تلگرام

اطلاعیه فروشگاه

بازدید کننده گرامی: در این فروشگاه کلیه اسناد علمی و پژوهشی از قبیل: مقاله، کتاب، تحقیق، و غیره با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می گیرد. امیدواریم فایل هایی که در این فروشگاه عرضه می شود کمک شایانی به دانشجویان و بازدیدکنندگان در جهت به دست آوردن اطلاعات علمی صحیح و آسان در هر زمینه از مطالب مختلف کرده باشد. با عضویت در کانال تلگرام ما از زمان قرارگیری فایل های جدید در این فروشگاه به صورت 24 ساعته مطلع شوید

دانلود تحقیق عوامل مؤثر در انتخاب رنگ

دانلود تحقیق عوامل مؤثر در انتخاب رنگ

«اثر رنگ در فرش»

رنگ از عواملي است كه بنا به قراين تاريخي هميشه توجه بشر را جلب كرده است.

رنگها بوسيلة امواجي ايجاد مي‌شوند كه اختلاف طول امواج و تعداد نوسانها باعث تعدد آنها مي‌گردد. رنگ بر جسم و روح انسان تأثيري مسلم دارد. تأثير جسماني و رواني رنگها را از اكتشافات قرن اخير مي‌دانند ولي در قرون وسطي پزشكان از رنگ قرمز براي درمان بيماريهاي پوستي استفاده مي‌كردند. در طب قديم خود ما، اطاق بيماران سرخكي را با پارچه‌هاي قرمز رنگ، رنگين مي‌ساختند. در يونان باستان از رشته‌هاي بنفش رنگ كه با رنگهاي ديگري مانند سياه، سفيد و آبي مخلوط شده بود در كار پزشكي بهره‌برداري مي‌شد. پزشكان زمانة ما نيز در درمان بيماري رواني از تأثير رنگها غافل نيستند. دربارة رنگ و تركيب و هماهنگي آنها كتابهاي بسياري فراهم آمده است. با دستگاه‌هاي اندازه‌گيري، ثابت كرده‌اند كه تعداد ضربان نبض و دفعات تنفس شخصي كه در اتاق قرمز رنگي قرار مي‌گيرد، بيشتر از حد معمول مي‌شود. درمان كودكان بي‌حس و كم خون به وسيلة رنگ قرمز نتيجه غيرقابل انكاري دارد زيرا با تأثير رنگ قرمز تعداد گلبولهاي قرمز فزوني مي‌گيرد دور شد بدن به سرعت بيشتري مي‌رسد و در نتيجه وزن كودك بيشتر مي‌گردد. ميل به فعاليت و احساس شادي و نشاط بعد از احساس رنگ قرمز انكار ناپذير است.

هر فردي در مقابل رنگها احساس مشخص و مبتني بر تجربه‌هاي آگاهانه و ناخودآگاهانه دارد و همين تجربه ها باعث مي‌شود كه بعضي افراد يك يا دو رنگ را بر ساير رنگها ترجيح بدهند و يا اينكه يك رنگ را نپسندند. در عين حال بعضي از رنگها را همگاني مي‌دانند.

مثلاً قرمز براي عشق و رنگ بنفش براي اندوه و رنگ سبز براي اميد همگاني تصور شده است.

  • عوامل مؤثر در انتخاب رنگ :

در انتخاب رنگ بين افراد تفاوت قابل ملاحظه‌اي وجود دارد. يكي رنگ ابي را بر رنگهيا ديگر ترجيح مي‌‌دهد و دو ديگر رنگ سبز را رنگ دوست داشتني مي‌شناسد.

به درستي نمي‌توان گفت چرا افراد در رنگهاي مطلوب و محبوب مخصوص خويشتن دارند. شايد زمينه‌هاي ذهني، تجربه‌ها، تداعي‌ها و حوادث ديگري كه در زندگي بزرگسالان بوجود آمده است! افرادي را به رنگ مشخصي علاقمند ساخته باشد. و شايد نيازهاي بدني باعث جلب توجه باشد و نيز مي‌دانيم بعضي از رنگها مورد پذيرش معدودي قرار نمي‌گيرند و حتي از آن رنگها ابزار نفرت هم مي‌‌كنند. هنوز هيچ مجموعه‌اي دربارة رنگهاي موردپسند مردم تمامي كشورها به دست نيامده است و نيز از واكنش افراد جماعات گوناگون در برابر رنگ اطلاع كافي در دست نيست.

- تأثير سن در انتخاب رنگ  :

سن اشخاص در انتخاب رنگ تأثيري قابل ملاحظه دارد مثلاً رنگهاي انتخابي خردسالان با بزرگسالان تفاوت دارد. رنگهاي زنده و خالص مورد توجه كودكان قرار مي‌گيرد. در صورتي كه بزرگسالان رنگهاي پخته و تركيب شده را ترجيح مي‌دهند.

- محل زندگي  :

محل زندگي نيز در انتخاب رنگ مؤثر است. در مناطقي كه هوا آفتابي است نوع انتخاب رنگ اشخاص با مناطق ابري تفاوت دارد همچنين در مناطقي كه آفتاب درخشان دارند رنگهاي مورد توجه معمولاً قوي، غني و غالباً براق است، ولي در مناطقي كه زياد آفتابي نيست رنگهاي تيره و ملايم انتخاب مي‌شوند.

فصول سالانه عاملي است كه اشخاص را در برابر سئوال محقق وا دار به جوابهائي متناسب با فصل سازد. در زمستان رنگهاي تيره و در تابستان رنگهاي روشن بيشتر مورد توجه قرار مي‌گيرند. يكي از مشكلاتي كه در رنگ آميزي ساختمانها وجود دارد مسئلة تأثير محيط در رنگ ساختمان است و اگر به عكس‌هايي كه در تابستان و در زمستان از يك ساختمان گرفته باشيم با دقت ملاحظه كنيم ساختمان ما دو جلوة متفاوت را نشان مي‌دهد لذا بايد سعي كرد رنگي براي ساختمان و اثاثيه‌ها و پرده‌ها انتخاب بشود كه در تمام فصول و نيز در صبح و ظهر و شب هماهنگ با رنگ نور محيط باشد.

- تفاوت انتخاب رنگ در شهر و روستا  :

رنگهاي سرد و پاستل مورد توجه شهروندان است در حاليكه روستانشينان از رنگهاي گرم مانند قرمز و رنگهاي اشباع شده و نقوش الوان انتخاب مي‌كنند. گويا تماس روستانشينان با طبيعت باعث مي‌شود كه رنگ سبز كمتر طرف توجه قرار بگيرد، در حالي كه شهروندان به انتخاب رنگ سبز علاقة بيشتري دارند.


- فرهنگ :

فرهنگ جامعه در عقيدة انتخاب رنگ بي‌اثر نيست. براي تشخيص سليقة اشخاص به تحقيقات رواني و اجتماعي دست مي‌برند، در اين تحقيقات مصاحبه و تكثير پرسشنامه از وسايل تحقيق به شمار مي‌آيد، بعد از هر تحقيق مي‌توان سليقة جمعي يا گروهي را دريافت.

- وضع بدن و سلامت روح :

سلامت بدن و سلامت روح و نيز خصايص اخلاقي ديگر كه بطور كلي مي‌توان گفت شخصيت آدمي را تشكيل مي‌دهند و حتي حالت رواني زمان تحقيق در انتخاب رنگي كه وسيله افراد صورت مي‌گيرد، مؤثر است.

- انتخاب رنگ توسط زنان و مردان :

با پرسشنامه‌هاي متعدد تاكنون نتوانسته‌اند بين سليقة زنان و مردان در انتخاب رنگ نظر قاطعي پيدا كنند ولي مي‌توان گفت در اجتماع، بعضي از رنگها را زنانه و بعضي ديگر را مردانه مي‌شناسند و براي نوزادان دختر لباسها را به رنگ صورتي و براي نوزادان پسر، آبي انتخاب مي‌كنند.

  • تئوري رنگ :

دربارة تئوري رنگ كتابهاي زيادي در سالهاي گذشته به فارسي ترجمه شده است. در اينجا به صورت خيلي خلاصه مطالبي يادآوري مي‌شود. شناسايي رنگها و آگاهي از رموز رواني آنها ما را در استفادة صحيح و از آنها راهنمائي مي‌كند.

سه رنگ اصلاي وجود دارد كه عبارتند از رنگهاي قرمز، زردو آبي.

و رنگهاي فرعي رنگهايي هستند كه از تركيب دو رنگ اصلي به دست مي‌آيند و عبارتند از :

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- رنگهاي گرم و رنگهاي سرد :

رنگهاي گرم عبارتند از رنگ قرمز، نارنجي، زرد. رنگ قرمز از ديگر رنگها گرمتر به نظر مي‌رسد و تماشاي رنگهاي گرم ميزان ضربان قلب را تشديد و تنفس را تند مي‌كند و در نقاشي براي نمايش فضاي پرهيجان بكار مي‌رود و در معماري در راهروها مي‌توان بكار برد كه باعث تحرك بشود و افراد زودتر از راهروها حركت كنند. اين رنگها بر اثر تشابهي كه با آتش و خورشيد دارند گرما را به احساس مي‌آورند. قرمز و نارنجي وقتي مجاور هم قرار بگيرند بالاترين درجة گرما را نشان مي‌دهند.


رنگهاي سرد عبارتند از  : آبي ـ نيلي ـ بنفش ـ سبز

برخلاف رنگهاي گرم اين رنگها باعث آرامش و انسان را از هيجان باز مي‌دارد. نشانة طبيعي رنگهاي سرد آب دريا و آسمان آبي است. سبز و آبي در كنار هم سردترين رنگها را جلوه مي‌دهند.

- تضاد رنگ :

مقايسه دو رنگ و اختلافشان را در نظر مي‌گيريم. ميان رنگها هفت نوع مختلف تضاد وجود دارد كه عبارتند از  :

1- تضاد

وقتي بوجود مي‌آيد كه دو رنگ مختلف پهلوي هم قرار بگيرند.

2- تضاد تيرگي و روشني (سفيدي و سياهي)

وقتي تشكيل مي‌شود كه رنگها با درجات مختلف روشني و تيرگي پهلوي هم قرار بگيرند. تمام رنگها را مي‌توان با رنگ سفيد و سياه روشن و يا تاريك كرد، قويترين تضاد، تضاد رنگ سياه و سفيد است.

3- تضاد سرد و گرم

وقتي بوجود مي‌آيد كه رنگ گرم در كنار رنگ سرد قرار بگيرد. قويترين تضاد بين گرم و سرد، با رنگ قرمز نارنجي در كنار آبي سبز است.

4- تضاد مكمل

دو رنگ را مكمل مي‌ناميم كه اگر آن دو را با هم تركيب كنيم رنگ خاكستري بوجود بيايد. مانند تركيب زرد در مقابل بنفش، آبي در مقابل نارنجي و قرمز در مقابل سبز.

5- تضاد هم پايه (متقارن)

هر رنگي بعد از رؤيت به رنگ مكملش نياز پيدا مي‌كند و اين عمل خود بخود در چشم انجام مي‌شود و حتي ممكن است رنگ مكمل حاضر نباشد و چشم خود بخود آن را بوجود آورد.

 

 

 

فایل ورد 37 صپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
fileaa_2018295_7918.zip44.1k