تلگرام

اطلاعیه فروشگاه

بازدید کننده گرامی: در این فروشگاه کلیه اسناد علمی و پژوهشی از قبیل: مقاله، کتاب، تحقیق، و غیره با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می گیرد. امیدواریم فایل هایی که در این فروشگاه عرضه می شود کمک شایانی به دانشجویان و بازدیدکنندگان در جهت به دست آوردن اطلاعات علمی صحیح و آسان در هر زمینه از مطالب مختلف کرده باشد. با عضویت در کانال تلگرام ما از زمان قرارگیری فایل های جدید در این فروشگاه به صورت 24 ساعته مطلع شوید

دانلود گزارش كار شيمي عمومي يك سينتيك

دانلود گزارش كار شيمي عمومي يك سينتيك

نام آزمايش :

اندازه گيري سرعت واكنش هاي شيميايي و تعيين اثر غلظت بر آنها .

وسايل و مواد مورد نياز :

6 عدد بشر ، سه عدد پي پت مدرج 10 ميلي ليتري ، كرنومتر ، محلول پتاسيم يدات 0.2 مولار (1.70 گرم در 250ميلي ليتر) ، سديم پيرو سولفيت () ، اسيد سولفوريك 3 مولار ، چسب نشاسته (براي تشخيص راحت تر) و آب مقطر .

مفاهيم وابسته :

مقدمه :

مطالعه ي عواملي كه بر سرعت واكنش هاي شيميايي مؤثرند ، علاوه بر ديدگاه تئوري از نظر صنعتي نيز حائز اهميت است . چرا كه مي توان شرايط عمل را براي مناسب ترين حالت پيش بيني كرد .

كليه ي برخورد هاي بين مولكول ها منجر به واكنش نمي شود ، بلكه با مقايسه ي كل برخورد هاي محاسبه شده در واحد زمان با سرعت مشاهده شده يك واكنش ، ملاحظه مي شود كه تنها كسر كوچكي از آنها مؤثر مي باشند . وقتي در مورد يك واكنش معين در اثر تغيير يكي از شرايط آزمايش ، عده ي كل برخورد ها در واحد زمان ، يا تعداد برخورد هاي مؤثر و يا تركيبي از اين دو عامل بيشتر مي شود ، سرعت واكنش افزايش مي يابد . سرعت اكثر واكنش هاي شيميايي با ازدياد دما افزايش مي يابد . همچنين غلظت موادي كه بر هم اثر مي كنند نيز در آن مؤثر است ، زيرا با ازدياد غلظت يكي از اجزا ، تجمع مولكول ها در يك حجم معيين بيشتر شده ، عده ي كل برخورد ها در واحد زمان افزايش مي يابد ، لذا سرعت واكنش بيشتر مي شود . كاتاليزور نيز از ديگر  ترموديناميك عوامل مؤثر بر سرعت واكنش مي باشد .

سينتيك :

مبحث سينتيك مكمل مبحث ترموديناميك است . ترموديناميك مي تواند انجام پذير بودن يا نبودن واكنش را  پيش بيني كند . واكنش هايي كه از لحاظ ترموديناميك مجاز مي باشند را از لحاظ سينتيكي بررسي مي كنيم ، زيرا ممكن است سرعت واكنش به قدري كُند باشند كه عملاً آنها را بي اثر بدانيم .

اختلاف ترموديناميك و سينتيك در بررسي پديده هاي مختلف در چند مورد است :

  • ترموديناميك بر يك منطق رياضي استوار است و نتيجه ي بررسي به صورت يك جواب قطعي ارائه مي شود ، ولي روش هاي سينتيكي تنها بر مبناي يك منطق رياضي شكل نمي گيرند و معمولاً بر اساس سعي و خطا است .
  • ترموديناميك به مسير فرآيند بستگي ندارد و فقط به حالت ابتدايي و نهايي بستگي دارد ، در حالي كه روشهاي سينتيكي به مكانيزم فرآيند بستگي دارند .

سرعت واكنش :

اگر واكنش  را در نظر بگيريم سرعت واكنش را مي توان چنين تعريف كرد :

 

مي توان سرعت يك واكنش را با سرعت مصرف مواد اوليه يا توليد محصولات نشان داد ، واكنش زير را در نظر بگيريد :

 

اگر مواد اوليه به ميزان ضرايب استوكيومتري واكنش مورد استفاده قرار گيرند و در صورتي كه واكنش به ميزان  پيشرفت كند (1<0<) داريم :

 

 را پارامتر پيشرفت واكنش مي گويند ، پارامتر پيشرفت واكنش براي يك ماده ي اوليه به صورت نسبت ماده ي اوليه واكنش داده به كل ماده ي اوليه تعريف مي شود . از طرفي پارامتر پيشرفت براي يك محصول به صورت نسبت ماده ي توليد شده به ميزان نهايي تعريف مي شود . با توجه به اين تعاريف براي  در واكنش فوق داريم :

 

بنابراين زماني كه واكنش به ميزان  پيشرفت كرده است ، مقدار A ، B ، C و D موجود به ترتيب عبارت اند از  ،  ،  و  . با جايگذاري اين مقادير در رابطه ي سرعت ها داريم :

رابطه ي اخير را مي توان به صورت زير مرتب نمود :

 

با استفاده از رابطه ي بالا مي توان سرعت به سرعت مصرف يا توليد هر يك از مواد اوليه يا محصولات تبديل نمود . لازم به توضيح است كه سرعت مصرف مواد اوليه منفي است در صورتي كه سرعت توليد محصولات و سرعت واكنش منفي مي باشد .

درجه ي واكنش :

معمولاً سرعت هر واكنش با حاصلضرب غلظت مواد اوليه آن متناسب است . يعني براي واكنش قسمت قبل داريم :

نماهاي  و  به مكانيزم واكنش بستگي دارند و بايد به طور تجربي تعيين گردد . ضريب K را ثابت سرعت مي نامند و تابع دما مي باشد . اگر  و  باشد ، يعني نما ها با ضرايب استوكيومتري برابر باشند ، واكنش را بنيادي گويند و در صورتي كه  و  باشد ، واكنش را غير بنيادي مي نامند . از لحاظ مولكولي واكنش بنيادي واكنشي است كه طي يك مرحله (يك يا چند برخورد همزمان بين دو يا چند ذره) انجام شود ولي واكنش غير بنيادي واكنشي است كه در چند مرحله انجام شود .

مجموع توان هاي جملات غلظتي را درجه ي واكنش گويند . درجه ي واكنش در واكنش هاي بنيادي تعداد برخورد هاي همزماني است كه منجر به واكنش مي شوند .

در صورتي كه از روابط ديفرانسيلي معادله ي سرعت واكنش هاي درجه صفر و يك و ... انتگرال گيري كنيم مي توان روابطي بين غلظت و زمان بدست آورد كه براي هر درجه شكل خاصي دارند .در اين محاسبات فرض مي شود دما و حجم ظرف در طول واكنش ثابت بماند و واكنش ها برگشت ناپذير باشند.

...

 

 

 

8 ص فایل WORDپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,800 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file_601147_8629.zip46k

دانلود مقاله مولالیته

دانلود مقاله مولالیته مولالیته مولالیته یک محلول عبارت از تعداد مولهای ماده حل شده در کیلوگرم حلال. برای تهیه یک محلول مولال 1 mol از ماده مورد نظر را (برابر با وزن مولکولی ماده) در 1000 گرم آب حل می‌کنند . نگاه کلی در تهیه محلولهای مولال ، حجم نهایی محلول اهمیتی ندارد. زیرا محلولهای آبی 1 مولال تهیه شده از مواد حل شده مختلف در 1000 گرم آب ، حجمهای متفاوتی دارند. اما همه این محلولها کسرهای مولی یکسانی ا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,300 تومان

دانلود مقاله الکترونگاتیویته Electronegativity

دانلود مقاله الکترونگاتیویته Electronegativity الکترونگاتیویته الکترونگاتیویته Electronegativity میزان توانایی نسبی یک اتم در یک مولکول برای جذب جفت الکترون پیوندی بسوی خود است. متداول‌ترین مقیاس الکترونگاتیویته مقیاس نسبی الکترونگاتیوی پاولینگ ، متداول‌ترین مقیاس و مبتنی بر مقادیر تجربی انرژی‌های پیوندی است. مقدار انرژی اضافی که از جاذبه متقابل بارهای جزئی б+ و б- اضافه بر انرژی پیوند کووالانسی آزاد می‌شود، به قدر ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,800 تومان

دانلود تحقیق آلودگی هوا

دانلود تحقیق آلودگی هوا آلودگی هوا دید کلی چند بار تا به حال دوده خفه کننده ماشین‌ها را در خیابان دیده‌اید؟ <BR< < li> چرا در روز روشن آسمان آبی را نمی‌بینید؟ فوران دوده از کارخانجات صنعتی چه فوایدی دارد؟ پناهگاه بیماران تنفسی در شهر آلوده کجا می‌تواند باشد؟ این آلودگی هواست که طبیعت زیبا را در خود گم می‌کند و زندگی سالم را نه تنها از انسان‌ها بلکه از تمام موجودات سلب می&zwnj ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,300 تومان

دانلود مقاله مولکول

دانلود مقاله مولکول مولکول مولکول ، دسته‌ای از اتمهاست که با پیوندهای شیمیایی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. مولکول‌های یک عنصر ، یکسان و فقط حاوی اتمهای از یک نوع هستند. مثلا مولکول‌های گاز اکسیژن‌ از دو اتم اکسیژن تشکیل شده‌اند. مولکولهای یک ترکیب نیز یکسانند. اما در این مورد ، هر مولکول حاوی بیش از یک اتم است. مثلا در آب ، هر مولکول از دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن تشکیل شده است. ه ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,800 تومان

دانلود مقاله بیوشیمی

دانلود مقاله بیوشیمی بیوشیمی بیوشیمی علمی است که درباره ترکیبات و واکنشهای شیمیایی در موجودات زنده بحث می‌کند . دید کلی اساس شیمیایی بسیاری از واکنشها در موجودات زنده شناخته شده است . کشف ساختمان دو رشته‌ای دزاکسی ریبونوکلئیک اسید ( DNA ) ، جزئیات سنتز پروتئین از ژنها ، مشخص شدن ساختمان سه بعدی و مکانیسم فعالیت بسیاری از مولکولهای پروتئینی ، روشن شدن چرخه‌های مرکزی متابولیسم وابسته بهم ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,800 تومان

دانلود مقاله کبالت و کاديم

دانلود مقاله کبالت و کاديم کبالت اطلاعات اولیه کبالت ، عنصر شیمیایی است که با نشان Co و عدد اتمی 27 در جدول تناوبی قرار دارد. تاریخچه کبالت و ترکیبات آن در دوران باستان شناخته شد که برای آبی کردن رنگ شیشه از آنها استفاده می‌کردند. "George Brand" به خاطر کشف کبالت شهرت یافت. تاریخ کشف این عنصر در منابع مختلف ، متفاوت است، اما این کشف بین سالهای 1730 و 1737 اتفاق افتاده است. او موفق به اثبات این نکته شد که من ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,300 تومان