تلگرام

اطلاعیه فروشگاه

بازدید کننده گرامی: در این فروشگاه کلیه اسناد علمی و پژوهشی از قبیل: مقاله، کتاب، تحقیق، و غیره با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می گیرد. امیدواریم فایل هایی که در این فروشگاه عرضه می شود کمک شایانی به دانشجویان و بازدیدکنندگان در جهت به دست آوردن اطلاعات علمی صحیح و آسان در هر زمینه از مطالب مختلف کرده باشد. با عضویت در کانال تلگرام ما از زمان قرارگیری فایل های جدید در این فروشگاه به صورت 24 ساعته مطلع شوید

دانلود تحقیق مهدي در قرآن

دانلود تحقیق مهدي در قرآن

مقدمه مهدي در قرآن

قرآن كريم به عنوان  مهم ترين منبع اسلامي حاوي آياتي است كه درباره مسائل آينده و حوادث آخرالزمان  و استيلاي  خوبان بر جهان حكومت يافتن صالحان و حضرت  سخن گفته  هر چند در اين آيات  به جزئيات  مساله اشاره نشده است  اما اين آيات را مفسران بر طبق مدارك حديثي و تفسيري مربوط به حضرت مهدي  و ظهور آخرالزمان  دانسته اند در اين قسمت آياتي را در مورد حضرت مهدي  بيان شده مطرح مي كنيم سپس بصورت جدا به ذكر آياتي در ارتباط با نشانه هاي  ظهور حضرت مهدي است مي پردازيم  .

تعدادي از آياتي كه در ارتباط با حضرت مهدي  بيان شده را ذكر مي كنيم :

  • ولقد كتبنا في الزبور من بعد الذّكر  انّ الارض  يرثها عبادي الصالحون . [1]

( مادر زبور پس از تورات  نوشتيم  كه زمين  را بندگان صالح ما به ارث مي برند )

( علي بن ابراهيم ذكر را تمام كتب آسمامي مي داند مفسرين ديگر  ذكر تورات  دانسته اند و برخي موارد  از ذكر  را قرآن جيد ذكر كرده اند  همان گونه كه  در خود آيات  قرآن اين عنوان  يعني ( ان هوالّاذكر  للعالمين )[2] به قرآن نسبت داده شده است . )

امام باقر  در ذيل اين آيه مي فرمايد :

( هم اصحاب المهدي في آخرالزمان ) بندگان صالحي كه وارث زمين مي شوند ياران مهدي در آخرالزمانند .

شيخ طبرسي بعد از نقل اين حديث مي گويد :

 حديثي كه شيعه و سني  از پيامبر   روايت كرده اند  بر گفته امام  دلالت دارد  و آن حديث اين است :
( اگر از عمر دنيا باقي نماند مگر يك روز ، خداوند همان روز را آن قدر دراز ميگرداند  تا مردي صالح از  اهل بيت من برانگيزد و او  جهان را همانگونه كه  از ظلم و ستم پر شده باشد  از داد و دادگري لبريز مي سازد .

 شيخ موسي نيز در تبيان در تفسير اين آيه از امام محمد باقر نقل مي كنند كه فرمودند : اين وعده الهي براي  مومنان  است كه آنان  تمامي زمين را به ارث خواهند برد .

  • وعدالله الّذين امنوا منكم و عملو الصالحات  ليستخلفنهم في الارض  كما استخلف الّذين من قبلهم  و ليمكنّن لهم دينهم الّذي ارتضي لهم  و ليبدّلنّهم من بعد خوفهم امنا يعبدونني لا يشركون بي شيئا و من كفر بعد ذلك فاولئك هم الفاسقون . [3]

خداوند به كساني از شما كه ايمان آورده اند و كارهاي  شايسته انجام داده اند وعده داده است  كه آنها را جانشين  پيشينيان كند همچنان كه امتهاي صالح قبلي را پيش از اينها جانشين پيشينيان  قرار داد و ديني  را كه براي آنان پسنديد بر همه اديان تمكين و تسلط بخشد و پس از ترس ، ايمني كامل به آنان  دهد كه مرا ستايش كنند و هيچ چيز را شريك من ندانند و هر كسي بعد از اين كافر شود جزو بدكاران و گناهكاران خواهد بود .

 امام سجاد در ارتباط با  اين آيه مي فرمايد :

(هم و الله شعتنا اهل بيت يفعل الله بهم علي يدي رجل  منا و هو مهدي هذه الامه  اين  گروه همان پيروان  ما هستند  كه خداوند به وسيله  مردي از خاندان  ما اين موضوع را تحقق مي بخشد او مهدي اين امت است . )

  • هو الذّي ارسل رسوله  بالهدي و دين الحقّ ليظهره  علي الدّين لله ولوكره المشركون او كسي است كه پيامبرش را به هدايت  و دين حق فرستاده  تا بر همه اديان پيروز گردانيدش هر چند مشركان  اكراه داشته باشند . [4]

اين آيه درارتباط با امام زمان  است كه خداوند او را بر همه اديان  غالب مي كند و زمين را از عدل و داد پر مي كند در رواياتي كه از ائمه اهل بيت نيز رسيده تاويل  اين آيه  را متعلق به حضرت مهدي و ظهور او مي دانند  از جمله :  از ابوبصير روايت شده كه گفت  از امام رضا در مورد آيه (‌هو الّذي  ارسل رسوله بالهدي ….) سوال كردم فرمود


 

 

فایل ورد 24 صپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
fileaa_2038890_3200.zip29.1k