از زيارتگاه‌هاي هندوها در حاشيه رودخانه قرار گرفته و مكان‌هايي كه 2يا 3 رودخانه به هم مي‌پيوندند از قداست بالايي برخوردار هستند.

§بودايي:

   در آئين بودايي، آب در مراسم سوزاندن جنازه مردگان استفاده مي‌شود. بودائيان در كاسه‌اي كه بين راهب و جنازه مرده قرار گرفته، آب مي‌ريزند تا لبريز شود؛ پس از لبريز شدن آب از كاسه، راهب مي‌گويد: همان‌گونه كه باران، رودخانه را جاري مي‌سازد و در نهايت به اقيانوس مي‌پيوندد، اميدواريم بخشش نصيب اين درگذشته شود

شينتو:

  آيين شينتو بر اساس پرستش اين باور كه خدايان بي‌شماري كه در طبيعت ساكنند بنا شده است. پرستش همواره با آيين طهارت با آب آغاز مي‌شود. از نگاه شينتوها، اين عمل تعادل را در ميان طبيعت بين،انسان و خدايان را حفظ مي‌كند. در آيين شينتو، آبشارها مقدس بوده و داراي جايگاه رفيعي در اين آيين هستند.

معنی و مفهوم عنصر آب درمعماری:

   نقش آب در شكل گيري نخستين زيستگاه هاي انساني پاسخي است به يك نياز زيستي. اما وقتي فراتر از يك نياز، خانه سازي و بناي مجموعه هاي مسكوني بار فرهنگي مي گيرد، معماري پديد مي آيد و آب در زندگي انسان جايگاه هنري پيدا مي كند و از خلاقيت هنرمندان و معماران مايه مي گيرد. درك مفهوم آب در معماري همان درك معماري آب است. درك قوانين فيزيكي رفتار آب، احساسات ما در مقابل كنش و واكنش آب و مهمتر از همه نقش و تمثيل و ارتباط آن با زندگي انسان ها است. آب استعاره اي متناقض است و به همراه خاك، آتش و هوا، عناصر چهارگانه تشكيل دهنده جهان هستي به شمار رفته است

شکل گیری شهرها در ایران باستان

   پيش از ظهور اسلام، در ايران، معماري در كنار آب و دردامن طبيعت بدون آنكه آن را مخدوش سازد، حضور خودرا اعلام مي كند ونقش آب بيشتر نقش تجردي است. نيايش گاه ها و معابد وآتشكده ها دركنار آب و درنهايت احترام به وجود آب شكل گرفت

   آب نقش معنوي خود را در معماري ايران نشان داد، به گونه اي كه گردش آب نمايش تجردي آب درطبيعت است.

 
 
 
 
 
فایل پاورپوینت 56 اسلاید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
fileaa_2006087_5467.zip3.1 MB