گلد داک

گلد داک

به فروشگاه ما خوش آمدید.

دانلود مقاله نقش زن در دفاع مقدس

دانلود مقاله نقش زن در دفاع مقدس
زن هم می‌تواند مسأله جهاد را به عهده بگیرد، چرا که جهاد، تنها در سنگر بودن و تیراندازی کردن نیست کمک‌های تدارکاتی پشت جبهه و متن جبهه، امور مربوط به نقشه برداری، دیده بانی و بخش‌های مهمی از جهاد به شمار می‌رود، که زنان می‌توانند آن‌ها را به عهده بگیرند
دسته: علوم نظامی
بازدید: 47 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 69 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 16

قیمت فایل: 21,600 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود


چکیده

چهره‌شان عجیب بود. روسری‌های سرمه‌ای و کِرم رنگ پوشیده بودند و لباس بلندی بر تن داشتند. سرمه چشمانشان گرد و غبار و اشک، سرخی لب‌هایشان از خشکیِ تشنگی، و گونه هایشان آفتاب زده و سوخته بود. عطرشان بوی باروت می ‌داد و گردنبندی از پوکه به گردن داشتند. با تحمّلی شگفت آور سلاح در دست می‌ گرفتند، یا کوله‌ای از تدارکات و مهمات و... را با آن سنگینی بر دوش می‌ انداختند. زیورشان اسلحه شان بود، یا دوربین عکاسی ‌شان، یا ضبط صوت و جعبه مهمّات و جعبه کمک‌های اولیه... و اکنون نیز قلمشان زیبنده‌ترین زینت آن‌هاست. ابهت ‌شان چشم مردان را می‌گرفت و سوزن در دستشان، تیری بود بر قلب دشمن. نُقل عروسی‌شان گلوله بود؛ شاهد عقدشان شهدا؛ ضامن عقدشان امام (ره)؛ شرط ازدواجشان همراهی در سیر و سلوک و مدّت ازدواجشان شاید تا چند لحظه دیگر... .و زنان جنگ، چنین بودند.

کلید واژه ها:  زنان، دفاع مقدس، نقش زن ، وظایف زنان در جنگ

مقدمـــه

بیایید به سرزمین عشق و عرفان سفر كنیم ؛ سرزمینی كه تجلی گاه شكوه ایثار است ؛ سرزمینی كه همه یكرنگی و اتحاد است. این جا سرزمین عشق و ایثار و فداكاری است. ای قلم ها! بدون وضو در این حـریـم مـقـدس وارد نـشوید. ای هـمسـفران ! لازمـه ی ورود به این سـرزمیـن ، داشـتـن دل هایـی پـاك و بی آلایش است. حرمت و قداست این سرزمین بسیار زیاد است. این سرزمین متعلق به شیرزنان عارفی است كه در هشت سال دفاع مقدس ،حماسه ها آفریدند. آن ها با توكل به خداوند و با تأسی به حدیث متواتر و شریف الثقلین به دو امانت گران بهای الهی چنگ زدند و آن را الگوی و سرمشق خود ساختند. بیایید به این سرزمین روحانی سفر كنیم ، تا بسیاری از حقایق را دریابیم ؛ سرزمینی كه همه نور خداست و عظمت خدا را به وضوح می توان در آن مشاهده كرد ؛ سرزمینی كه معنای واقعی عبادت ، عشق ،شوق نیایش ، نماز ، محبت ، مشاركت ، خلوص ، انفاق ،گذشت ، ایثار جان ، خداشناسی و هزاران خصلت زیبای دیگر را در حد كمال در خود جای داده است ؛ سرزمینی كه از هر گوشه و كنار آن می توان هزاران نكته ی اخلاقی و اجتماعی آموخت ؛ سرزمینی كه ساكنان آن همه به ریسمان الهی چنگ می زنند و به انگیزه ی تعبد نسبت به فرمان الهی و به قصد وصول به مقام فناء الی الله حركت كردند. اینان سبقت گیرندگان جهاد و شهادتند و شهادت را نزدیك ترین راه تقرب به ذات احدیت می دانند. در سرزمینی كه سراسر وحدت و عشق است ،همه به دنبال یك هدف می گردند و آن رضای خداست و در این صحنه ، همه در تلاشند تا گوی سبقت را از دیگران بربایند. آری ، سخن از شیر زنانی است كه از همان روزهای نخست كه رژیم بعث عراق به میهن اسلامی مان هجوم آورد ، همدوش مردان فریاد «هل من ناصر ینصرنی» حسین زمان خویش را لبیك گفته و وارد صحنه های نبرد شدند. زنان متعهد و مؤمن كشورمان همانند دریایی خروشان به سوی مقصد نهایی (رضای خداوند) حركت كردند.

سرّ اینکه اباذر در مبارزه شهره ی آفاق است، برای آن است که مبارزات قولی و عملی او در کتاب‌ها به ثبت رسید و در سخنرانی‌ها طرح گردید. سرداران جنگ تحمیلی نیز چنین بودند. از همّت و چمران و باکری‌ها و بابایی‌ها و.... سخن‌ها گفته شد. امّا زنانی هم بودند که چه در صدر اسلام و چه پس از آن، اباذر گونه، هم در صحنه جنگ حضور داشتند و هم برای روحیه دادن به نیروهای اعزامی و رزمی از آیات و احادیث رسول خدا) صلی‌علیه‌وآله‌وسلم) استمداد می‌نمودند و دعوت و رهبری آن‌ها بر محور قرآن کریم بود.

اگر کارهایی که زنان، در جنگ‌ها و صحنه‌های سیاسیِ اسلام کردند، ده‌ها بار گفته می‌شد، به صورت فیلم تبلیغی درمی‌آمد و کتاب‌ها در این زمینه نوشته می‌شد، آنگاه مشخص می‌گشت که زن‌ها در پیشبرد دین چه در صدر اسلام و چه پس از آن همچون اباذر و مالک اشتر بودند.

زن هم می‌تواند مسأله جهاد را به عهده بگیرد، چرا که جهاد، تنها در سنگر بودن و تیراندازی کردن نیست. کمک‌های تدارکاتی پشت جبهه و متن جبهه، امور مربوط به نقشه برداری، دیده بانی و ... بخش‌های مهمی از جهاد به شمار می‌رود، که زنان می‌توانند آن‌ها را به عهده بگیرند.

زن از فیض جهاد محروم نیست. اگر کشوری در حال جنگ و دفاع است، و از طرف بیگانگان تهدید می‌شود، زن نیز باید دفاع کند و لازمه دفاع آموزش دیدن است. در هیچ یک از این مسائل، زن را محروم نکرده‌اند، بلکه در اکثر دشواری‌ها و امانت‌داری‌ها، در بسیاری مصائب و مشکلات، زن همتای مرد است.

مشارکت بانوان در دفاع مقدس، از اهمیت به سزایی برخوردار است، زیرا از جهت کمیّت، حدود نیمی از آحاد جامعه را زنان تشکیل می‌دهند و مشارکت زن، یعنی هماهنگی نیمی از نیروهای جامعه در راستای یک هدف . در اینجا ما به یاری خداوند متعال تلاش داریم تا گوشه ای از فعالیت های زنان را در هشت سال دفاع مقدس به عرصه ظهور بگذاریم .

فهرست مطالب

چکیده 1

مقدمـــه. 1

نقش زنان در صدر اسلام. 2

سهم زنان در جنگ هشت ساله ایران و عراق.. 3

فعالیت زنان در پشت جبهه. 4

تقویت روحیه ی رزمندگان.. 4

کمک‌های نقدی و غیر نقدی.. 5

آشپزی و تهیه مواد غذایی.. 6

خیاطی و تهیه لباس گرم. 6

اهدای خون.. 6

ازدواج با رزمندگان و جانبازان.. 6

سخنرانی و نامه‌های پرشور در تشجیع رزمندگان.. 7

تبلیغات برای ایجاد روحیه حماسی در رزمندگان.. 7

حضور زنان در میدان نبرد و خط مقدم. 8

پرستاری و امداد رسانی به مجروحین.. 8

شرکت مستقیم در عملیات‌ها 9

عکاسی و خبرنگاری جنگ.... 10

اسارت در جنگ.... 10

نقش زنان در حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس پس از جنگ.... 10

نتیجه گیری.. 11

منابع.. 13

فایل ورد 16 ص

قیمت فایل: 21,600 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر