تلگرام

اطلاعیه فروشگاه

بازدید کننده گرامی: در این فروشگاه کلیه اسناد علمی و پژوهشی از قبیل: مقاله، کتاب، تحقیق، و غیره با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می گیرد. امیدواریم فایل هایی که در این فروشگاه عرضه می شود کمک شایانی به دانشجویان و بازدیدکنندگان در جهت به دست آوردن اطلاعات علمی صحیح و آسان در هر زمینه از مطالب مختلف کرده باشد. با عضویت در کانال تلگرام ما از زمان قرارگیری فایل های جدید در این فروشگاه به صورت 24 ساعته مطلع شوید

دانلود تحقیق بررسي مسأله بقاي نفس و معاد نزد سه فيلسوف مسلمان ابن‌‌سينا، شيخ اشراق، ملاصدرا

دانلود تحقیق بررسي مسأله بقاي نفس و معاد نزد سه فيلسوف مسلمان ابن‌‌سينا، شيخ اشراق، ملاصدرا

آنچه نفس، اين موجود بي‌همتاي الهي را از ديگر موجودات متمايز مي‌‌سازد، صفت بقا و جاودانگي آن است. مقاله حاضر سعي دارد مسأله بقاي نفس را از ديدگاه فلاسفه بزرگي مانند ابن‌سينا، شيخ اشراق و ملاصدرا مورد بررسي قرار دهد. همچنین به دليل رابطه تنگاتنگ ميان بقاي نفس و مسأله معاد، بحث از معاد نيز به دنبال آن خواهد آمد.

در آغاز پس از نگاهي گذرا به معناي بقا و مراد  فلاسفه از آن، به بيان ادله هر كدام از فلاسفه در باب آن خواهيم پرداخت كه حاصل آن اثبات صفت جاودانگي براي نفس خواهد بود. سپس به معناي معاد و تفاوت آن با بقا پرداخته و ديدگاه هر كدام از فلاسفه مذكور در باب كيفيت و چگونگي معاد، مورد بحث قرار خواهد گرفت. نتيجه بدست آمده اين است  كه ابن‌سينا معاد روحاني را با دلايل عقلي اثبات نموده و معاد جسماني را به شرع ارجاع داده است. شيخ اشراق سعي نموده تا با تكيه بر اصول اشراقي معاد جسماني را اثبات نمايد اما او نيز از اثبات عينيت جسم دنيوي و اخروي بر نيامده است. صدرالمتألهين با بنيان نهادن يازده اصل مستحكم، به تبيين و اثبات معاد جسماني همت گمارده است.

واژگان كليدي

نفس ناطقه، بقـا، فساد، معاد روحاني، معاد جسمـاني، ابن‌سينا، شيخ اشراق، ملاصدرا

روح آدمي يا به تعبير فلاسفه، نفس ناطقه انساني از مخلوقات شگفت خداوند است كه از صفات و ويژگي‌هاي خاصي برخوردار مي‌باشد. از جمله اين صفات، ويژگي «تجرد» است[2]. اما اصل تجرد نفس لوازم بسياري در پي دارد كه مهم‌ترين آنها بقا و جاودانگي است. اثبات بقا در واقع اساس و زير بناي اثبات معاد و زندگي ابدي را تشكيل مي‌دهد. به عبارت ديگر، براي اثبات معاد بايد ابتدا تجرد و سپس بقاي نفس را اثبات نماييم.

بر اين اساس، در اين مقاله برآنيم تا دلايل و آراء سه فيلسوف بزرگ مسلمان (ابن‌سينا، شیخ اشراق و ملاصدرا) كه مؤسس سه مشرب فلسفي بزرگ مشاء، اشراق و حكمت متعاليه هستند را نقل و نقد نماييم. پس از اثبات بقاي نفس به بحث پيرامون معاد و ديدگاه اين متفكران مسلمان پرداخته و در مورد چگونگي آن بحث خواهيم نمود.

 

مراد از بقا نزد فلاسفه اسلامي

قبل از پرداختن به دلايل فلاسفه مبني بر بقاي نفس، بايد بدانيم بقا نزد فلاسفه به چه معناست؟ به عبارت ديگر، مراد ايشان از بقا، آن هنگام كه در صدد اثبات اين صفت براي نفس آدمي‌اند، چيست؟

اولین معنایی که از واﮊه بقا به ذهن آدمی تبادر می‌کند، معدوم نشدن و فانی نگردیدن است. به عبارت ساده‌تر، فنا ضد کلمه بقا و باقی  متضاد فانی به شمار می‌آید. با این حساب «نفس، باقی و جاودانه است» یعنی نفس فنا نمی‌پذیرد و معدوم نمی‌گردد. اما آیا فلاسفه در صدد اثبات فناناپذیری نفس می‌باشند؟

اندک تأملی در معنای کلمه فنا ما را به پاسخ این سؤال رهنمون می‌سازد. فنا به معنای معدوم شدن یا ازاله وجود است. به عبارت دقیق‌تر، فلان امر فانی شد یعنی عدم بر وجودش چیره شد. روشن است که غلبه عدم بر وجود، امری محال است، لذا نه در مورد مادیات و نه مجردات رخ نمی‌دهد. ما در اطراف خود مشاهده می‌کنیم که فلان چیز از بین رفته و جای خود را به امر دیگری می‌دهد. مثلاً آب به بخار تبدیل می‌شود یا هسته خرما تبدیل به درخت می‌گردد یا اینکه مواد به اجزاء تشکیل‌دهنده خود منحل می‌شوند مثلاً اجساد حیوانات با گذشت زمان تجزیه می‌گردد. در همه این موارد، فنا رخ نداده و وجودی معدوم نگردیده، بلکه صورتی از بین رفته و صورت جدیدی جای آن را گرفته است نه آنکه وجود جوهری یک امر معدوم شده باشد. فلاسفه از این امر (ازاله یک صورت) به فساد تعبیر کرده و در تعریف آن گفته‌اند «فساد عبارت است از زایل شدن صورت از ماده، بعد از حصول آن در ماده» (جرجانی، 1407هـ، ص214) یا در تعریف دیگری آورده‌اند «فساد انحلال یا چیزی شبیه انحلال است، همچنین به انحلال صورت جوهری از ماده، فساد می‌گویند» (آل یاسین، 1405هـ، ص407).

 

 

فایل ورد 27 صپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
fileaa_2038479_5452.zip30.6k