گلد داک

گلد داک

به فروشگاه ما خوش آمدید.

تحقیق با موضوع فهرستنویسی صفحات وب و اینترنت

تحقیق با موضوع فهرستنویسی صفحات وب و اینترنت
تحقیق با موضوع فهرستنویسی صفحات وب و اینترنت 25صفحه قالب ورد قابل ویرایش
دسته: کامپیوتر و IT
بازدید: 23 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 20 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 25

قیمت فایل: 24,700 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

توضیحات:

تحقیق با موضوع  فهرستنویسی صفحات وب و اینترنت
25صفحه قالب ورد قابل ویرایش

تحقیق با موضوع  فهرستنویسی صفحات وب و اینترنت2

25صفحه قالب ورد قابل ویرایش

بخشی ازمتن:

چکیده

 درعصر حاضر که دوره پیشرفت سرسام آور فناوری بالاخص فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی است، کمتر حرفه ای را می بینیم که فناوری رنگ تازه ای به آن نداده و یا در آن تغییر و تحول ایجاد نکرده باشد. علوم کتابداری و اطلاع رسانی نیز همپای دیگر علوم نه تنها از این پیشرفت ها مصون نمانده است، بلکه خود نیز به عنوان یکی از تجلی گاههای عمده فناوری های جدید اطلاعاتی و ارتباطی از جمله اینترنت می باشد.

در اولین سالهای ظهور اینترنت در کتابخانه ها به هیچ وجه گمان این همه تاثیرات عمیق این فناوری جدید بر کارکردهای کتابخانه نمی رفت. امروزه کتابداران با چالش های جدیدی در حرفه خود روبرو هستند، از جمله حوزه فهرستنویسی و سازماندهی از اینترنت بسیار تاثیر پذیرفته است و از آنجایی که خود اینترنت نیز به عنوان یک محمل اطلاعاتی جدید و از طرفی دیگر حجم روزافزون منابع اطلاعاتی موجود در اینترنت در حال افزایش است، باعث شده که کتابداران را در پی یافتن راههای بهتر و مطمئن تر جهت کسب اطلاعات دقیق تر، مفید تر و سریع تر از این محیط جدید، به تلاش و تکاپو وادارد.

آنچه در دهه های گذشته ذهن کتابداران را به خود مشغول داشته است، بحث آینده سازماندهی و تغییر قالب منابع اطلاعاتی و چگونگی سازماندهی، دسترسی و اشاعه این نوع منابع بوده است. کتابداران با توجه به ضعف اینترنت در سازماندهی منابع اطلاعاتی در تلاش هستند که روش های مناسبی را ذخیره سازی و بازیابی بهتر و مناسب تر اطلاعات به کار گیرند.

 کلیدواژه ها: فهرستنویسی وب. فهرستنویسی اینترنت 

 یكی از اهداف جامعه پیشرفته در علوم و فنون، ایجاد توازن مطلوب بین دانش تولید شده و اطلاعات تولید شده است. امروزه رسیدن به این هدف نگرانی زیادی را بوجود آورده است. لیكلیدر(1996) در این باره سه راه حل پیشنهاد كرده است:

1- كاهش شدید میزان انتشارات.

2- بهینه سازی طرق بازیابی و انتخاب مدرك متناسب با نیازها.

3- ارتقای راههای آماده سازی محتوای اطلاعاتی مدرك.

مورد اول قابل قبول نیست. در مورد گزینه دوم لیكلیدر می كوشد تا میزان برخورد استفاده كنندگان و مجموعه اطلاعاتی را از طریق توصیه روشهای پیشرفته فكری و ماشینی جهت انتخاب مدارك مناسب با نیازها تقلیل دهد. پیشنهاد سوم وی به مراتب برتر از مورد دوم بوده و شامل روشهای پیشرفته فكری و ماشینی جهت آماده سازی اطلاعات موجود در مدرك است. در این مرحله است كه سازماندهی اطلاعات می تواند تا حد زیادی راهگشای مشكلات باشد.

سازماندهی منابع دانش یكی از اركان اساسی علم كتابداری است و پیشینه آن به قدمت خود انسان و تاریخ علم است، چرا كه بدون استفاده از یك روش متناسب علمی و منطقی و نظم عالی نمی توان به راحتی به منابع اصلاعاتی دسترسی پیدا كرد. هدف عمده و اساسی فهرستنویسی، سازمان دادن به مجموعه مواد و منابع كتابخانه است تا از این طریق بتوان كتاب مورد نیاز را از مجموعه موجود، سریع تر بازیابی كرد.

همان طور كه از این تعریف می توان استنباط كرد، هدف عمده فهرستنویسی نظم و سازمان دادن به مجموعه مواد و منابع است و تفاوتی ندارد كه این مواد و منابع به چه فرمت و محملی باشند. سازمان دادن به منابع چه چاپی و چه الكترونیكی از مهمترین وظایف و كاركردهای علوم كتابداری و اطلاع رسانی است.

به طور كلی كاركردهایی كه از فهرست و فهرستنویسی انتظار می رود به شرح زیر است:

1- كاربران را از وجود انواع مواد و منابع آگاه می كند(شناسایی)

2- در انتخاب دقیق منابع و جستجوی منابع مناسب به كاربران كمك می كند. به كمك تمام اطلاعات موجود در فهرست، كاربران می توانند به اطلاعات مورد نظر از طریق نقاط دسترسی گوناگون دست یابند.(گزینش و دسترسی)

فهرست برخی ازمطالب:

چکیده

چرا باید اینترنت را فهرستنویسی كنیم؟

چه کسی اینترنت را فهرستنویسی می کند؟

 مارک، ابرداده و اس.جی.ام.ال

رده بندی و اینترنت:

نتیجه گیری:

قیمت فایل: 24,700 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر