گلد داک

گلد داک

به فروشگاه ما خوش آمدید.

دانلود تحقیق تئوری سلول

دانلود تحقیق تئوری سلول
سلول برای اولین بار بو وسیله رابرت هوگ ، دانشمند انگلیسی توصیف شد در سال 1665 هوك چیزهای زیادی را به وسیله میكروسكوپ ساده خود مورد آزمون قرار می داد كه از جمله آنها یك تكه نازك چوب پنبه بود
دسته: زیست شناسی
بازدید: 20 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 864 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 42

قیمت فایل: 23,400 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

    سلول برای اولین بار بو وسیله رابرت هوگ ، دانشمند انگلیسی توصیف شد . در سال 1665 هوك چیزهای زیادی  را به وسیله میكروسكوپ ساده خود مورد آزمون قرار می داد كه از جمله آنها یك تكه نازك چوب پنبه بود. تكه چوب پنبه در زیر میكروسكوپ بصورت هزاران خانه كوچك دارای دیواره های سفت دیده می شد . ترتیب خانه ها همانند حجرات كنودی زنبور عسل بود . در واقع هوك اصطلاح سلول را برای توصیف مشاهده خود در مقاله ای كه در همان سال چاپ شده بود بكار برد . گرچه هوك اصطلاح سلول را معمول ساخت اما نتوانست ماهیت واقعی آن را بشناسد . هوك كنش سلولهای چوب پنبه ای را همانند كنش سیاهرگها و سرخرگهای بدن حیوانات می پنداشت . یعنی معتقد بود كه ( مایعهای حیاتی ) را از یك ناحیه گیاه به ناحیه دیگر آن منتقل می سازند . واقعیت این امر این است چوب پنبه پیزی جز دیواره مرده سلولی نیست و از پوست تنه درختان جدا شده و عمل آن ممانعت از عبور آب و محافظت از بافتهای درونی گیاه است . بدنبال بهبود یافتن تكنولوژی مطالعات میكروسكوپی ، دانشمندان به بینشهای درست تری درباره ساخت سلول دست یافتند . در سال 1824 میزان مشاهدهای انجام شده به حدی رسید كه دو تروشه ، زیست شناس فرانسوی را برانگیخت تا یكی از سه اصل مهمی كه تئوری سلولی را تشكیل می دهند عنوان كند . طبق این اصل همه موجودات زنده از یك یا چند واحد بنام سلول ساخته شده اند . دو اصل دیگر فقط هنگامی تدوین كامل یافتند كه رودولف ویرنف در سال 1858 در نشریه ای كه خواننده بسیار داشت قاطعانه استدلال كرد كه : اولاً : سلول می تواند موجودیتی مستقل داشته باشد ؛ ثانیاً سلول فقط از سلولی كه پیش از آن بوده است بوجود می آید . بیشتر مدارك لازم برای رسیدن به این دو نتیجه كلی قبلاً بوسیله دوزیست شناس آلمانی بنامهای ام . ج . شلایدن و تئودور شوان در سالهای 1838 و 1839 گردآوری شده بود . شلایدن با وجود تراكم روز افزون اطلاعاتی كه تفاوت گونه ها را بیان می داشت همواره در جستجوی اصلی بود كه میان همه گیاهان مشترك باشد و به آنها وحدت بخشد ، ولی كوشش او بی نتیجه بود زیرا در سال 1838 او نوشت كه ( هر سلول گیاهی زندگی دو گانه ای دارد یكی زندگی مستقل كه به رشد خاص آن مربوط می شود و دیگری زندگی وابسته است . چون جزء جدا نشدنی گیاه است . ) در سال 1839 شوان ، با بهره گرفتن از كار شلایدن ، نشان داد كه نتایج مهم این گیاه شناس در باره جانداران نیز قابل تعمیم است . اكنون بیشتر زیست شناسان افتخار بنیانگذاری تئوری جدید سلولی را از آن شلایدن و شوان می دانند .  

تعداد سلولها     در موجودات تك سلولی جاندار و سلول به صورت یك موجود درهم ادغام می شوند مانند :آمیب . در موجودات پر سلولی نمونه هایی در گیاهان شناخته شده اند كه در آنها تعداد سلولها ثابت است . در تمام موارد دیگر تعداد سلولها تا موقعی كه موجود به حد بلوغ برسد افزایش می یابد . همه سولها با یك آهنگ و دی طی یك مدت تقسیم نمی شوند . چنانچه در انسان همه سلوهای عصبی كه درهنگام تولد تشكیل شده اند غیر قابل جایگزینی هستند و اگر احتمالاً خراب شوند ناگزیر از بین می روند ، بر عكس سلولهای خونی یا سلولهای پوست زندگی كوتاهی دارند و تا هنگام مرگ موجود زنده به طور مداوم تولید می شود و جانشین تك سلولهای از دست رفته می گردند . تعداد سلوهای بدن انسان را بین صد هزار تا یك میلیون میلیارد تخمین می زنند كه در هر ثانیه نزدیك به 50 میلیون از آنها می میرند و به همین تعداد نیز سلولهای جدید تشكیل می شوند و حیات را تداوم می بخشند .   اشكال سلولی     تعدا بسیاری از سلولها هنگامی كه در محیط مایع به حالت آزاد قرار دارند به شكل كروی یا بیضی دیده می شوند و وقتی در یك سیستم بافتی به حالت چسبیده به هم قرار می گیرند به اشگال مختلفی مانند : اشكال مكعبی ، استطاله مانند ، دوكی ، ستاره ای شكل و غیره دیده می شوند . در هر حال این تغییرات شكلی به علت فشاری است كه سلوهای اطراف به سلول وارد آورده است . سلولهای شناوری هستند كه می توانند در محیط مایع به اشكال مختلف یا به اشكال غیر كروی دیده شوند ، مانند : اسپرماتوزوئیدها یا سلولهای جنسی نر كه تاژكندارند یا هماسی ها 0 گریچه های سرخ خونی ) كه مسطح هستند . سلولهایی همچون سلولهای عصبی كه در تشكیلات بافتی وارد می شوند و بسیار دراز هستند و به اشكال متفاوتی دیده می شوند .

قیمت فایل: 23,400 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر