گلد داک

گلد داک

به فروشگاه ما خوش آمدید.

پروژه کارآفرینی طرح تكثیر و پرورش آبزیان

پروژه کارآفرینی طرح تكثیر و پرورش آبزیان
پروژه کارآفرینی طرح تكثیر و پرورش آبزیان در 64 صفحه ورد قابل ویرایش
دسته: شیلات
بازدید: 19 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 88 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 64

قیمت فایل: 9,100 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

پروژه کارآفرینی طرح تكثیر و پرورش آبزیان در 64 صفحه ورد قابل ویرایش


    تكثیر و پرورش آبزیان به منظور تولید و تأمین بخشی از پروتئین مورد نیاز كشور ، مطلوب تربیت نیروی انسانی ماهر در زمینه دانش و فن آوری این علم به عنوان پایه و اساس زمینه های تولید مورد توجه قرار گرفته است . در آ‎بهای داخلی كشور علاوه بر منابع آبی طبیعی و نیمه طبیعی جهت پرورش آبزیان امكانات وسیعی در زمینه تكثیر و پرورش ماهیان سردابی وجود دارد كه در حال حاضر تنها از معدودی از این امكانات استفاده می گردد كه یكی از علل اصلی آن نداشتن اطلاعات فنی و تجربیات لازم در زمینه تكثیر و پرورش این گونه ماهیان می باشد .

اغلب پرورش دهندگان هم كه به این امر اشتغال دارند به علت نداشتن اطلاعات كافی علمی و فنی بعضاً دچار ضرر و زیان شیلات ایران كه علاوه بر ماهیدار كردن منابع آبی كشور و حفظ ذخایر آبزیان كار خدمات رسانی به دست اندركاران خصوصی پرورش ماهی را نیز به عهده دارند دارند جهت آموزش و ارتقاء دانش فنی پرورش دهندگان در زمینه های نیازماندیهای محیطی آ‎زاد ماهیان ، انتخاب زمین و طراحی كارگاه ، پرورش ماهیان مولد ، تكثیر و تولید لارو بچه ماهی بازاری ، تغذیه صحیح و اصولی ماهی ، نیازهای غذایی آزاد ماهیان ، حمل و نقل و جابه جایی تخم و بچه ماهی و ماهی بازاری ، بهداشت و كنترل بیماریها و كاربرد فن آوری جدید در زمینه های مختلف اقدام به تشكیل دوره های آموزشی كوتاه مدت نموده است.

زندگی وحیات بدون وجود انرژی غیرممكن وغیرقابل تصور است .    با توجه به روند روزافزون افزایش جمعیت و لزوم كسب انرژی و ادامه زیست ، آبزیان و فرآورده های آن جایگاه ویژه ای را در میان سایر منابع مواد غذایی و انرژی زا كسب نموده است .

ماهیان متعلق به گروه حیوانات خونسرد یا پویی كیلوترم  (Poikilo therm) بوده و حرارت بدنشن با شرایط زیست محیطی سازگاری و تطبیق یافته است و به دلیل دارا بودن خصوصیات ویژه زیست شناختی مزایای بیشتری بر سایر منابع تولید پروتئین و رشته های دامپروری دارند .

امروزه با پیشرفت فن آوری و روش های مدرن صیادی تحولات بی شماری در امر صید محصولات آبزی حاصل گردیده و آمار جهانی نشانگر آن است كه پرورش و تولید آبزیان در آبهای داخلی روند رشد قابل ملاحظه ای را در پیش گرفته است . پرورش ماهیان سردابی و آزاد ماهیان امروزه در اكثر كشورهای اروپایی ، آمریكا، خاور دور و برخی كشورهای آسیایی متداول گشته و در حال توسعه است . مؤسسات پرورش ماهی قزل آلای رنگین كمان كه بهترین بازدهی و سازگاری تولید را در بین انواع آزاد ماهیان در سراسر جهان نشان داده است از نظر جغرافیای اقتصادی بیشتر در مكانهایی قرار گرفته است كه با آب كافی سطحی و قابل استفاده مشخص می گردد .
تاریخچه تكثیر و پرورش ماهی

    اولین كسانی كه اقدام به پرورش ماهی نمودند چینیها بودند . فان لی در 475سال قبل از میلاد مسیح در مورد تخم ریزی و تكثیر ماهی كپور (Cyprinus carpio) مطالب ارزنده ای نوشته و از آن به عنوان یك  شغل پر منفعت یاد كرده است . بیشتر مؤلفین سابقه پرورش ماهی را به 2000 سال قبل از میلاد مسیح نسبت می دهند .

     ارسطو از ماهی كپور یاد كرده است و یونانیها و روسها ماهی كپور را در استخر پرورش می دادند .

این ملل سعی داشتند كه بدین وسیله ذخایر ماهی را در آبهای طبیعی حفظ نمایند . چینی ها و رومیها همچنین برای اولین بار ماهی را به طور مصنوعی تكثیر كردند و انكوباسیون تخم ماهی را انجام داده اند . ابتدا تخم های لقاح یافته و یا لاروهای تازه از تخم درآمده را از محل تخم ریزی و استخرها و آبگیرها و حتی از مزارع برنج و دریاچه ها جمع آوری می كردند و سپس در اماكن امن تر اقدام به پرورش آنها می نمودند .

به تدریج میزان صید در آبهای طبیعی رو به افزون گشت . صید ماهیان مهاجر در زمان تخم گذاری و در محل تخم ریزی سبب كمبود نسل آنها گردید و بدین ترتیب ذخایر ماهیان كم كم در آبها رو به انقراض می گذاشت .

با توجه به این بحران در طی قرون 11-14 عده ای از نماینگدان حكومتهای اروپایی لازم دانستند قانونی طرح نمایند كه بر طبق آن از ذخایر ماهی در طبیعت حمایت و نگهداری به عمل آید . بر طبق این قانون ، صید ماهیان نابالغ ممنوع اعلام شد و همچنین فصل صید را مشخص نمودند و لزوم اجرای قانون عدم صید ماهیان در حال تخم ریزی و مهاجرت را به اطلاع عموم رساندند .

طرح قانون نگهداری ماهیان در آبهای طبیعی خودبه خود به ذخایر ماهیان كمك فراوان می كرد ولی این موضوع برای تأمین ذخایر ماهیان كافی نبود و اقدامات مؤثر دیگری ضرورت كامل داشت . اولین قدم بزرگ درباره تكثر و پرورش ماهیان در آبهای طبیعی به وسیله دانشمند آلمانی به نام استفن لودینگ یاكوبی  (Stephen Luding Yacobi) (1784-1711) برداشته شد . به وسیله این دانشمند درباره زیست شناسی و تولید مثل ماهیان تحقیقات بسیار جالبی انجام شد . قبل از كشف یاكوبی دانشمندان فكر می كردند كه ماهیان نیز مانند جانوران خشكی لقاح تخم را در داخل بدن انجام می دهند .

ولادمیر پاولوویچ وراسكای (V.P.Vraskii) (1862-1829) ماهی شناس بزرگ روسیه اولین پایه گذار تكثیر و پرورش ماهی در شوروی شناخته شد . نامبرده ابتدا آزمایشاتی روی باروری مصنوعی  تخم ماهی نالین (Nalin ، نوعی ماهی درنده بدون فلس كه پوشش آن لكه دار است ) به طریقه خشك انجام داد ولی چندان موفقیتی دربر نداشت . در سال 1855 نامبرده آزمایشات زیادی را با نمونه های مختلف تخم ماهیان بخصوص قزل آلا انجام داد .

وی متوجه شد كه همه تخمها لقاح نیافته بلكه فقط 10-20 درصد تخمها لقاح یافته و بقیه از بین می روند . نامبرده با كنجكاوی زیادی در پی علت این نقیصه برآمد ورد نیجه به موارد زیر پی برد:

اگر تخمها در مدتی كه حفره بدن خارج می شوند در اولین دقایق با اسپرماتوزوئید موجود در آب تركیب نشوند خاصیت باروری خود را از دست می دهند . چون پوسته تخم فوراً در آب ورم كرده و در نتیجه پوسته خارجی با غشاء داخلی اوول فاصله پیدا می كند . منافذ میكروپیل نیز بسته می شوند كه مانع دخول اسپرماتوزوئید می گردند و در نتیجه تخمها به زودی حیات خود را از دست می دهند .

اسپرماتوزوئید نیز وقتی از بدن خارج گردید قدرت زندگی چندانی ندارد و پس از 1-2 دقیقه فعالیت از حركت باز می ایستد و فاقد قدرت لقاح می گردد .

     وراسكای طریقه جدید باروری مصنوعی تخمها را ابداع نمود و آن را طریقه لقاح خشك یا روش اولی نامیده . در نتیجه این عمل تا90 درصد تخمها لقاح می یافت .

عیب كار متقدمین تكثیر مصنوعی ماهی نظیر یاكوبی و دمی این بود كه آنها در تركیب اسپرم و تخمها فاصله ایجاد می كردند و در نتیجه از قدرت باروری آنها می كاستند و همیشه درصد لقاح  بسیار پایین بود . وراسكای علاوه بر تحقیق و تكمیل لقاح مصنوعی تخم ماهی ، با ایجاد كارخانه تكثیر و پرورش ماهی در شهر كوبرنیكول (Cobrinikol) روسیه مطالعات و تألیفات متعددی در مورد تكنیك نگهداری اسپرم به مدت طولانی ، انكوباسیون تخمها ، نگهداری لارو ماهی و تغذیه آنها ، تفكیك و حمل و نقل تخمهای لقاح یافته و ماهی زنده به عمل آورد و همچنین با ایجاد استخرهای گوناگون روشهای پرورش و رشد ماهیان را ابداع نمود .

این شخص از طرف اتحادیه كشاورزی مسكو و آكادمی علوم فرانسه به دریافت مدال طلا نایل گردید . بعد از وراسكای دانشمندان بزرگ دیگری در شوروی كارهای او را دنبال كردند و در حقیقت علوم و صنعت تكثیر و پرورش ماهی به معنی واقعی در این كشور به طرز شگرفی توسعه یافت .

ایجاد كارخانه های متعدد تكثیر و پرورش ماهی ، تشكیل انستیتوهای مختلف تحقیقاتی و آزمایشگاهی علمی كه دانشمندان بزرگ نظیر نیكولسكی (Nikoloski) آ.آگریم (A.A.Grimm) واصعتر آندر یوویچ بورودین(Bordin) آرنولد(Arnold) ، سالداتف (Saldatov) ، كوچین (Kotchin) درژاوین(Dershavin) در آنها كار و مطالعه نموده اند سبب گردید كه در طی سالهای 1921 تا1928 اساس تئوری و علمی تكثیر و پرورش مصنوعی ماهی بنیاد نهاده شود و در سال 1928 در تمام روسیه مجتمع صنعت پرورش ماهی تشكیل شد و موفق گردید كه 15/4 میلیارد از انواع لارو ماهی به آبهای مختلف رها نمایند .

در سال 1950 ، روشهای بیوتكنیكی و نرماتیوهای (Normative) پرورش ماهیان اهلی در مراحل زندگی دلفین ، میزان مقاومت ماهیان در مقابل شرایط محیط زیست تهیه شده بود و در نتیجه تكامل علوم و صنایع پرورش ماهی ، اتحادیه جماهیر شوروی توانست در تمام آبهای مملكت خود نظیر دریای آزف ، آرال ، بالتیك ، دریای سفید ، دریای خزر ، دریای سیاه و همچنین خاور دور و رودخانه ها و سدهای داخلی در دریاچه سیبریه اقدام به تكثیر مصنوعی و پرورش ماهی نماید تا آنجا كه امروزه هم صدها میلیون بچه ماهی نظیر آزاد ماهیان ، تاس ماهیان  و میلیاردها از بچه ماهیان نظیر كپور ، سیم ، سوف ، كلمه ، غیره پرورش            می دهند و به آبهای خود رها می كنند و هم سود سرشاری از این كار می برند و هم یكی از بهترین پروتئینهای مورد تغذیه شان را به مقدار زیاد تهیه و حفظ می كنند .

مراكز تكثیر و پرورش ماهی كشور شوروی از نظر كیفیت و تعداد بچه ماهیان تكثیر شده و رها شده در منابع آبها در جهان در درجه اول قرار دارد .

اهداف و انگیزه های پرورش ماهی :

     به منظور تولید و تأمین بخشی از پروتئین كشور ، یكی از راههای نیل به خود كفایی اقتصادی است .

 استفاده بهینه اقتصادی از منابع آبی استان

 افزایش تولید و كاهش هزینه های مربوطه به تولید

 افزایش درآمد روستائیان و جلوگیری از مهاجرت آنان به شهرها

ترویج فرهنگ تولید و مصرف آبزیان در سطح جامعه

ایجاد اشتغال و فراهم نمودن فرصتهای شغلی درآمدزا

انگیزه های ممكن برای افرادی كه اقدام به تكثیر و پرورش ماهی می كنند می تواند به دلیل علاقه مندی فردی به این رشته باشد بدون اینكه از تجربه و تخصص كافی برخوردار باشد . فرد ممكن است از امكانات و تجهیزات لازم برای بهره برداری و پرورش ماهی برخوردار باشد و پس از مشاوره با كارشناسان شیلاتی و افرادی كه در این زمینه تجربه و تخصص كافی دارند اقدام به تأسیس استخر پرورش ماهی نماید و از امكانات خود در این زمینه استفاده نماید . گاهی فرد به دلیل داشتن تخصص و تجربه در زمینه پرورش از طریق رشته تحصیلی یا گذراندن دوره های آموزشی اقدام به این كار می كند و در نهایت می توان گفت در هر یك از این شرایط فرد به دنبال درآمد و كسب سود و ایجاد اشتغال می باشد و می توان درآمد را مهم ترین انگیزه برای انجام این كار دانست . ولی آنها مانند كارگران دولتی دستمزدی دریافت نمی كنند به این ترتیب این شغل سیار و دشوار است زیرا آنان برای به دست آوردن پول از فروش ماهی باید برای هزینه های تولید پول پرداخت كنند .
نیاز بازار و توجیه اقتصادی

     بر اساس امار رسمی سازمان خواروبار جهانی (FAO) تولید جهانی آبزیان (صیدو پرورش) در سال 2001 میلادی از مرز 142 میلیون تن فراتر رفت . نكته قابل توجه این است كه علی رغم رشد بسیار كم صید از دریاها ، آبزی پروری با رشد سالانه 11% به حدود 50میلیون تن در سال 2001 میلادی رسید .

    صاحب نظران اقتصاد و بازار شیلاتی ، عوامل اصلی در رشد تقاضا و تولید آبزیان پرورشی در جهان را رشد جمعیت ، كاهش صید از دریاها ، توجه جوامع به غذای سلامتی و رشد درآمد كشورها می دانند . سرمایه گذاریهای انجام شده در ایران در زیر بخش شیلات و آبزیان در یك دهه گذشته باعث شد آبزی پروری با یك روند پایدار و قابل توجهی توسعه یابد .

اكثر صاحب نظران اقتصاد و بازار آبزی پروری ازعان دارند كه روند تولید و تقاضای آبزیان در جهان به رشد خود ادامه خواهد داد . شرایط حاكم بر كشور ایران ، همچون شرایط اقتصادی ، اجتماعی روند رو به رشد شهرنشینی ، تقاضا برای غذای سلامتی ، سرمایه گذاریهای انجام شده در زیرساخت های تولید و صنایع پیش و پسین ، توسعه مراكز آموزشی و تحقیقاتی و رویكرد مسئولان ملی و منطقه ای به توسعه آبزی پروری چشم انداز روشنی از توسعه پایدار و موفق آبزی پروری را نشان می دهد . آنچه در سالهای اخیر نگرانی همه دست اندركاران صنعت آبزی پروری را فراهم نموده است .

عوامل تأثیر گذار در بازار آبزیان می باشد . محدودیت منابع آب و خاك مستعد برای آبزی پروری ، ما را ناگزیرند به دستیابی به بالاترین راندمان و بهره وری از امكانات موجود می كند . در یك مزرعة پرورش یا یك مركز تكثیر ماهی نیز نظیر هر كار تولیدی دیگر ، به حداقل رساندن هزینه ها و تولید محصول با كیفیت تر و مرغوبتر جهت حصول توان رقابت در بازرا و فراهم آمدن امكان به فروش رساندن محصول تولیدی به بالاترین قیمت ، اصلی انكار ناپذیر در جهت كسب سود اقتصادی و درآمد بیشتر می باشد .

    با توجه به اینكه نیاز بازار در شهرهای دصنعتی در شهرهای غیر صنعتی بیشتر است . چون در این شهرها به دلیل وجود كارخانه ها و هوای آلوده امكان راه اندازی و تأسیس استخرهای پرورش ماهی به مراتب كمتر از شهرهای غیر صنعتی است و همین امر باعث می شود كه سطح تولید در این شهرها كاهش پیدا كند و كار عمدة تولید به شهرهای غیر صنعتی واگذار شود به دلیل دارا بودن امكانات و شرایط آب و هوایی مناسب . بنابراین شهرهای صنعتی حالت مصرف كننده دارندوتقاضادراین شهرهابیشتر است .
محاسن اساسی پرورش ماهی از نظر زیست شناختی

باید توجه داشت كه پرورش آبزیان از بعد زیست شناختی دارای محسناتی است كه آنراازدیگررشته های دامپروری متمایز میسازد :

وزن مخصوص بدن ماهی و سخت پوستان شناگر نزدیك آبی است كه در آن زندگی می كنند . از این نظر ماهی و موجودات آبزی تقریباً در آب شناور بوده و برای نگهداری خود در محیط زندگی احتیاج به صرف انرژی ندارند و بیشتر از حیوانات خشكی انرژی حاصل از مصرف غذا را صرف رشدشان می كنند . ماهی و آبزیان جزء حیوانات خونسرد محسوب شده و هیچ انرژی برای تنظیم حرارت مصرف نمی كنند .

ماهی تون (Tuna) و بعضی از شناگران سریع نظیر كوسه ماهیان (Sharks) استثناء هستند . این اختصاصات استعداد درجه رشد را در ماهی و آبزیان فزونتر می كند .

ماهیان بیشتر از حیوانات عالی خاصیت ترمیمی دارند . دانشمندان روسی ثابت كرده اند كه ذخیره گوشت در بدن ماهی كپور (Carp) بر حسب واحد جذب غذا یك تا یك و نیم برابر سریعتر از خوك ومرغ دو برابر سریعتر از گاو و گوسفند می باشد .

      صدفها بجای تكاپو جهت یافت طعمه ، روش بسیار مفید فیلتراسیون آب محتوی غذا را جایگزین كرده اند . بدین ترتیب انرژی زیادی صرفه جویی می شود . درجه فیلتراسیون مختلف است ولی ممكن است مقدار آن تا 450 لیتر در روز در یك اویستر (Oyster) بزرگ و سالم در موقعیت مناسب برسد . بیشتر ماهیان  زی شناور گیاهی خوار نیز برای تغذیه از روش فیلتراسیون به وسیله آبششها و زوائد حلقی استفاده می نمایند .

ماهی و آبزیان در محیط غذایی شناور هستند و دسترسی به غذا در محیط آب برای آنها بسیار آسان می باشد . به علاوه آب با داشتن املاح مختلف و مواد غذایی حاصل از فتوسنتز ، می تواند غذای مورد لزوم بدن ماهی را تأمین كند . آبهای شور دریاها و اقیانوسها از این نظر برتری دارند . یك آبزی می تواند مدتها حتی بدون داشتن غذای خاص در آب زنده بماند در صورتی كه برای یك حیوان خشكی ، تنها ماندن در یك صحرای لم یزرع و یا یك طویله بدون آب وغذا امكان پذیر نیست و به زودی تلف خواهد شد. همچنین ماهی و سایر آبزیان علاوه بر دستگاه گوارش از سطح بدن و آبششها می توانند قسمتهای مهمی از مواد مورد لزوم خود را كسب كنند .
اهمیت اقتصادی پرورش و تولید ماهی

     امروزه بسیاری از كشورهای جهان از آبهای داخلی خود به نحو احسن بهره برداری می نمایند به طوری كه طبق آمار سازمان خواروبار و كشاورزی جهان (F.A.O) در سال 1976 محصول ماهی و آبزیان كه در اثر پرورش در آبهای داخلی كشورهای مختلف به دست آمد بالغ بر 6 میلیون تن بوده است كه از این مقدار نزدیك به 4 میلیون تن یعنی 66 درصد از كل فقط به تولید ماهی از اماكن پرورشی مربوطه می شود . بقیه پرورش ماهی به طریقه پرورش در قفس (Cage culture) سود دهی اقتصادی آن را تا حدود 37 درصد بالا می برد . به طور كلی اگر موارد زیر در هر منطقه و كشور رعایت گردد پرورش ماهی و آبزیان می تواند از لحاظ اقتصادی به صرفه باشد و بدون دغدغه خاطر اقدام به سرمایه گذاری برای آن نمود . تأسیس ایستگاههای تحقیقاتی مركزی و محلی در مورد پرورش ماهی و آبزیان .

مراحل قانونی

مقدمه : گردش كار برای ایجاد یك واحد تولیدی و اخذ مجوزهای لازم از وزارتخانه های مختلف با توجه به شرایط و مقررات آنها با یكدیگر تفاوت داشته و هر وزارتخانه مطابق با نوع واحد تولیدی مورد نظر خود شرایط و قوانین خاصی را ارائه نموده است . در مورد شرایط ایجاد مزارع تكثیر و پرورش آبزیان سعی شده است تا متقاضیان حدالامكان دچار مسائل اداری دست و پاگیر نشده و به سادگی بتوانند مراحل لازم برای اخذ مجوزهای مورد نیاز را طی و این مدارك را ارائه نمایند . مرحله ای شدن كار صدور پروانه این امكان را می دهد تا در صورت عدم احراز شرایط لازم در هر مرحله كار متوقف و از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری شود . به طور كلی مراحل صدور پروانه برای مزارع تكثیر و پرورش آبزیان به صورت ذیل می باشد :

مرحله اول : صدور موافقت اصولی .

مرحله دوم : صدور پروانه تأسیس .

مرحله سوم : صدور پروانه بهره برداری .

گردش كار برای صدور پروانه موافقت اصولی :1-    متقاضی (شخصیت حقیقی یا حقوقی ) به دفاتر شیلات مراجعه و فرم تقاضای صدور پروانه موافقت اصولی را دریافت وپس از تكمیل نسبت به ثبت آن در دفاتر شیلات اقدام می نماید .2-    پس از تكمیل فرم محل مورد نظر مورد بازدید كارشناسی قرار خواهد گرفت .

تبصره : حداكثر مدت زمانی برای بازدید كارشناسی از تاریخ تقاضا به مدت 15 روز می باشد .3-    در صورت مثبت بودن نظر كارشناسی تقاضای صدور پروانه موافقت اصولی در دستور كار كمیسیون صدور پروانه استان قرار می گیرد .4-    در صورت موافقت كمیسیون صدور پروانه ، شیلات استان نسبت به صدور موافقت اصولی اقدام خواهد نمود . شیلات استان موظف است حداكثر پس از مدت 15 روز از تاریخ تكمیل پرونده نسبت به صدور پروانه موافقت اصولی اقدام نماید .

اعضای كمیسیون صدور پروانه به شرح ذیل می باشند :                  الف ـ رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان ( به عنوان رئیس كمیسیون ) ب ـ‌ مدیر شیلات استان ( به عنوان دبیر ) ج ـ رئیس شبكه دامپزشكی استان (به عنوان عضو) .مدت اعتبار پروانه موافقت اصولی :

مدت اعتبار پروانه موافقت اصولی  از تاریخ صدور می باشد ولی تحت شرایطی كه عنوان خواهد شد قابل تمدید است .

مدارك لازم به منظور صدور پروانه موافقت اصولی : 1- فتوكپی برگ پایان خدمت نظام وظیفه و یا كارت معافیت از خدمت (برای افراد ذكور مشمول قانون ) 2- فتوكپی صفحه اول شناسنامه 3- فتوكپی آخرین مدرك تحصیلی 4- سه قطعه عكس 3*4 در سال جاری 5- مدارك شركت (اساسنامه ، آگهی تأسیس ،آگهی تغییرات، اظهارنامه ) در خصوص افراد حقوقی به انضمام مدارك فوق در خصوص اعضای هیئت مدیره . 6- گزارش كارشناسی از امكانات متقاضی (توسط كارشناس ادارات تابعه شیلات انجام می شود ) 7- فرم تقاضای تكمیل شده برای صدور پروانه موافقت اصولی     8- اصل نتایج آزمایشهای (آب و خاك) انجام شده توسط آزمایشگاه مورد تأیید شیلات . 9-موافقت كمیسیون صدور پروانه شیلات .

شرایط زمین مورد نیاز جهت اجرای طرح تكثیر و پرورش ماهی :

    زمین لازم جهت اجرای طرح ممكن است به یكی ازروشهای زیرتأمین یا معرفی گردد . متقاضی دارای زمین مناسب باشد .در این صورت تقاضای بازدید كارشناسی می نماید .

    چنانچه نظر كارشناسی بر اساس پرسشنامه مربوطه ثبت بود موضوع در دستور كار كمیسیون قرار می گیرد . متقاضی فاقد زمین است اما در نظر دارد زمین خاصی را كه دارای آدرس و محدودة جغرافیایی مشخص باشد از طریق مراجع ذی صلاح در اختیار گیرد كه در این صورت نیز فرم مربوطه رادریافت و پس از تكمیل كردن آن تقاضای كارشناسی زمین مورد نظر می نماید و چنانچه كارشناس زمین مربوطه بر اساس فرم كارشناسی مناسب تشخیص داده موضوع در دستور كار قرار می گیرد . متقاضی مایل است از اراضی تحت پوشش طرحهای شیلات ایران استفاده نماید كه در چنین حالتی ملزم به پذیرش شرایط و ضوابط اعلام شده توسط شیلات ایران خواهد بود . ضوابط و شرایط واگذاری این گونه اراضی در زمان مربوطه توسط شیلات خواهد شد .

تبصره : برای صدور موافقت اصولی ارائه اسناد مالكیت زمین الزامی نیست . شرایط تمدید پروانه موافقت اصولی در صورتی كه متقاضی پی گیری های مربوطه را به منظور اخذ مجوزهای لازم بر اساس پروانه موافقت اصولی از ارگانهای ذیربط به عمل آورده باشد و اسناد ثبت را نیز ارائه دهد شیلات استان اقدامات مقتضی به منظور تمدید اعتبار موافقت اصولی برای تكمیل پرونده برای شش ماه دیگر به عمل خواهد آورد . چنانچه متقاضی نتواند در طی مدت مذكور اسناد ثبتی (استعلام از دستگاههای ذیربط) را ارائه نماید . شیلات استان پس از كسب نظر از كمیسیون صدور پروانه استان برای مدت 6 ماه دیگر پروانه موافقت اصولی را تمدید می نماید .

وظایف و تعهدات دارندگان پروانه موافقت اصولی :

1-    دارندگان پروانه موافقت اصولی ، متعهد به ارائه اطلاعات اسناد و مدارك لازم بر اساس فرمهای ارائه شده به شیلات می باشند .

2-    قبل از هرگونه اقدام اجرایی و در اسرع وقت به منظور مشخص شدن وضعیت زمین و تأمین آب مورد نیاز ، برق و غیره لازم همراه تأئیدیه سازمانهای ذیربط(منابع طبیعی سازمان آب و. . .) طبق فرم اظهارنامه كارشناسی گرفته شود .

3-    دارنده پروانه موافقت اصولی موظف است كلیه مفاد پروانه را رعایت نماید . گردش كار برای صدور پروانه تأسیس پس از اخذ پروانه موافقت اصولی متقاضی باید نسبت به تهیه و ارائه گواهی و اسناد ثبت برای صدور پروانه تأسیس به شرح ذیل اقدام نموده و درخواست پروانه تأسیس نماید : 1- اسناد مالكیت مورد قبول (سند رسمی ، بنچاق ، قولمنامه . مبایعه نامه و تقسیم نامه ) یا گواهی  واگذاری زمین مورد نظر متقاضی توسط مراجع ذیربط .

تبصره : 1- در مورد زمینهای استیجاری با ارائه اجاره نامه معتبر و در مورد واگذاری اراضی منابع طبیعی برابر مقررات سازمان مربوط اقدام می شود . 2- اصل گواهی یا قرارداد برداشت آب ، از امور آب استان ذیربط و یا بهره برداری از جریان آب یا منابع آبی به منظور تكثیر و پرورش ماهی مطابق بارم استعلام شیلات استان با ذكر میزان دبی هر یك از منابع . 3- ارائه مجوز اداره كل حفاظت محیط زیست استان . 4- اصل گزارش كارشناسی انجام شدخ توسط كارشناسان مربوطه . 5- اصل تعهدنامه محضری ثبت شده در دفاتر اسناد رسمی دال بر رعایت ضوابط و دستورالعمل های ابلاغی از طرف شیلات . 6- ارائه گواهی طی دوره آموزشی و ترویج عمومی پرورش ماهی برای اشخاص فاقد تحصیلات در رشته های مرتبط با موضوع فعالیت . 7- ارائه اصل طرح و نقشه های اجرایی پرورش . 8-كمیسیون صدور پروانه استان ، موظف است حداكثر ظرف مدت 15 روز از تاریخ دریافت پرونده متقاضی نسبت به صدور پروانه تأسیس اقدام نماید .

مدت اعتبار پروانه تأسیس :

     مدت اعتبار پروانه تأسیس یك سال از تاریخ صدور می باشد . شرایط تمدید پروانه تأسیس در صورتی كه متقاضی در طی مدت یك سال بنا به دلایل مختلف موفق به احداث مزرعه نگردد متعهد است كه تمدید پروانه تأسیس را می نماید . چنانچه دلایل و مدارك ارائه شده از طرف متقاضی مورد تأیید شیلات قرار گیرد پروانه تأسیس مذكور برای مدت یك سال تمدید می گردد .

وظایف و تعهدات دارندگان پروانه تأسیس :

1- ایجاد تأسیسات مطابق با نقشه های اجرایی 2- آماده سازی مزارع تكثیر و پرورش مطابق با شرایط و ضوابط تعیین شده و مندرج در پروانه 3- همكاری كامل با كارشناسان و بازرسان شیلات در انجام بازدید 4- ارائه آمار و اطلاعات مربوط به پیشرفت كار به شیلات 5- گزارش پیشرفت كار توسط متقاضی كه هر سه ماه یكبار ارائه می شود . گردش كار برای صدور پروانه بهره برداری ، پس از اتمام عملیات ساخت و ساز مزارع تكثیر و پرورش متقاضی ضمن ارائه مدارك زیر درخواست صدور پروانه بهره برداری را به شیلات ارائه می نماید :      1- ارائه اصل پروانه تأسیس . 2- گزارش كتبی متقاضی یا نماینده متقاضیان دال بر اتمام كار عملیات اجرایی . 3- گزارش كارشناسی انجام شده مبنی بر اتمام كارهای اصلی بر اساس پروانه تأسیس و طرح مصوب . 4- گزارش پیشرفت كار توسط متقاضی كه هر سه ماه یك بار ارائه می شود . 5- ارائه مدارك گذراندن دوره آموزش ، ترویجی تكمیلی پرورش ماهی برای مدیر و كارشناس مزرعه

تبصره 1 : شركت در سایر دوره های آموزش ، ترویجی پس از یكسال تجربه الزامی می باشد .

تبصره 2 : كارشناسانی كه رشته تحصیلی آنها مرتبط با دوره مورد نظر می باشد و یا كسانی كه قبلاً در چنین دوره هایی شركت كردند از شركت در این دوره معارف می باشند .

6- به دلیل لزوم حمایت از تولید كننده ، و امكان بهره مندی از وام سرمایه در گردش ، چنانچه 35% مزرعه تكثیر و پرورش و یا حداقل فاز اول تولید آن آماده بهره برداری باشد ، پس از تأیید كمیسیون صدور پروانه ، صدور پروانه بهره برداری بر اساس ظرفیت موجود بلامانع بوده و پس از تكمیل مزرعه مجدداً پروانه بهره برداری بر اساس ظرفیت 100 درصد صادر خواهد شد .
مدت اعتبار پروانه بهره برداری

اعتبار پروانه بهره برداری از تاریخ صدور به مدت دو سال تمام می باشد .
شرایط تمدید پروانه بهره برداری

تمدید مهلت پروانه بهره برداری به شرط انجام تعهدات از طرف متقاضی،توسط شیلات استان و به صورت ادواری انجام می گیرد .


تعهدات و وظایف دارنده پروانه بهره برداری :

1-    انتقال یا واگذاری پروانه بهره برداری به اشخاص حقیقی كه دارای شرایط عمومی این آیین نامه باشند به اطلاع شیلات بلامانع است .

2-    دارنده پروانه بهره برداری موظف به اجرای دقیق دستورالعملهای صادره از سوی شیلات ایران در مورد چگونگی امر تكثیر و پرورش ماهی و همكاری كامل با كارشناسان و بازرسان شیلات در هنگام بازدید می باشد .

3-    به منظور جلوگیری از خطرات ناشی از انتقال بیماریهای آبزی ، دارنده پروانه بهره برداری مجاز به انتقال لارو بچه ماهی و یا ماهیان بازاری زنده از مزرعه خود به مزرعه دیگر بدون كسب مجوز از شیلات ایران نمی باشد .

4-    دارنده پرونده بهره برداری موظف است كه آمار و اطلاعات مربوط به تكثیر و پرورش و مرتبط با فعالیتهای تولید مزرعه را بر اساس فرمهای ارائه شده توسط شیلات تهیه و به شیلات ارائه نماید .

مرجع حل اختلاف : معاونت تكثیر و پرورش آبزیان شیلات ایران به عنوان مرجع حل اختلاف احتمالی فی ما بین متقاضی و شیلات استان بوده و تصمیمات اتخاذ شده لازم الامر است .

برآورد میزان سرمایه و منابع تأمین آن :

     با توجه به میزان بهره برداری كه 3 تن می باشد سرمایه موردنیاز 000/000/10 برآورد شده است . كه این سرمایه از طریق منابع شخصی فرد و وامهای دریافتی از بانك كشاورزی تأمین می شود.منابع فردمی توان بصورت اموال منقول یاغیرمنقول باشد.

شرایط لازم و مراحل قانونی برای اخذ وام :

     شرایط و مدارك مورد نیاز : داشتن پروانه تأسیس متقاضی در دسترس بودن سند زمین مورد نظر ، اخذ معرفی نامه از امور آب ، فرم تقاضانامه متقاضی ، فتوكپی شناسنامه .

قیمت فایل: 9,100 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر