تلگرام

اطلاعیه فروشگاه

بازدید کننده گرامی: در این فروشگاه کلیه اسناد علمی و پژوهشی از قبیل: مقاله، کتاب، تحقیق، و غیره با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می گیرد. امیدواریم فایل هایی که در این فروشگاه عرضه می شود کمک شایانی به دانشجویان و بازدیدکنندگان در جهت به دست آوردن اطلاعات علمی صحیح و آسان در هر زمینه از مطالب مختلف کرده باشد. با عضویت در کانال تلگرام ما از زمان قرارگیری فایل های جدید در این فروشگاه به صورت 24 ساعته مطلع شوید

دانلود گزارش کارآموزی مدیریت اکتشاف

تاريخچه اكتشاف در ايران با واگذاري امتيازات در اواخر دوره قاجاريه همراه است. اما اقدامات عملي اكتشاف نفت از سال 1280 با عقد قراداد" دارسي" آغاز و در خرداد ماه سال 1287 با اكتشاف ميدان نفتي مسجد سليمان وارد مرحله عملي گرديد. از آن زمان تا پيروزي انقلاب اسلامي و همچنين پس از پيروزي انقلاب بعد از طي دوره هاي ركود كه به علت هاي مختلف از جمله وقوع جنگ پيش آمده بود، اكتشاف نفت و گاز بي وقفه ادامه داشته و به وي‍‍ژه در سالهاي اخير ميادين نفت و گاز بسيار عظيمي توسط تلاشگران سخت كوش صنعت اكتشاف ، در پهندشت ميهن اسلامي كشف گرديده است. مديريت اكتشاف فعاليت هاي خود را در قالب 4 حوزه معاونت و واحدهای ستادي انجام مي دهد و به ياري خداوند متعال و در سايـه فعاليت ها و كوشـش هاي مداوم كارشـناسان و كاركنان مجـرب خود توانسته است ركوردهاي جديدي را در عرصـه اكتشاف نفـت و گازبرجاي بگـذارد.

1‌.1‌    معاونت اکتشاف

 معاونت اکتشاف از اداره های زمین شناسی، ژئوفیزیک، مطالعات و تحقیقات زمین شناسی و ژئوشیمی و نقشه برداری تشکیل شده است.

1‌.1‌.1‌                اداره کل زمین شناسی : 

مطالعات زمین شناسی بعنوان گام اول اکتشاف نفت بشمار آمده و همواره در پروژه های اکتشافی از جایگاه ویژه ای بر خوردار می باشد. از بدو اکتشاف نفت در ایران مطالعات زمین شناسی گسترده ای در مناطق و حوضه های رسوبی سراسر ایران انجام گرفته که نتیجه این تحقیقات به صورت گزارش های زمین شناسی، گزارش های فنی و همـچنین گزارش هـای تکمیـلی و توصیـفی در آرشیـو مدیریت اکتشـاف نگهـداری می شود.

اداره كل زمین شناسی از دو اداره زمین شناسی سطح الارضی و تحت الارضی تشکیل یافته است.

1‌.1‌.2‌                اداره زمین شناسی سطح الارضی:

از مهمترین فعالیتهای این اداره میتوان به برداشت مقاطع چینه شناسی، معرفی واحد های سنگ چینه ای و زیست چینه ای، چینه نگاری سکانسی و مطالعات رسوب شناسی به منظور شناخت سنگ منشاء، سنگ مخزن و پوشش سنگ و نحوه گسترش آنها اشاره نمود که در بخش چینه شناسی و رسوب شناسی انجام می شود. مطالعه عکس های هوایی و تصاویر ماهواره ای و مطالعات و عملیات صحرایی بمنظور شناخت ساختارهای زمین شناسی مانند تاقدیس ها و انواع نفتگیرهای ساختمانی، تهیه نقشه های زمین شناسی و تهیه نقشه منحنی میزان زیر سطحی U.G.C.map به منظور تعیین حجم مخزن در بخش زمین شناسی ساختمانی انجام می شود.

1‌.1‌.3‌                اداره زمین شناسی تحت الارضی:

این اداره بخش دیگری از اداره زمین شناسی می باشد. از عمده ترین فعالیتهای زمین شناسان، در بخش زمین شناسی تحت الارضی میتوان به مواردی مانند: بررسی تاقدیس ها از لحاظ نقاط مثبت و منفی به لحاظ قابلیت کشف نفت وگاز واولویت دادن به اینگونه ساختمانها جهت حفاری، تعیین محل چاه بر روی نقشه و زمین جهت انجام عملیات حفاری، تهیه گزارش پیش بینی و گزارش تکمیلی برای چاه های اکتشافی و توصیفی، کنترل و نظارت بر چاه های در حال حفاری شامل تعیین نقاط نصب لوله های جداری، تعیین نقاط مناسب جهت برداشت مغزه ها و پیشنهاد انجام آزمایشات ساق مته و بهره برداری بعد از نمودارگیری در چاه ها اشاره نمود.

1‌.1‌.4‌                اداره مطالعات و تحقیقات زمین شناسی و ژئوشیمی:

پژوهش های زمین شناسی در این اداره در بخش های دیرینه شناسی، و ژئوشیمی انجام می پذیرد. از فعالیت های بخش دیرینه شناسی میتوان به تعیین سن لایه های رسوبی، تعریف بایوزون فسیلی، تعیین ارتباط زمانی لایه های رسوبی در چاه ها و مقاطع سطح الارضی و بررسی سنگ شناسی لایه های رسوبی، تعیین تخلخل کلی اشاره نمود. پژوهش ژئوشیمیایی به منظور بررسی توانمندی، قابلیت و میزان بلوغ سنگ منشاء و الگوهای شناخت حوضه ها و مسیر مهاجرت و تجمع احتمالی مواد هیدروکربوری انجام می شود. بررسی ها ژئوشیمیایی اصولاً همراه با مطالعات زمین شناسی به عنوان اولین گام در بررسی ها و مطالعات هیدروکربوری محسوب می گردد.

1‌.1‌.5‌                اداره نقشه برداری:

 اداره نقشه برداري مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران به عنوان يکي از قديمي ترين مراکز مديريت اطلاعات مکاني نه تنها در صنعت نفت بلکه در کشور محسوب می گردد. اين اداره به عنوان محور اصلي فعاليتهاي مرتبط با علوم مهندسي ژئوماتيک (سيتم هاي اطلاعات مکاني (GIS) و سنجش از دور) در صنعت نفت مطح بوده و امر سیاستگذاری، مدیریت و راهبری مجموعه فعالیتهای مهندسی نقشه برداری در وزارت نفت را بر عهده دارد، تا ضمن اعمال دستورالعمل ها و استانداردهای لازم در این زمینه، از موازی کاری و انجام غیر تخصصی و خارج از ضوابط فنی پروژه های نقشه برداری، جلوگیری به عمل آید. وظائف اين اداره در سطح وزارت نفت به شرح ذيل می باشد:

 • نماینده وزارت نفت در ارگانها و مجامع کشوری مرتبط با مهندسی نقشه برداری
 • نماینده وزارت نفت در شورای عالی نقشه برداری
 • نماینده وزارت نفت در شورای ملی کاربران سیستم های اطلاعات مکانی (GIS)
 • ارتباط فنی با آن بخش هایی از وزارت نفت که در زمینه مهندسی نقشه برداری فعالیت دارند.
 • ارتباط فنی با سازمانها و ارگانهای مرتبط با تولید اطلاعات مکانی

خلاصه مسئوليتها و توانائي هاي اداره نقشه برداري مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران، به شرح ذيل می باشد:

 • واحد ژئودزي و نظارت :برنامه ريزي و سياستگذاری فعاليتهاي نقشه برداري زميني، ماهواره اي، هيدروگرافي و ...، همکاري با ساير ادارات در مراحل ارزيابي علمي و فني پيمانکاران، طراحي، نظارت و اجراي پروژه هاي اکتشافي، تدوین دستورالعمل های نقشه برداری پروژه ای اکتشافی علامتگذاري چاه هاي اکتشافي خشکي و دريائي و ...
 • واحد سيستم هاي اطلاعات مکاني (GIS) و سنجش از دور: برنامه ريزي و سياستگزاري فعاليتهاي مرتیط با علوم مهندسي ژئوماتيک ( GIS و سنجش از دور)، تدوين دستورالعمل پروژه هاي ژئوماتيک، طراحي و توسعه سيستم هاي Web-GIS ، پردازش اطلاعات ماهواره اي و مطالعات سنجش از دور و نظارت بر کليه پروژه هاي مرتبط با اطلاعات مکاني و مطالعات مرتبط با زيرساخت اطلاعات مکاني (NSDI) و ...

1‌.1‌.6‌                اداره ژئوفیزیک:

بصورت كلي مي‌توان گفت وظيفه اصلي اين اداره تعيين شكل و مشخصات ساختار هاي زمين شناسي زير سطحي در خشكي و دريا با استفاده از روش هاي مختلف ژئوفيزيك اكتشافي است. كاوش هاي ژئوفيزيك شامل دو گروه غير لرزه اي nonseismic و لرزه اي seismic مي‌باشد كه در خشكي و دريا انجام مي‌شود. در گروه غير لرزه اي از روش هاي مغناطيس سنجي هوايي، گراني سنجي (gravimetry) ، مغناطيس سنجي (magnetometry) و ژئوالكتريك (geoelectric) ، مگنتوتلوريك (MT) و روش EMAP براي اكتشافات اوليه استفاده مي‌شود. گروه لرزه‌اي براي انجام اكتشاف تفصيلي دقيق يا توسعه ميادين هيدروكربوري، روش لرزه نگاري انعكاسي را بصورت دوبعدي و سه بعدي به كار مي‌برد.روش لرزه نگاري به دليل دقت بالا، بسيار پيچيده بوده و آماده سازي داده هاي حاصل از آن نيازمند طي فرايند پردازشي خاص و تعبير و تفسير داده ها مي‌باشد كه خود بخش هاي عمده اي از فعاليت هاي ژئوفيزيكي را تشكيل مي‌دهد.

لازم به ذكر است كه انجام عمليات ياد شده تماماَ توسط پيمانكار انجام مي‌گيرد و كارشناسان اين اداره وظيفه معرفي مناطق جهت انجام عمليات، طراحي عمليات، انتخاب بهترين پيمانكار، نظارت بر عمليات ژئوفيزيكي، نظارت بر پردازش اطلاعات و در نهايت تعبير و تفسير اطلاعات آماده شده را انجام مي دهد.

معاونت فني: معاونت فني از بخش هاي مهم مديريت اكتشاف است كه شامل اداره هاي نظارت بر خدمات فني ساختمان، اداره حفاري و مهندسي نفت مي‌باشد.

1‌.1‌.7‌                اداره مهندسي ساختمان: 

اين اداره وظيفۀ طراحي و ساخت جاده، محل چاهها، محل پمپ سايتها و محلهاي آب گيري جهت آماده نمودن محل حفاري را در چرخه اكتشاف، به عهده دارد.

1‌.1‌.8‌                اداره حفاري: 

اين اداره وظيفۀ حفاري چاه هاي عميق و پر فشار و ناشناختۀ اكتشافي را بر عهده داشته و به جهت نياز به توجه دقيق و برنامه ريزي و نظارت صحيح بر حفاري چاه ها، يكي از سنگين ترين وظايف را بر عهده دارد. تقريباً بيشترين بودجۀ مديريت اكتشاف در بخش حفاري هزينه مي گردد.

1‌.1‌.9‌                اداره مهندسي نفت: 

اين اداره مسئوليت برنامه ريزي چاه ها از لحاظ نمودارگيري، آزمايش چاه ها و ارزيابي مخازن اكتشافي را به عهده دارد. مسئوليت هدايت و هماهنگي امور مهندسي با سه زير مجموعه پتروفيزيك و مهندسي منابع زير زميني نفت و گاز، اداره آزمايش و تكميل چاه ها انجام وظيفه مي نمايد.

 

در این دوره در طی یک ماه کلاس­های آموزشی در محل مدیریت اکتشاف برگزار شد.

در این نوشتار گزارش کلاس­ها آمده است.

 

 

 

 

 

2.     زمین شناسی تحت الارضی

استاد:مهندس صفاری

2‌.1‌    مقدمه ای بر زمین شناسی تحت الارضی

خاورمیانه نفت خیز ترین مکان دنیا می باشد و به تنهایی بیش از 35 درصد نفت دنیا را تامین می نماید. ایران نیز به عنوان یکی از کشورهای خاورمیانه مرکز توجه بسیاری از محققان و سرمایه گذاران بوده است. طبق مطالعات زمین شناسی صورت گرفته کشور ایران براساس حوضه های رسوبی و حضور سیستم نفتی به 13 منطقه تقسیم شده است که مهمترین آن ها حوضه زاگرس و کم پتانسیل ترین منطقه آن مناطق جنوب شرقی (خاش و...) می باشد. تا کنون فعالیت های اکتشافی موفق زیادی در مناطق زاگرس و کپه داغ صورت گرفته است اما فعالیت های انجام شده در مناطق دریای خزر و دشت مغان چندان موفق نبوده است- البته در مناطق جنوب شرقی ایران فعالیت های اکتشافی در حال انجام است.

2‌.2‌    خلاصه ای از زمین شناسی نفت

یک سیستم هیدروکربوری از اجزای مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از:

 1. یک حوضه رسوبی که نحوه شکل گیری آن اهمیت دارد
 2. نوع رسوبات حوضه
 3. زمان و چگونگی تولید هیدروکربور (در صورت وجود) و زمان و نحوه مهاجرت آن
 4. مکانیزم تله نفتی موجود

سنگ های تشکیل دهنده سیستم های هیدروکربوری را به دو دسته مخزنی و غیر مخزنی تقسیم می کنند. سنگ های مخزنی عمدتا سنگ های رسوبی (کربناته و ماسه سنگی) و دارای  تخلخل خوبی هستند و سنگ های غیر مخزنی را نیز عمدتا شیل ها و نمک ها تشکیل می دهند که به ترتیب سنگ مادر (یا پوش سنگ) و پوش سنگ سیستم های هیدروکربوری را می سازند.

تمامی این سنگ ها بر اثر رسوب گذاری در محیط های مختلف (رودخانه ای، دریاچه ای، دریایی، دلتاها و...) ایجاد شده و تحت دما و  فشار طبقات فوقانی سخت می شوند. در مرحله بعد ماسرال های موجود در این سنگ ها به کروژن و سپس به نفت تبدیل شده و به دلیل سبکی از طریق شکاف ها به بالا (یا اطراف) حرکت می کنند و در نهایت در داخل یک تله نفتی به دام می افتند و منابع نفت و گاز را می سازند.

...

 

زمین شناسی ساختمانی زاگرس

1‌.1‌    موقعیت جغرافیایی میدان‌ها

از این میزان ذخیره نفت ایران، ۱۰۶ میلیارد بشکه در خشکی و ۳۱٫۶ میلیارد بشکه در دریا واقع شده‌است. بیشتر میادین کشف شده (۱۴۰ میدان) در حوضه زاگرس و خلیج فارس (جنوب غربی ایران) می باشد. همچنین میدانهایی در حوضه شمال ایران مرکزی، خزر جنوبی و کپه داغ اکتشاف یافته و یا در حال اکتشاف می باشند.

1‌.2‌    تقسیم بندی حوزه نفتی جنوی ایران

در این بخش به معرفی چند سازند معروف ایران كه از نظر نفتی دارای اهمیت هستند می پردازیم. سازند‌های مختلف بسته به ویژگی‌های خاص خود می‌توانند نقش سنگ منشأ (source rock) برای تولید یا سنگ مخزن (reservoir rock)  برای نگهداری یا پوش سنگ (cap rock) برای ایجاد سد در برابر حركت نفت را بپذیرند. درابتدای تعریفی از مفهوم سازند و سن های زمین شناسی گفته می‌شود و سپس به معرفی سازندها می‌پردازیم. در واقع سازند به مجموعه‌ی رسوبات سنگ شده‌ای گفته می شود كه برخی از ویژگی‌های آن‌ها مانند سن، نوع فسیل، جنس، پیوستگی (قطع شدگی در آن دیده نشود و گسلی آن را قطع نكرده باشد)، ضخامت، رنگ و .... تا حدودی مشترك است. در این میان سن و نوع فسیل سازند از اهمیت بیشتری برخوردار است. ممكن است برخی از این ویژگی‌ها در یك سازند مشترك نباشد. به طور مثال سازند آسماری در میدان اهواز و مارون دارای ضخامت‌های متفاوتی است. اما به دلیل آن كه سایر ویژگی‌های سازند همچنان در میدان‌های مختلف یكسان است، آن را یك سازند واحد می‌شناسند. یك سازند ممكن است از یك یا چند لایه‌ی رسوبی تشكیل شده باشد. البته لایه‌های یك سازند كاملاً به هم پیوسته هستند. برون زد(outcrops)  بخشی از سازند كه به سطح زمین رسیده و بدون حفاری امكان دسترسی مستقیم به آن وجود دارد. نمونه گیری یا مقطع گیری(type section) بهترین محلی كه می‌توان برون زد یك سازند را مورد مطالعه قرار داد، به طوری كه نمونه‌ بدست آمده تقریباً می‌تواند تمامی خصوصیات آن سازند را نشان دهد. مخزن: به بخش‌هایی از یك سازند كه دارای نفت یا گاز باشد و تغییرات فشار قابل توجهی نداشته باشند، مخزن نفت یا گاز گفته می‌شود. بنابراین ممكن است یك سازند دارای چندین مخزن باشد. سیستم نفتی: به مجموعه‌ی سنگ‌ منشأ، سنگ مخزن و پوش‌سنگ یك سیستم نفتی می‌گویند. میدان: به مجموعه‌ی یك یا چند مخزن نفت كه دارای ساختار (ساختار تله نفتی) مشابهی باشند، یك میدان نفتی می‌گویند. حوضه: به مجموعه‌ی یك یا چند میدان نفتی كه خصوصیات چینه شناسی یكسانی داشته باشند، حوضه نفتی می‌گویند. هر حوضه شامل چند سیستم نفتی است. سن‌های زمین‌شناسی سن‌های زمین‌شناسی شامل 5 دوره است كه به ترتیب از قدیم به جوان عبارتند از: 1- پری كابرین : بیش از 560 میلیون سال پیش 2- پالئوزوئیك : 245-560 میلیون سال پیش 3- مزوزوئیك : 65-245 میلیون سال پیش 4 - سنوزوئیك كه شامل 2 دوره است: 4 -1: ترشیاری: 2-65 میلیون سال پیش 4 -2: كواترنری: از 2 میلیون سال پیش تا كنون زمین شناسی نفت ایران در ایران سه منطقه نفتی برای مطالعه سازندهای نفتی وجود دارد كه شامل منطقه زاگرس منطقه ایران مركزی و منطقه كَُپه داغ است. منطقه یا حوضه زاگرس در ایران از شمال غربی تا جنوب شرقی امتداد دارد و در واقع جهت‌ كشیدگی رشته كوه زاگرس است. حوضه ایران مركزی ، فارس و شمال بندرعباس و حوالی‌ آن را شامل می‌شود و حوضه ایران شمالی یا همان حوضه كُپه داغ ، شامل شرق گرگان و شمال شرق ایران است. (البته این نكته‌ را باید یاد آور شد كه در این مقاله تنها سازندهای مهم نفتی معرفی می‌شوند) نكته‌ی مهم دیگری كه می‌تواند مورد توجه كارشناسان و خبرنگاران علاقه‌مند قرار گیرد، ترتیب قرارگیری و سن سازند‌هاست. ترتیب قرارگیری و معرفی سازند‌ها در این مقاله ازسازند‌های مسن تر و عمیق‌تر به سازند‌های جدیدتر است.حوضه‌ی زاگرس و ایران مركزی سازند های مخزنی حوضه‌ی زاگرس و ایران مركزی سازند فراقون: این سازند در جنوب ایران، در زردكوه و كوه دنا ، با 2 نوع جنس ماسه سنگی در قسمت پایین آن و كربناته در قسمت بالایی دیده می شود. محل مقطع‌گیری (نمونه‌گیری) (Type section) آن كوه فراقون در شمال بندرعباس است كه محل برون زد این سازند است. این سازند مخزنی در میدان‌های گازی پارس(شمالی و جنوبی) دیده می‌شود. سازند دالان: این سازند در «چاه دالان -1» حدود 110 كیلومتری جنوب و جنوب غرب شیراز مورد مطالعه قرار گرفته است و شامل سه بخش است كه جنس بخش‌های بالایی و پایینی آن كربناته و بخش میانی آن از رسوبات حاصل از تبخیر (تبخیری) است. در حال حاضر گاز مخزن دالان در میادین پارس، نار، كنگان، آغار و سمند مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. سازند كنگان: ضخامت این سازند در برون زد جنوب فارس 140 متر است. جنس این سازند از آهك دولومیتی است. در حال حاضر از گاز این سازند مخزنی در میادین پارس و كوه موند بهره‌برداری می‌شود. سازند سورمه: سازند سورمه در استان فارس، شمال خوزستان و شمال شرق لرستان گسترش داشته است و بهترین برون زد آن در استان فارس است. جنس این سازند از سنگ آهك ودولومیت است. از نفت و گاز این سازندها در میادین سرو (جزیره قشم) و كوه موند برداشت می‌شود. سازند فهلیان: محل نمونه‌گیری این سازند در استان فارس است. جنس آن سنگ آهك است. این سازند مخزن میادین نزدیك جزیره خارك را تشكیل می‌دهد كه این میادین شامل: درود (نزدیك خارك)، سروش (غرب خارك) و دارخوین (نزدیك آبادان) است. سازند گرو: جنس این سازند از آهك و شیل تشكیل شده است. این سازند در میدان امام حسن مخزن كوچك گازی را ایجاد كرده است. توجه: شیل به رسوبات ریزدانه‌ای گفته می‌شود كه به صورت لایه‌های بسیار نازك روی هم قرار گرفته‌اند. تخلخل این نوع سنگ بالاست، اما دارای تراوایی كمی‌است. از این رو شیل‌ها از خاصیت مخزنی سنگ می‌كاهند و عمدتاً كاركرد سنگ منشأ یا سنگ پوش را دارند. سازند داریان: مقطع نمونه گیری این سازند در استان فارس است و جنس بخش اعظم آن سنگ آهك است. این سازند در تمام جنوب و غرب كشور به غیر از جنوب لرستان گسترش یافته است و در میدان كوه ریگ دارای ظرفیت مخزنی محدودی است. سازند سروك: محل الگوی سازند سروك در گروه بنگستان در شمال خوزستان است. جنس این سازند آهكی است و دارای تخلخل عمده ای از نوع شكستگی است. میدان مهم گازی این مخزن شامل میادین بی‌بی حكیمه، دال پری و كوه موند است و میدان های مهم نفتی این مخزن شامل میادین: اهواز، بی‌بی حكیمه، كیلوركریم، سروستان و سیاه مكان است. سازند ایلام: محل الگوی این سازند در ایلام است. جنس آن آهكی و شیلی است و تخلخل مفید و مهم این سازند از نو شكستگی است. این سازند دارای ذخایر فرعی و كوچك نفتی در میادین آب تیمور، اهواز، امام حسن، منصوری و دارخوین و هم‌چنین دارای ذخایر گاز در میدان هلوش است. سازند آسماری: سازند آسماری غنی‌ترین مخزن نفتی ایران و خاورمیانه و یكی از غنی‌ترین مخازن كربناته جهان است. این سنگ مخزن ذخایر نفتی و گازی 62 میدان نفتی را تامین می‌كند كه از میان آنها 14 ابرمیدان و 12 میدان عظیم در رده بندی جهانی طبقه‌بندی شده‌اند.این سازند به سمت جنوب غربی و به طرف دهانه خلیج فارس، كمی ماسه‌ای می‌شود كه به آن ماسه‌های اهواز گویند؛ به طوری كه در میادینی مانند پازنان، اهواز، مارون، منصوری و ... بخش ماسه‌ای اهواز حدود یك سوم تا یك چهارم ضخامت كل سازند را در بر می‌گیرد. بخش ماسه سنگی اهواز در مخازن آسماری موجب افزایش كیفیت مخزن و ضریب بازیافت می‌شود. این مخزن در شمال غرب لرستان از بخش رسوبات تبخیری كلهر تشكیل شده است. بخش اعظم تخلخل و تراوایی این سازند مربوط به تخلخل حاصل از شكستگی است. سنگ منشا های حوضه زاگرس و ایران مركزی نفت مخازن نفتی در حوضه‌ی زاگرس و ایران مركزی از سنگ منشأهایی تامین می‌شود كه در ادامه به ترتیب سنی به آن ها اشاره می‌شود: سازند پابده: جنس این سازند عمدتا از جلبك‌های دریایی تشكیل شده است. این سازند در لرستان و خوزستان به پختگی لازم برای تشكیل نفت گاز نرسیده است و تنها قسمت‌های شمال شرقی فروافتادگی دزفول(یك فروافتادگی است كه در قسمت شمال غرب گسل قطر – كازرون قرار دارد) به تولید نفت رسیده است. سازند گورپی: محل الگوی این سازند در لرستان است و جنس آن مارل و آهك شیلی است. این سازند در لرستان شامل 2 بخش از جنس كربناته شامل سنگ آهك امام حسن (كه دارای خواص سنگ مخزن است) و سنگ آهك لوفا است. این سازند تنها در شمال فارس و شمال شرقی فروافتادگی دزفول، مشاركت مختصری در تشكیل نفت دارد. سازند كژدمی(مهم‌ترین سازند سنگ منشأ): جنس سازند كژدمی از مارل و آهك رسی و شیلی است. این سازند دارای قابلیت تولید نفت به مقدار قابل توجهی در لرستان و خوزستان بوده و تحقیقات نشان می‌دهد نفت بیشتر مخازن این مناطق از این سنگ منشأ تامین شده است و مهمترین سنگ منشا ایران است. سازند گرو: مقطع الگوی این سازند در تنگ گَرو در كبیركوه لرستان است كه از جنس آهك و شیل و رسوبات ریزدانه تشكیل شده است. این سازند تا شمال فارس ادامه دارد. سازند گرو در نفت آسماری و سازندهای گروه بنگستان (كژدمی، سروك، سورگاه، ایلام) مشاركت داشته است. سازند سرگلو: این سازند در شمال شرقی عراق، لرستان و خوزستان گسترش دارد. جنس این سازند از دولومیت و رسوبات تبخیری و كمی آهك تشكیل یافته است. پوش سنگ های حوضه زاگرس و ایران مركزی هم‌چنین برای این‌كه نفت درون مخازن نگه داشته شود نیاز به یك سد در مقابل حركت دارد. سنگی كه این عمل را انجام می‌دهد، پوش سنگ (Cap rock) یا (Seal Rock) می‌گویند. این پوش سنگ‌هاعبارتند از: سازند دشتك: جنس این سازند از درلومیت و شیل و رسوبات تبخیری است و روی سازندهای مخزنی دالان و كنگان قرار گرفته است. سازند كنگان: این سازند در میدان گازی كنگان از دولومیت و شیل تشكیل شده است و در جنوب ایران و خلیج فارس پوش سنگ مناسبی را ایجاد كرده است. سازند هیث: این سازند از دو لومیت و رسوبات تبخیری تشكیل شده است كه مخازن گازی سورمه را می‌پوشاند. سازند گدوان: مقطع الگوی این سازند در استان فارس قرار دارد و جنس آن از آهك و مارل و شیل است و پوش سنگ میادین نفتی دورود و فروزان را تشكیل می‌دهد. سازند گچساران(مهم‌ترین سازند پوش‌سنگ): جنس این سازند بیشتر از رسوبات تبخیری است كه بهترین گسترش آن در میدان نفتی گچساران است. مهم‌ترین اهمیت آن پوش سنگ بودن این سازند برای سنگ مخزن آسماری است به علت شكل‌پذیری خوب و تراوایی كم یك پوش سنگ بسیار خوب را به وجود آورده است. حوضه‌ی كپه داغ حوضه‌ی نفتی دیگر مورد مطالعه حوضه‌ی كپه‌داغ در شرق گرگان و شمال شرق ایران است كه دارای سیستم‌های نفتی مختلفی شامل پوش سنگ ، سنگ مخزن و سنگ منشأ می‌باشد. سنگ‌های منشأ نفت در حوضه‌ی كپه ‌داغ سازند چمن بید: این سازند در میدان عظیم گازی خانگیران، اصلی‌ترین سنگ منشأ است. جنس این سازند از آهك‌های سیاه تشكیل شده است و در شرق گرگان مهم‌ترین و اصلی‌ترین واحد منشأ نفت و گاز را تشكیل می‌دهد. سازند سنگانه: این سازند دارای ظرفیت نفت ‌زایی كمی در غرب كپه‌داغ است اما در شرق كپه‌داغ دارای ظرفیت نفت‌زایی خوبی بوده و از شیل‌های سیاه رنگ تشكیل شده است. سازند سرچشمه: جنس این سازند كربناته است. این سازند در غرب كپه‌داغ توانسته سنگ منشأ مخازن كوچك محلی باشد. سازند باش كلاته: جنس این سازند از شیل‌های خاكستری و سیاه است. این سازند ظرفیت نفت‌زایی قابل توجهی نداشته و می‌تواند به عنوان یك منبع فرعی وضمیمه به سازند چمن بید در نظر گرفته شود. سازند شمشك: در غرب كپه‌داغ از دومقطع شیل و ماسه سنگ تشكیل شده است. این سازند از جهت تشكیل ذغال بسیار مهم است و بخش اعظم ذغال سنگ ایران را تامین می‌كند البته قسمت شیلی این سازند ظرفیت نفت‌زایی لازم را داشته است. سازند مبارك: جنس این سازند از شیل‌های سیاه رنگ و شیل‌های آهكی است. این سازند به بلوغ تشكیل نفت رسیده و ‌توانسته است نفت تولید كند. سنگ های مخزن و پوش سنگ ها در حوضه‌ی كپه داغ ارزیابی سنگ‌های مخزن در حوضه‌ی كپه‌داغ بر اساس بررسی‌های دقیق دستگاهی تخلخل و تراوایی صورت نگرفته است، بلكه بر مبنای بررسی‌های صحرایی و مطالعه مقاطع نازك (مقاطع نازك در واقع نمونه گرفته شده از سنگ یك سازند است كه آن را به مقاطع بسیار نازك تبدیل كرده تا در زیر میكروسكوپ قابل مطالعه باشند) استوار می‌باشد. سنگ‌های مخزن و پوش سنگ آن‌ها در منطقه به دو گروه سنگ مخزن‌های مربوط به دوران مزوزئیك (mesozoic)  است كه احتمالا در تمام حوضه كپه‌داغ گسترش و توسعه یافته‌اند و دیگری سنگ مخزن‌های دوران پالئوزویك (paleozoic) است كه تنها در محدوده‌ی جنوب غرب كپه‌داغ شناسایی شده‌اند. گروه اول (گروه مخزنی مزوزئیك و پوش سنگ‌های آن) سازند شمشك: جنس این سازند از شیل و ماسه است. طبقات ضخیم ماسه سنگی می‌تواند نقش مخزن را در این سازند ایفا كنند وطبقات شیلی نیز نقش پوش سنگ و سنگ منشأ را در این سازند بازی می‌كنند. این سازند در قسمت جنوب غربی حوضه كپه‌داغ دارای تخلخل بیشتری است. سازند تیرگان: جنس این سازند از آهك است و در صورت داشتن ضخامت كافی، از ظرفیت مخزنی مناسب برخوردار است. پوش سنگ این سازند، سازند سرچشمه است. سازند شوریجه: ماسه سنگ قسمت زیرین سازند شوریجه مخزن اصلی میدان گازی خانگیران را تشكیل می‌دهد و در حال حاضر در حال بهره‌دهی است. این سازند از بالا و پایین بین 2 لایه‌ی غیر قابل نفوذ قرمز رنگ قرار گرفته است. سازند مزدوران: سنگ مخزن اصلی در منطقه‌ی كپه‌داغ است. قسمت‌های مارل و شیلی و تبخیری شوریجه، پوشش مناسبی برای مخازن مزدوران در خانگیران فراهم كرده است. گروه دوم (گروه مخزنی پالئوزویك و پوش سنگ‌های آن) این سازند‌ها بر اساس شواهد صحرایی و سنگ‌شناسی از ظرفیت بالقوه‌ای جهت تشكیل مخازن هیدروكربوری برخوردار و برای ارزشیابی مناسبند و تنها در قسمت جنوب منطقه كپه‌داغ گسترش دارند. سازند خوش ییلاق: جنس این سازند از شیل و آهك است كه بخش آهكی می‌تواند به عنوان سنگ مخزن عمل كند و بخش‌های شیلی هم به عنوان سنگ منشأ این مخازن عمل می‌كنند، لایه‌های شیلی قسمت زیرین سازند مبارك نیز پوش سنگ این مخازن است. سازند مبارك: از نظر جنس بخش بالایی این سازند كربناته است و سنگ مخزن اصلی دوران پالئوزویك را تشكیل می‌دهد. شیل‌های قرمز رنگ كه به سرخ شیل معروفند پوشش لازم برای این مخزن را فراهم می‌كنند

نفتگیر ها ...

 

...

 

 

 

218 ص فایل Wordپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 14,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file_741619_8079.zip6.6 MB

دانلود مقاله سيمانكارى چاههاى نفت

دانلود مقاله سيمانكارى چاههاى نفت چکیده در صنعت نفت بعد از اکتشاف و حفاری نیاز به نصب تجهیزات سر چاهی و درون‌چاهی می‌باشد که یکی از این تجهیزات درون‌چاهی لوله‌های جداری می‌باشند، زمانی که لوله‌های جداری در مکان تعبیه‌شده جاگذاری شدند برای استحکام این لوله‌ها و از بین بردن فاصله بین آن‌ها باید فضای خالی بین دیواره سازند ولوله‌های جداری را باسیمان پرکنیم که به این عملیات سیمان‌ ...

توضیحات بیشتر - دانلود 15,000 تومان

دانلود گزارش کارآموزی واحد سیال حفاری پژوهشگاه صنعت نفت

دانلود گزارش کارآموزی واحد سیال حفاری پژوهشگاه صنعت نفت چكيده کل دوره­ی آزمایشگاهی گذرانده شده در واحد سیال حفاری ، شامل سه مبحث زیر بود: آشنایی با طرزکار دستگاه های آزمایشگاهی مبحث آزمایش­های سیال حفاری مبحث خواص انواع گل و افزاینده های آن   1       فصل اول  مقدمه مقدمه پژوهشگاه صنعت نفت درابتدا با نام " اداره توسعه و تحقیقات شرکت ملی نفت ایران " درسال 1338 تاسیس شد. هدف اولیه این سازمان تحقیق و پژوهش ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,800 تومان

دانلود گزارش کارآموزی واحد سیال حفاری پژوهشگاه صنعت نفت

دانلود گزارش کارآموزی واحد سیال حفاری پژوهشگاه صنعت نفت چكيده کل دوره­ی آزمایشگاهی گذرانده شده در واحد سیالات مخزن، شامل سه مبحث زیر بود: مبحث نمونه­گیری مبحث آزمایش­های نفت مبحث آزمایش­های گاز  که از این میان مبحث آزمایش­های گاز خود شامل سه دسته آزمایش کلی زیر می باشد: آزمایشات تعیین اجزای سیال (آزمایش تفکیک) آزمایشات CCE(Constant Composition Expansion ) آزمایشات CVD (Constant Volume Depletion )   1   & ...

توضیحات بیشتر - دانلود 14,800 تومان