گلد داک

گلد داک

به فروشگاه ما خوش آمدید.

ادبیات نظری و پیشینه پژوهشی نقش فناوری اطلاعات در صنعت بیمه

ادبیات نظری و پیشینه پژوهشی نقش فناوری اطلاعات در صنعت بیمه
ادبیات نظری و پیشینه پژوهشی نقش فناوری اطلاعات در صنعت بیمه
دسته: سایر برنامه ها
بازدید: 26 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 83 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 26

قیمت فایل: 32,500 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

ادبیات نظری و پیشینه پژوهشی نقش فناوری اطلاعات در صنعت بیمه در 26 صفحه در قالب ورد قابل ویرایش.

فهرست مطالب و بخشی از متن :

-1) مقدمه

2-2) تعریف فن آوری اطلاعات

1 ) اطلاعات از دیدگاه نظری:

2) اطلاعات از دیدگاه تئوری اطلاعات:

2-3) اهمیت و لزوم توسعه فن آوری اطلاعات

2-4) عوامل موثر بر توسعه فن آوری اطلاعات و ارتباطات

2-4-1) فرهنگ

2-4-2) زیرساخت

2-4-3) منابع انسانی

2-4-4) منابع مالی

2-4-5) دولت

2-5) عناصر تشكیل دهنده بیمه

2-6) انواع بیمه

2-7) پیشینه بیمه در ایران:

2-8) بیمه الکترونیک

2-9) جایگاه بیمه الکترونیک در صنعت بیمه ایران

2-10) پیش نیاز های پیاده سازی فن آوری اطلاعات در صنعت بیمه

2-10-1) فرهنگ سازی

2-10-2) آسیب شناسی

2-10-3) جهت دهی به سمت ساختار فرآیندی:

2-10-4) درگیری کلیه افراد صنعت بیمه با امور فن آوری اطلاعات

2-10-5) کوچک سازی ساختار سازمانی:

2-11) نقش فن آوری اطلاعات در صنعت بیمه

2-12) آثار فن آوری اطلاعات در صنعت بیمه

2-12-1) کاهش موانع ورود به بازار

2-12-2) شفافیت بازار

2-12-3) تخصصی شدن

1-12-2) کاهش هزینه ها

2-13) بیمه سلامت

2-14) پیشینه و ادبیات تحقیق

2-1) مقدمه :

در سال های اخیر استفاده از فن آوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان محور بسیاری از تحولات جهانی امری

انکارناپذیر بوده و این امر موجب تسریع انجام امور گشته است. در حال حاضر در هر تجارتی می توان نشانه

هایی از فن آوری را مشاهده کرد مانند بانکداری الکترونیکی، آموزش الکترونیک و بیمه الکترونیکی (علیزاده،

1383).امروزه اطلاعات هم به عنوان یک منبع استراتژیک و هم منبع عمده برای ارزش افزوده مطرح است. هزاره سوم به زعم صاحب نظران و اندیشمندان، عصر اطلاعات و به تبع آن فن آوری اطلاعات است. حرکت جوامع به سوی جامعه اطلاعاتی،جهان را وارد عصر اطلاعات ساخته و بسیاری از جنبه های اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی بشر را دسخوش تحولی عمیق نموده است(محترمی،1382).

ضرورت استفاده از فن آوری اطلاعات در صنعت بیمه را شركت های خصوصی و دولتی حس كرده اند و مدتی است كه به این سمت و سو كشیده شده اند، اما هنوز تا رسیدن به جایگاه ایده آل در این عرصه فاصله زیادی باقی مانده است.

نقش و تاثیر فناوری اطلاعات در عصر حاضر بر هیچ كس پوشیده نیست، به خصوص صنعت بیمه كه تمام اقشار جامعه با آن سر و كار دارند.نقش فناوری اطلاعات در صنعت بیمه از منظر نقش و تاثیر فناوری اطلاعات در فرآیند انجام عملیات بیمه گری، نقش فناوری اطلاعات در نتیجه عملیات بیمه گری و تاثیر آن در ضریب نفوذ بیمه در كشور و نقش اطلاعات و آمار دقیق و به موقع در كیفیت اداره امور شركت های بیمه بسیار حائز اهمیت است. هر چند طی این سال ها صنعت بیمه توانسته است پیشرفت كند و بخشی از فعالیت های خود را توسط IT انجام دهد ولی هنوز هم با كشورهای پیشرفته فاصله فراوانی وجود دارد. برای رسیدن به جایگاه واقعی در این زمینه نیازمند یك برنامه جامع و كامل هستیم تا با استفاده از اطلاعات دقیق و آمار و ارقام مدیریت ریسك داشته باشیم اطلاعات دقیق و آمار و ارقام را از مهم ترین مواردی است كه می تواند در بالابردن كیفیت شركت های بیمه ای تاثیر گذار باشد.نقشIT در صنعت بیمه همان نقش پشتیبانی كننده است و در ایران به دلیل وجود موانع حقوقی، قانونی و فنی و نهادی این بخش به رشدی كه مدنظر بوده نرسیده است. بنابراین، برای توسعه IT در صنعت بیمه مجموعه متنوعی از اقدامات در زمینه های مختلف زیرساختی، فنی و مدیریتی، مسائل فرهنگی و حوزه كاربران و نرم افزارهای كاربردی باید صورت گیرد؛ زیرا بدون یك الگوی وحدت بخش، یكپارچه و تعیین تقدم و تاخر این اقدامات دشوار خواهد بود.شركت های بیمه دولتی و خصوصی ضرورت استفاده از فناوری اطلاعات را در صنعت بیمه احساس كرده و به این سمت و سو گرایش یافته اند(روزنامه دنیای اقتصاد، 1386).

2-2) تعریف فن آوری اطلاعات

اطلاعات[1] از دیدگاه های گوناگون دارای تعاریف متفاوتی است. سه مورد از آنها عبارتند از:

1 ) اطلاعات از دیدگاه نظری:

اطلاعات به هر نوع داده جمع آورى شده با استفاده از روش هاى مختلفى نظیر : مطالعه ، مشاهده ، شایعه و سایر موارد دیگر اطلاق مى گردد. در واژه "اطلاعات" ، بار معنائى از قبل تعریف شده اى در رابطه با کیفیت ، معتبر بودن و یا صحت داده وجود نداشته و امکان برخورد با اطلاعات معتبر ، غیرمعتبر ، واقعى ، نادرست ، صحیح و گمراه کننده ، وجود خواهد داشت .

2) اطلاعات از دیدگاه تئوری اطلاعات:

اطلاعات دربردارنده یک معنى خاص خصوصا "در ارتباط با پیشگوئى احتمالى از داده است. در تعریف فوق ، میزان معنى و محتواى ارائه شده توسط اطلاعات مورد توجه قرار مى گیرد.مثلا" پیامى که به ما اعلام مى نماید:"فردا خورشید طلوع مى نماید " داراى حجم اندکى محتواى اطلاعاتى است در حالیکه یک پیام در رابطه با روز قیامت ، شامل حجم بالائى از اطلاعات است . در تعریف ارائه شده از منظر تئورى اطلاعات ، همانند تعریف ارائه شده قبلى ، توجه خاصى به کیفیت و یا ارزش اطلاعات نمى گردد .

3) اطلاعات از دیدگاه علم « فناوری اطلاعات»

علم اطلاعات و فن آورى اطلاعات با اطلاعات به عنوان داده جمع آورى شده ، ذخیره شده ، بازیابى شده، پردازش شده و ارائه شده سروکار دارد . در تعریف فوق نیز به مواردى همچون اعتبار ، کیفیت و ارزش اطلاعات به صورت جانبى ، توجه مى گردد (محمود زرگر ،1383)

فن آوری اطلاعات یاIT ترجمه عبارت information Technology است كه هدف آن دسترسی كاربر به گنجینه دانش بشری است و در اصصلاح برای توصیف فن آوری هایی به كار می رود كه ما را در ضبط ‏‏, ذخیره سازی , پردازش , بازیابی , انتقال ودریافت اطلاعات یاری می كند و فن اوری هایی مانند رایانه , تلفن , ارتباط از راه دور , انتقال از طریق دور نگار و.... را در بر می گیرد (كیت بهان ودیانا هولمز،1990).

همچنین دبیرخانه شورای انفورماتیك ایران در سال1378 تعریف زیر را از فناوری اطلاعات ارائه كرده است « به مجموعه ای به هم پیوسته از روش ها ,سخت افزارها , نرم افزار ها وتجهیزات ارتباطی كه اطلاعات را در اشكال گوناگون ( صدا - تصویر ومتن ) جمع آوری , ذخیره سازی , بازیابی وپردازش , انقال ویا عرضه می كند اطلاق می شود » (محمدی ،1381).

فن آوری اطلاعات واسطه ای است كه امكان بیان طیف گسترده ای از اطلاعات, اندیشه ها , مفاهیم و پیامها را فراهم كرده ودر جهت گسترش توانمندیهای اندیشه انسان تكوین یافته است . توسعه فن آوری اطلاعات مستلزم هدایت، تقویت، تولید و گسترش اطلاعات و نوآوری در فن آوری های سخت افزاری و نرم افزاری اطلاع رسانی است. فناوری اطلاعاتی همان محور و مركز مجموعه ای از فعالیت های هدایت شده است كه كنترل مدیریت، بهروری، تولید، آموزش و ارتقای یك سیستم ( اعم از سازمان یا یك پایگاه اطلاعاتی و...) را با یك مركزیت به عهده دارد

هدف فناوری اطلاعات تسهیل وتسریع دسترسی به اطلاعات از طریق ابزار ها وفنون ارتباطات است و معرف فناوری اطلاعات و ارتباطات است و به عنوان یك مجموعه ای متفاوت از ابزارها ومنابع فناوری بكار رفته برای برقراری ارتباط , ایجاد و انتشار، ذخیره كردن و مدیریت اطلاعات تعریف شده است( جاریانی ،1382).

2-3) اهمیت و لزوم توسعه فن آوری اطلاعات

امروزه کشور ها با هر جهان بینی و دیدگاه ایدئولوژیکی به دنبال سعادت،رفاه و زندگی بهتر برای مردم خود و توسعه فراگیر هستند در این راه، به کارگیری هرچه بیش تر فن آوری اطلاعات و ارتباطات را کلید اصلی نیل به چنین توسعه ای می دانند (ریس دانا و فیروزآبادی،1386). امروزه اطلاعات در کنار عواملی مانند نیروی انسانی، مواد اولیه، سرمایه، انرژی و ماشین آلات به عنوان یکی از عناصر تولید نقش مهمی را ایفا و روز به روز به اهمیت آنها افزوده می شود.(نامداری و فقیهی،1384،ص 116)

به عبارت دیگر اطلاعات آن چنان نقش تعیین کننده و مرکزی در طراحی و سیاست گذاری ملی دارد که بدون اطلاعات صحیح و به روز چنین فرایندی امکان پذیر نخواهد بود (مووینی،1384).


[1] Information

قیمت فایل: 32,500 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر